Mégis Michael Dellé lehet a Dell
Tisztulni látszik a Dell jövője, miután a Blackstone befektetési alap visszavonta saját kivásárlási ajánlatát. Ezzel egyre alacsonyabb az esélye, hogy licitháború alakuljon ki a potenciális felvásárlók között, a PC-piac vártnál is jóval nagyobb zsugorodása kijózanította a lehetséges befektetőket.
Az előre meghatározott menetrend szerint folytatódik a Dell kivásárlása, miután a legkomolyabb alternatív ajánlatot tevő Blackstone befektetési alap visszavonta ajánlatát. A Dell februárban jelentette be, hogy magántőkés kivásárlás keretében kivonulna a tőzsdéről és néhány évig Michael Dell és a Silver Lake befektetési alap tulajdonában szervezné újjá működését, majd térne vissza.
Az elképzelés szerint a tőzsdei nyilvánosság és a rövidtávú növekedési elvárások nélkül a Dell agresszívebben koncentrálhatna üzleti átalakulására. Az új fókusz szerint a társaság nagyvállalati megoldásszállítóvá lépne elő, szerverek, hálózati eszközök, tárolók, a hozzájuk tartozó szoftverek és szolgáltatások adnák a forgalom legnagyobb részét. A jelenleg a bevétel szinte felét adó PC-gyártás alaposan átalakulna, várhatóan az üzleti gépek, valamint a csúcskategóriában versengő konzumer PC-k maradnának a portfólióban, a széles volument adó, azonban nagyon vékony profitot hozó szegmensekből kivonulna a gyártó.
Blackstone és Icahn
A kivásárlási tervre azonnal ugrottak az elemzők és a befektetők, a meghatározott 13,65 dolláros részvényenkénti ár ugyanis kifejezetten alacsonynak számít, a Dellt mindegy 24 milliárd dollárra értékelte. Ez ugyan megfelel a gyártó jelenlegi alacsony tőzsdei árfolyamának, a papírokat hosszú távon tartó befektetők számításai szerint azonban a jövőben lesz ez még jóval magasabb is.
A Blackstone március végén tett ajánlatot a Dellre, pénteken pedig visszavonta azt - jelentette a Reuters belsős információkra hivatkozva. A hírek szerint a Blackstone a PC-piaci kilátások drasztikus romlására hivatkozva vonta vissza ajánlatát, miután a legfrissebb adatok szerint a szegmens a pesszimista várakozásoknál is sokkal gyengébben teljesít, ami érzékenyen érinti a harmadik számú gyártót is. Az elemzők korábban 7,7 százalékos piaczsugorodást jósoltak előre, ehhez képest az első negyedévben mutatott 14 százalék körüli visszaesés sokként érte a befektetőket és a kilátások sem biztatóak. A Dell is csökkentette pénzügyi előrejelzését, 2013-ra 3,7 milliárd helyett csak 3 milliárdos üzemi nyereséget vár, ami értelemszerűen alapjaiban módosítja a cég piaci értékét is.
Michael Dell - viheti a céget.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
A Blackstone visszalépésével is maradtak még ellenzői a Dell tőzsdei kivonulásának. Az egyik Carl Icahn befektető, aki már 8 százalék körüli részesedést szerzett a cégben. Icahn rendelkezésre álló tőkéje nem elegendő egy ellenajánlat benyújtásához, ezért jelenleg társbefektetőket keres. A tervek szerint Icahn a részvények 58 százalékára szeretne ajánlatot tenni, 42 százalék pedig maradhatna a tőzsdei forgalomban.
A Blackstone egy Dell-részvényért legalább 14,25 dollárt fizetett volna, ami számottevően magasabb, mint a Silver Lake-Dell ajánlat 13,65 dolláros árazása, de alacsonyabb, mint Icahn 15 dolláros kivásárlási ajánlata. Fontos megjegyezni, hogy sem a Blackstone, sem Icahn nem vásárolta volna meg a vállalat egészét, egy bizonyos tulajdoni hányad mindkét esetben közkézen, tőzsdei forgalomban maradt volna, így a papírt hosszú távon tartó, optimista részvényesek továbbra is megtarthatták volna részesedésüket.
Silver Lake
Az eredeti ajánlat alapján megkötött szerződésben a Silver Lake vállalta, hogy visszalépés esetén tekintélyes, 750 millió dolláros kártérítést fizet ki. A nem nyilvános szerződés szerint ha valamilyen előre nem látható probléma (például súlyos könyvelési csalás, vagy az adókörnyezet drámai változása) merül fel, akkor a Silver Lake akár 250 millióért is kiszállhat az ajánlatból. A Bloomberg Businessweek értesülései szerint a Silver Lake-Dell ajánlat gyakorlatilag visszavonhatatlan, a szerződés megismert részletei szerint a kivásárlási ajánlat jogilag kikényszeríthető, vagyis ha a cég vezetése szerint a kár nagyobb, mint az előre meghatározott összegek, bírósági úton kényszeríthetik teljesítésre a Silver Lake-et.
Egyelőre azonban a befektetési alap és Michael Dell szilárdan kitart az ajánlat mellett, a legújabb PC-piaci adatok sem változtattak az elképzelésen. Ez alapvetően érthető, Michael Dell, mint elnök-vezérigazgató valószínűleg pontosabban ismeri a PC-piaci trendeket bármely befektetőnél, így számára az erős visszaesés sem lehetett meglepetés. Mi több, a visszaesés fontos visszajelzés, hogy a felvázolt stratégia a cég megmentésére szükséges és értékteremtő lehet.
A tranzakció (ahogy az alternatív ajánlatok is) tőkeáttételes felvásárlást jelentenek, vagyis a felvásárlást csak kis részben finanszírozzák saját készpénzzel, legnagyobb részt a vállalat terhére felvett hitelből vásárolnak részesedést. Ezt jellemzően két tényező teszi lehetővé, egyrészt a tőkepiacon nagyon olcsón lehet banki hiteleket bevonni a finanszírozásban, másrészt a gyengélkedő PC-piac hatására a Dell piaci értéke roppant alacsony, annak ellenére, hogy a cég egyébként sokkal jobban teljesít, mint például a HP.
Miért kell a cirkusz?
A kivásárlás eredeti forgatókönyve szerint a Dell külső, független tanácsadókat bízott meg azzal, hogy a Silver Lake-Dell ajánlatnál jobb ajánlatokat keressen. A bizottság feladata, hogy aktívan megkeressen potenciális befektetőket, információt biztosítson minden érdeklődő számára és lehetőség szerint segítsen alternatív kivásárlási ajánlatok benyújtásában. Erre azért van szükség, mert ha felmerül a gyanú, hogy a Dell vezetése áron alul adta el a céget, akkor a részvényesek hűtlen kezelés miatt kártérítési pereket indíthatnak a vállalat ellen.
A Dell részvényárfolyama a kivásárlás bejelentése óta először a 13,65 dolláros árfolyam alá esett. Ez azt jelenti, hogy a befektetők már nem fogadnak arra, hogy egy alternatív ajánlat győzedelmeskedni fog, a licitháború kirobbanásában reménykedő kereskedők pénteken tempósan zárták pozícióikat.