Minden mobilszolgáltatónál jöhet az EU-s díjcsomag
Jövőre minden, az Európai Unió területén működő mobilszolgáltatónak kötelező lenne egy az egész Unió területén egységes díjakat biztosító havidíjas díjcsomagot kínálnia - így képzeli el az európai szakpolitika a roamingdíjak teljes eltörléséhez vezető út első nagyobb mérföldkövét.
Gyakorlatilag leszámolna az Európai Unió tagországain belüli roaminggal az Európai Bizottság digitális portfólióért felelős biztosa, Neelie Kroes. A biztos erről a céljáról - mindenféle további részlet nélkül - már korábban is beszámolt, a tervezett intézkedés már akkor heves vitát váltott ki szakmai berkekben. A Financial Times most megszerezte annak a szabályozásnak a tervezetét, mely többek közt azt részletezi, hogyan is próbálja a barangolási díjakat nullára csökkenteni az EU-s szakpolitika.
Egy tarifa mind felett
Az 56 oldalas dokumentum - melyet várhatóan ősszel terjeszt be az európai döntéshozók elé a politikus - egyik központi eleme a roamingdíjak eltörlése, vagyis az, hogy a nemzetközösség tagállamain belül minden előfizető az anyaország percdíjaival telefonálhasson, illetve forgalmazhasson adatot. A roaming árának jelentős mérséklése, illetve végül teljes minimalizálása egyébként régóta célja az európai szakpolitikának, az Európai Bizottság immár második ciklusában szabályozza az EU-s roamingot - a folyamat jelentős felgyorsítását június elején lebegtette meg Neelie Kroes, digitális portfólióért felelős EU-biztos.
Neelie Kroes
Az üzleti lap által megismert dokumentum szerint az EU ennek érdekében egy olyan tarifacsomag kialakítását tenné kötelezővé a szolgáltatók számára, mely a normál havi díjas tarifákhoz hasonló felépítéssel hang- SMS- és adatszolgáltatást egyaránt tartalmazna, az Európai Unió 28 tagországán belül teljesen egységes feltételekkel és áron. A tervek szerint ez a díjcsomag kvázi szabadáras lenne, ugyanakkor az EU céljai szerint a szolgáltatóknak törekedniük kell majd arra, hogy a csomaggal kiajánlott feltételek (vagyis a percdíjak és az adatforgalom díja) ne térjenek el számottevően a hasonló tartalmú belföldi díjcsomagoktól.
A roamingdíjak eltörlése mellett a tervezet foglakozik a spektrumharmonizáció problémakörével is, mely az egyik kulcstényezője annak, hogy az európai szolgáltatók egységes struktúrájú mobilszolgáltatásokat kínálhassanak, tagállamoktól függően. A dokumentum jelenlegi állapotában ugyanakkor egyáltalán nem foglalkozik a hálózati konszolidáció kérdésével, mely több szolgáltató szerint is az egyetlen út a hatékonyabb működéshez és a beruházások szinten tartásához vagy növeléséhez.
Így blokkold a karriered Golden handcuffs és társai: a 49. adásban összeszedtünk pár dolgot, amit IT szakemberként érdemes elkerülni.
Ez utóbbi tézis az EU-n belül is megosztja a szakpolitikusokat, Neelie Kroes, illetve Joaquin Almunia versenyjogi biztos közt régóta tapasztalható ezzel a kérdéssel kapcsolatban szakmai feszültség. Almunia az összeolvadásokkal kapcsolatban korábban többször is hangsúlyozta, csakis úgy adja áldását az ilyen üzletekre, ha az a fogyasztók számára előnyökkel jár, vagyis nem vezet az árak növekedéséhez.
Népszerűségi intézkedéscsomag
A Financial Times által megkérdezett szolgáltatók a tervezet főbb pontjai kapcsán kifejtették, a roamingdíjak teljes eltörlését célzó törekvésekről szóló hírek kétségtelenül jól mutatnak a címlapokon, az európai szakpolitikának azonban számolnia kell azzal, hogy egy ilyen lépés csökkenti a befektetési kedvet ami végeredményben nem teszi versenyképesebbé a szektort, vagyis éppen az eredeti céljával ellentétes hatást ér el. A bírálat annak fényében egyáltalán nem meglepő, hogy a roamingdíjak teljes eltörlése az Európai Távközlési Szolgáltatók Szövetségének kalkulációi szerint 2020-ig bezárólag nagyjából 7 milliárd eurót vonna el az európai mobilkommunikációs iparágtól.