:

Szerző: Gálffy Csaba

2012. június 5. 15:18

Lehet még újat mutatni az SSD-k között

A konzumer termékek mellett a tajpeji Computex a vállalati informatikában is hozott újdonságokat, most az SSD-k szegmensében tett fontosabb bejelentéseket gyűjtöttük össze.

OCZ Intrepid 3 és Z-Drive R5

A Z-Drive R5 vezérlője az OCZ és a Marvell együttműködéséből született Kilimanjaro, amely natívan támogatja a PCIe csatolót. A Z-Drive R5 tizenhat ilyen vezérlőt használ, amelyek egyenként egyetlen PCIe 2.0 sávot használnak és egy 8x PCIe 3.0 switch mögött ülnek. Érdemes megjegyezni, hogy közvetítő hídról nincs szó, ez a megoldás nem korlátozza a teljesítményt, nincs menet közben SATA-PCIe fordítás.

OCZ Z-Drive R5 (forrás:Anandtech)

A Z-Drive R5 teljesítményadatai rendkívül meggyőzőek, a másodpercenkénti IO-műveletek (IOPS) száma 800 ezer (4 kilobájtos véletlenszerű elérés esetén). Jellemző módon a Computexen bemutatódarabként használt egység néhány teszt után már csak 570 ezer műveletet "tudott" - a "koszolódás" nagy problémája jelenleg is a vállalati SSD-knek. Érdekesség, hogy a Kilimanjaro vezérlőt formabontó módon is használja az OCZ, a kiállításon bemutatott mini-PCIe formátumú meghajtót és PCIe interfésszel felszerelt 2,5 hüvelykes modellt is - ez utóbbi hosszabbítón keresztül csatlakozhat például az alaplapi PCIe bővítősínbe.

A Kilimanjaro-alapú meghajtók mellett az OCZ bemutatta az Interpid 3 egységet is, amely az Indilinx Everest 2 vezérlőt használja. A szintén e vezérlőt használó OCZ Vertex 4-hez képest számottevő különbség, hogy a firmware-t kifejezetten vállalati felhasználásra optimalizálja a gyártó, így más feladatok alatt jeleskedik mint konzumer testvére.

SanDisk Lightning SSA

SSD helyett SSA (Solid State Accelerator) névvel illeti új, PCIe csatolót használó eszközét a SanDisk, utalva arra, hogy ezek a hardverek nem elsősorban háttértárként, hanem gyorsítótárként működnek vállalati környezetben. A Lightning SSA a SanDisk által korábban felvásárolt Pliant saját fejlesztésű vezérlőjét hasznája, a NAND-modulok pedig a SanDisk-Toshiba vegyes vállalat termékei, így az összes fontosabb elem házon belül készül.

A vezérlő egyébként nem újdonság, a SanDisk már használta azt a SAS csatolóval rendelkező SSD-kben. A vezérlő elsődleges kimenete ennek megfelelően SAS, a bővítőkártyához így a vezérlőt SAS-PCIe híddal kellett felszerelni, ami a teljesítményt korlátozhatja bizonyos körülmények között. A SanDisk különösen büszke a vezérlőlapkára, amely a versenytársak "néhány" feldolgozó magja helyett "sokkal többel" rendelkezik, így képes az IO-műveletekkel kapcsolatos számítási feladatok jelentős részét átvállalni a CPU-tól.

A Lightning SSA fejlesztésénél a gyártó a "kimagasló csúcsteljesítmény helyett a gyakorlatban használható gyorsaságra helyezte a hangsúlyt", pontosabban odafigyelt arra, hogy a tipikus vállalati felhasználás mellett teljesítsen jól és kiszámíthatóan az eszköz. A megközelítés egyik előnye, hogy az elérhető sebesség a meghajtó szabad kapacitásától független. Ennek megfelelően a SanDisk az abszolút maximum sebességek helyett a teljes kihasználás mellett mutatott sebességértékeket adta meg, így az átviteli sebesség 425 MB/s, a 70 százalék írás-30 százalék olvasás mellett mutatott IOPS pedig 23K (4KB random) és 17K (8KB random). A teljesítményre jellemző a maximális 30 ezredmásodperces késleltetés is, ami rendkívül alacsony értéknek számít - extrém esetben az SSD-k válaszideje akár az egy másodpercet is elérheti, ezért szeretik az átlagos késleltetést kiírni a gyártók.

A meghajtó ára is a megcélzott felhasználási területnek megfelelő, a 200 gigabájtos modell listaára 1350 dollár, a 400 gigabájtosé pedig 2350 dollár. Az SSA-k mellé a SanDisk 5 éves garanciát vállal, napi tízszeres teleírás mellett. A piaci megjelenés júniusra várható.

Toshiba THNSNF

Vadonatúj SSD-kkel jelentkezett a japán gyártó is, a THNSNF sorozatú meghajtók a 2010 elején bemutatott, öregedő HG3 sorozatot váltják. Az elődhöz hasonlóan az új modellek is csak gyártópartnerek számára lesznek elérhetőek (például az Apple számít nagy partnernek), így a nehezen megjegyezhető modellnév nem jelent akadályt a siker útjában.

A THNSNF két újdonsága a vadonatúj vezérlő, illetve a saját gyártmányú, 19 nanométeres gyártástechnológiával készülő NAND memóriachipek. A vezérlőről egyelőre annyi tudható, hogy végre támogatja a 6 gigabites SATA szabványt, így másfél évvel az úttörők után a Toshiba SSD-i is kompatibilisek a leggyorsabb SATA-iterációval. Az eltelt idő legnagyobb része valószínűleg a validációval telt, a SandForce vezérlők vásárlóknál jelentkező problémái után minden gyártó futott még néhány kört, biztosítandó a saját fejlesztésű vezérlők abszolút hibamentességét.

A sebesség helyett a megbízhatóságra és tartósságra koncentráló Toshiba azonban úgy tűnik a fogyasztás terén is nagyot lépett előre, a meghajtók terhelésen kívül mindössze 0,1 wattot fogyasztanak - az előző rekord 0,27 watt volt. Ez különösen az Intel nagyétvágyú SSD-ivel szemben lehet fontos versenyelőny például az ultrabookok esetében.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A vezérlő mögött a Toshiba saját gyártmányú, Toggle-Mode 2.0-s szabványt használó MLC NAND moduljai ülnek. A Toggle-Mode 2.0 mintegy 400 MB/s sebességet nyújt (modulonként), vagyis elméleti korlátja számottevően magasabb, mint az Intel-Micron, Hynix, SanDisk vagy Sony által favorizált ONFi szabvány.

A THNSNF sorozat "vékony" (7 mm) és "vastag" (9,5 mm) 2,5 hüvelykes formátumban, illetve mSATA kártyaként is elérhető lesz, 64, 128, 256 és 512 gigabájtos nyers kapacitással. A gyártó specifikációi szerint a modellek 524/461 megabájtos másodpercenkénti írási/olvasási sebességre képesek, a 4KB random IOPS adatok pedig 80K/35K olvasás illetve írás esetén. Sebességben tehát ha nem is veszi át a vezetést a Toshiba meghajtója, felnőtt a konkurencia leggyorsabbjaihoz.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról