Szerző: Bodnár Ádám

2012. október 17. 13:43

Cloudalapú tárolásban utazó céget vett a Microsoft

A Microsoft megállapodott a StorSimple felvásárlásáról. A 2009-ben alapított, kockázatitőke-befektetők kezében levő startup olyan vállalati adattárolókat fejleszt, amelyekhez a biztonsági hátteret publikus cloudszolgáltatások adják.

A korábbi Cisco- és Brocade-vezetők által létrehozott StorSimple termékeinek koncepciója egyszerű: olyan elsődleges vállalati tárolórendszerekről van szó, amelyek automatikus adatrétegezést valósítanak meg, vagyis az információkat az elérési gyakoriságuk alapján mozgatják a különböző teljesítményű és elérésű tárolórétegekre. Lehetőség van azonban a cloudot adattároló rétegként használni, ide készülhetnek a mentések és archívumok, amelyek költségtakarékosan tárolhatók a nagy cloudszolgáltatók felhőjében, természetesen titkosítva. A vállalat a legtöbb szolgáltatóval (Microsoft, Amazon, Google, EMC, RackSpace, HP, stb.) partneri megállapodást kötött.

Helyi és távoli adattárolás, vegyesen

A StorSimple tárolók képesek snapshotot készíteni és helyben tárolni, de az mehet a felhőbe is (SSL kapcsolaton, AES256 titkosítással), ahonnan aztán bármikor és bárhonnan visszaállítható ugyanarra vagy egy másik StorSimple eszközre. Akinek ez sem elég, használhatja a Cloud Clone funkciót, ekkor a tárolt adatok két eltérő földrajzi régióban levő cloud adatközpontba is felkerülnek, így a cloudszolgáltató problémáitól is védve vannak. Hogy minél több adat maradhasson lokálisan és minél kevesebbet kelljen a felhőbe mozgatni, a StorSimple eszközök automatikusan tömörítenek és deduplikálnak.

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég

Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

StorSimple tárolóból jelenleg négy modell érhető el, amelyek natív helyi kapacitása kiviteltől függően 2 és 20 terabájt közé esik, de az automatikus tömörítés és deduplikáció miatt 4-40 terabájt hasznos kapacitást ad meg rájuk a vállalat. A fizikai kapacitásnak modelltől függően 10-20 százalékát adják SSD-k, okos rétegezéssel ez már elegendő egy nagyságrendbeli teljesítménynövekedéshez a tisztán merevlemezes felépítéshez képest. Maguk a tárolók is redundáns felépítésűek, üzem közben cserélhető tápegységeik és ventilátoraik vannak és két kontrollerük, amelyek "aktív/standby" módban működnek együtt, hiba esetén automatikus átterhelődéssel.

Passzol a Microsofthoz

A kaliforniai StorSimple ügyfelei közé tartozik számos amerikai bank, oktatási intézmény, olajipari vállalat, egészségügyi szolgáltató és gyártócég, amelyek a tárolókon keresztül tették meg az első első lépéseiket a publikus cloudok felé. A cég most a Microsoft tulajdonába kerül egy nem nyilvános összegért. "A StorSimple termékei és megoldásai szorosan összefüggenek a stratégiánkkal és azzal, amit mi úgy hívunk, Cloud OS. Ez egy hibrid cloud" - mondta a felvásárlásról Mike Schutz, a Microsoft szerverekkel és tárolókkal foglalkozó üzletágának egyik vezetője. Egyelőre nem tudni, a StorSimple miként olvad be a cégbe, továbbra is önálló entitásként működik tovább. "Még csak a szerződést írtuk alá. Az ügylet nem zárult le, további részleteket később osztunk meg."

A StorSimple rendszerei a Microsoft VSS (Volume Shadow Services) szolgáltatását használva készítenek snapshotokat a redmondi alkalmazásokról (pl. Exchange, Sharepoint) és a Windows fájlrendszerekről, de nem kizárólag Windowszal működnek együtt, VMware (ESX 4.1, vSphere 5) minősítéssel is rendelkeznek.

a címlapról