Szerverekbe is piacra dobja a Jaguart az AMD
Bejelentette Opteron X-sorozatú processzorait az AMD, amelyeket mikroszerverekbe szán. A lapkák papíron sokkal többet tudnak mint az Atom-alapú Intel szerverchipek, de elmaradnak az alacsony fogyasztású Xeonoktól.
A múlt héten rajtoltak el hivatalosan a vadonatúj fejlesztésű, Jaguar magra épülő AMD mobil processzorok, amelyek mától Opteron X márkanéven is hozzáférhetők. A vállalat lényegében ugyanazt lépte meg, amit az Intel is csinált az Atommal: egy eredetileg tabletekbe és notebookokba szánt processzort "csomagolt" újra, hogy meghódítsa a mikroszerverek egyre növekedő piacát.
Az AMD eredetileg "Kyoto" kódnéven fejlesztette az Opteron X sorozatú szerverchipjeit. A lapkák a Bobcat-utód Jaguar magra épülnek, amelyek a PlayStation 4-ben és az Xbox One-ban is dolgoznak például. A Jaguar magokat alaposan áttervezte az AMD, így az ok a közvetlen előd Bobcatnél magasabb órajelen működhetnek, de órajelenként is nagyobb teljesítményt nyújtanak - a cég várakozásai szerint 25 százalék körüli az ugrás. Alaposan átalakult a Jaguar lebegőpontos műveletekért felelős része, amely immár 128 bites utasításokat is képes fogadni, így az ilyen utasítások elméleti sebessége megduplázódik. A Jaguar támogatja az SSE4.1 és SSE4.2 utasításkészletet és fogadja az AVX utasításokat is.
Összehasonlítani, de mivel?
A Kyoto kapcsán az AMD elsősorban az Atom S1260-hoz mért előnyöket emeli ki: az Opteron X négymagos felépítésű, 32 gigabájt memóriát kezel, nagyobb DRAM sávszélességgel és L2 cache-sel rendelkezik - igaz, a 2 megabájton itt négy mag osztozik, míg az Atom S esetében az 1 megabájtos másodszintű gyorsítótárra két mag jut, vagyis a magonkénti L2 cache mérete azonos. Emellett az X2150 modellben ott egy GCN generációs Radeon GPU, amelyet számítások gyorsítására is be lehet vetni - igaz, a kereskedelmi szerverfeladatok vagy a mikroszerverek által megcélzott területeken (pl. webhoszting, email) ennek még nincsenek hagyományai.
A terméksorozat jelenleg két tagot számlál,az X2150 gyakorlatilag egy szerverekbe szánt Kabini (négy mag és GCN-alapú Radeon 8000 GPU), az X1150-ből viszont hiányzik a grafikus vezérlő. A mobil változatokhoz képest fontos eltérés a memóriavezérlő, amely itt DDR3-1600 szabványú és ECC-vel védett. A processzorok órajelével kapcsolatban az AMD csak maximumot ad meg, mivel az a vevő igényei alapján széles tartományban állítható be. Az X2150 esetében 1,1-1,9 GHz-es tartományt ad meg az AMD, az X1150 esetében pedig 1-2 GHz a specifikációban szereplő érték.
Ezzel együtt skálázódik a fogyasztás is, az X2150 esetén az AMD 11-22 wattos tartományt ad meg, míg az X1150 termikus kerete 9-17 Watt között alakul. Ez egyelőre nagyon nehézzé teszi az Opteron X összehasonlítását az Intel kínálatával, a megadott TDP-keret alja ugyanis egyértelműen az Atom S chipekkel helyezi egy kategóriába a Kyotót, amelyet teljesítményben kényelmesen le is hagy: az AMD mérései szerint az X1150 processzor SPECint_rate_base2006 pontszáma 28,9, ami több mint kétszerese az Atom S1260 eredményének, és hasonló a különbség egyszálú programfuttatás (SPEC_int2006) alatt is.
