Áramot spórolhatnak a fogyasztók az okos mérőkkel
Az EDF DÉMÁSZ áramszolgáltató bejelentette, hogy elindította azt az okos mérőket tesztelő kísérleti projektjét, mely a technológia 2020-ra tervezett országos bevezetését készíti elő. A rendszer segítségével a fogyasztók valós időben követhetik lakásuk áramfogyasztását akár egy internetre kötött PC-vel, akár okostelefonnal.
Az EDF DÉMÁSZ Hálózati Elosztó Kft. bejelentette, hogy mintegy háromezer fogyasztó bevonásával elindította kísérleti jellegű okos mérési programját. A pilot projekt részeként olyan mérőórákat szerelnek fel a kiválasztott ügyfeleknél, melyek folyamatos adatkapcsolatban állnak a vezérlőközponttal, az aktuális vagy részfogyasztás így bármikor lekérdezhető, nem csak az áramszolgáltató, hanem a fogyasztó által is. A projekteknek köszönhetően az idő előrehaladtával csökkenhet vagy racionalizálódhat a lakosság áramfogyasztása, a technológiai beszállítóknak, így többek közt a telekommunikációs cégeknek emellett kitűnő üzleti lehetőséget is jelent a gépek közti kommunikáció.
A most indult pilot projektben az EDF DÉMÁSZ Hálózati Elosztó informatikai-technológiai partnere az Inter-Computer-Informatika Zrt., melynek alvállalkozója az IBM. A telekommunikációs partner - mely az összeköttetést biztosítja a mérőórák és a központ közt - kiléte egyelőre nem ismert. Az áramszolgáltató által elindított pilot egyszerre lesz hatásvizsgálat és technológiai próba. A 2013 végéig tartó tesztelés célja, hogy kiderüljön, miként változtatja meg az energiafelhasználási szokásokat, ha az ügyfél maga is nyomon követheti fogyasztását.
A projekt részeként az EDF DÉMÁSZ Hálózati Elosztó Kft. szolgáltatási területén kiválasztott háztartásokban és vállalkozásoknál a fogyasztók internetes felületen, akár okostelefonon is, ellenőrizhetik energiafelhasználásukat. A szolgáltató eközben kiszállás nélkül, a központban vagy más távoli pontokon is leolvashatja az okos fogyasztásmérőt. Így csökkenhetnek a költségek, és a hibabejelentések ellenőrzése is egyszerűbbé válhat.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
Az országos tapasztalatok feldolgozását 2013 decemberéig készítik el az országos okos mérés pilotban résztvevő magyarországi villamosenergia-elosztók, az eredményekről 2014 tavaszára készül jelentés a Magyar Energia Hivatal számára. Az okos mérés teljes körű, országos bevezetéséről, az uniós szabályozással összhangban, a törvényhozás rendelkezik majd.
A gépek közti, vagy szakszóval M2M kommunikáció az évtized egyik legnagyobb húzóága lehet a telekommunikációs, azon belül is elsősorban a mobilkommunikációs szektor számára. A Telenor Magyarország egy nemrég tartott sajtótájékoztatón közölte, 2020-ra csak Magyarországon mintegy 40 millió, egymással mobilhálózaton összekapcsolt eszközzel számol. Az M2M kommunikáció iránt nem csak a Telenor elkötelezett, az energiapiaci szolgáltatásokat kínáló Magyar Telekom már a 2010-es piaci belépéskor is kiemelte, az M2M rendszerek az energiaszolgáltatásoknál és energiafelhasználásnál kulcsszerephez juthatnak az otthonvezérlés és távoli leolvasás révén. A Vodafone-nak is vannak különböző M2M projektjei, így a piros szolgáltató több jelentős partnerrel is szerződött flottakövetésre.