Mégis legális lehet a telefonfüggetlenítés Amerikában
Könnyen lehet, hogy rövid tiltási időszakot követően ismét legálisan függetleníthetik szolgáltatói telefonjaikat az amerikaiak, legalábbis a Fehér Ház álláspontja szerint felül kellene bírálni a vonatkozó szabályozást, melynek értelmében pénzbüntetés, vagy akár börtön is járhat a függetlenítésért, ha a szolgáltató abba nem egyezett bele.
Ismét legális lehet a telefonok és tabletek szolgáltatófüggetlenítése az Egyesült Államokban, legalábbis a Fehér Ház hétfői álláspontjában egyáltalán nem tartja jó ötletnek, hogy a készüléküket saját kútfőből függetlenítő előfizetőkre lesújtson a törvény. Az Obama-kabinet azután fejtette ki álláspontját az ügyben, hogy a vonatkozó szerzői jogi szabályozás január végi megváltoztatása után több mint százezren írták alá azt a petíciót, mely tiltakozik a függetlenítés kriminalizálása ellen.
Január 29-től a szolgáltatóktól vásárolt függő készülék függetlenítése jelentős vagyoni hátrányt okozó bűncselekménynek számít az Egyesült Államokban. Az új szabályozás értelmében a szolgáltatók 200 és 2500 dollár közti kártérítési összeget követelhetnek azoktól az előfizetőktől, akik a szerződés lejárta előtt függetlenítik a telefont és átviszik másik operátorhoz, de törvény szerint akár 500 ezer dolláros büntetéssel, vagy öt év börtönnel is sújtható, aki megszegi a törvényt.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
Az amerikai szolgáltatók régóta lobbiztak a vonatkozó szabályozás megváltoztatásáért, mivel álláspontjuk szerint a jelentős összegű készüléktámogatásért cserébe elvárhatják, hogy az ügyfél a szerződés lejártáig nem használja más hálózaton a telefont. A Fehér Ház szerint viszont a telefonok függetlenítésének tiltása korlátozza a fogyasztók jogait és kifejezetten árt a használt készülékek piacának. Az Obama-kabinet képviselői ugyanakkor fontosnak tartották leszögezni azt is, hogy az előfizetőknek tiszteletben kell tartani az előfizetői szerződésben foglalt megállapodást.
Magyarországon a mobiltelefonok ügyfél általi függetlenítése régóta jogszabályba ütköző cselekedetnek számít. Az okostelefonok és tabletek szoftverének megváltoztatása, különösen a védelmi rendszerek megkerülése a Büntető Törvénykönyv szerint vétségnek minősül és akár egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Hazánkban szolgáltatófüggő készüléket csak a hűségnyilatkozat lejártát követően lehet függetleníteni, és elvileg csak a szolgáltató teheti ezt meg - tetemes ügyintézési díjért cserébe.