Az új chipekre megadott TDP-tartomány teteje viszont már a Xeon E3-1220LV2 kategóriája, erre a processzorra ugyanilyen (17-20W) termikus keretet ad meg az Intel. A SPEC weboldalán elérhető publikus eredmények szerint a Xeon E3-1220LV2 egyszálú teljesítménye viszont majdnem ötszöröse az Opteron X2150-ének (a legjobb SPECint_2006 eredmény 46,6 pont) , míg többszálú kódfuttatás alatt az Intel chip előnye háromszoros (SPECint_rate_base2006: 91,3). Igaz, a Xeon E3-1220L listaáron sokkal többe kerül mint egy Opteron X2150: 189 dollárért hirdeti az Intel, míg az Opteron X2150 99, az Opteron X1150 pedig 64 dollárba kerül.
Árnyaltabbá válik a kép, ha az egyes processzorokhoz tartozó teljesítményadatokat elosztjuk a gyártók által megadott termikus kerettel. Az alábbi táblázatban a fenti SPEC CPU2006 pontszámokat és az egyes chipekhez tartozó, gyártók által publikált TDP értékkel osztottuk el, így az egy Watt teljesítményre jutó SPEC pontok számát kaptuk. A Xeon esetében az Intel 17 wattos fogyasztás ad meg, az Atom S1260 esetében pedig 8,5 Wattot. Az AMD Operon X1150 esetében a gyártó által publikált maximummal, 17 Wattal számoltunk, mivel a teljesítményteszteket a gyártó a 2 GHz-es maximális órajelen végezte. Látható, hogy ebben az összehasonlításban az Opteron eredménye már inkább az Atomhoz közeli - igaz, a számítás nem veszi figyelembe, hogy az Intel chipjeihez egy I/O hubra is szükség lehet, ami további wattokat jelenthet.
Magas fokú integráció
Az Atom- és Xeon-alapú rendszerek a processzorból eredő árkülönbség mellett más tényezők miatt is drágábbak lehetnek: az Opteron X egy rendszerchip, amely egy szerver építéséhez szükséges minden alkatrészt tartalmaz, integrált USB-, SATA-, Ethernet- és PCI Express-vezérlő is van rajta. A magas fokú integráció nem csak helytakarékos, hanem teljesítménytakarékos is, nincs szükség külön I/O-hubra, ami miatt az Opteron X-alapú gépek kisebbek és végeredményben energiahatékonyabbak lehetnek mint az Atomra vagy Xeonra épülő társaik, összességében nagyobb magsűrűséget és teljesítménysűrűséget eredményezve.
Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
Más teljesítményadatokat az AMD egyelőre nem közölt, az Opteron X-ek lebegőpontos teljesítményét például egyelőre homály fedi, mint ahogy más iparági standard benchmarkok alatt nyújtott sebességük sem nyilvános még, illetve a cég elmulalszotta a mikroszerverek számára releváns feladatok (pl emailszerver, webhoszting vagy akár big data workloadok) alatt tesztelni az új chipeket. Ez a feladat valószínűleg a jövendőbeli vásárlókra hárul majd, a feladatok és az azokhoz használt alkalmazások, infrastruktúrák különbözősége, az egyedi fejlesztésű vagy erősen testre szabott szoftverek elterjedtsége miatt különösen felértékelődik a saját környezetben elvégzett tesztek szerepe.
Ettől függetlenül elmondható, hogy az Opteron X család tagjai vonzó alternatívát jelentenek a szerverekbe szánt Atomokkal és a legalacsonyabb fogyasztású Xeonokkal szemben, ha az ár, a teljesítmény és a fogyasztás egyaránt szempont. A lapkák mától rendelhetők az AMD-től, de hogy mennyire lesznek sikeresek a piacon, az azon is múlik, a szervergyártók felkarolják-e őket. Az AMD egy nagy partnert már megnyert az Opteron X-ek számára, a hivatalos sajtóközlemény szerint a HP tavasszal bemutatott, Moonshot generációs mikroszervereiből érkezni fog AMD-alapú változat is.