Kevesebbszer kell újraindítani a Windows 8-at
Új, finomabb integritásmodellt dolgozott ki a háttértárak számára a Microsoft, a következő generációs operációs rendszerek már ezt fogják használni. Gyorsul a javítás, nincs váratlan lemezellenőrzés újraindítás után.
Megújul a lemezhibák kezelésének modellje a Windows 8-ban - adta hírül fejlesztői blogján a Microsoft. Az újdonságok eredményeképp kevesebbszer kell újraindítani lemezhiba miatt a rendszert, a javítás pedig órák helyett másodpercekig tart majd - az adatainkhoz így sokkal hamarabb újra hozzáférünk.
Csak a megfelelő dózis
A jelenleg használt integritásmodellben a fájlrendszernek két állapota volt - vagy egészségesnek számított, vagy nem. Utóbbi esetben a rendszer leválasztotta az adott kötetet a megfelelő javítások elvégzésének idejére, vagyis a tárolt adatokat a lemezellenőrző alkalmazáson kívül más program nem látta. A Microsoft szerint azonban ezek az ellenőrzések - bár ritkán szükségesek, - messze túl hosszú időt emésztettek fel. Mivel az ellenőrzés időtartama egyenesen arányos a tárolt állományok számával, a nagyon nagy számú fájlt tartalmazó kötetek akár órákig elérhetetlenek maradhattak. Ugyan a Vista és a Windows 7 sokat gyorsított a lemezellenőrző alkalmazás, a chkdsk futásán, a lemezméretek drámai ütemű növekedése abszolút értékben lassabb ellenőrzést eredményezett.
A megoldás a Microsoft szerint a binárisnál finomabb integritásmodell, amely az adott hibatípusnak megfelelő legkevésbé fájdalmas beavatkozást írja elő, így minimalizálható a leállás ideje. Az új integritásmodellben a rendszer folyamatosan figyeli a fájlrendszer működését, és automatikusan detektálja az anomáliákat. A következő lépés a működés közbeni hibajavítás és újraellenőrzés, ehhez nem kell az adott kötetet leválasztani, az esetek többségében pedig sikeres ez a módszer. Az újraellenőrzés során a rendszer megvizsgálja, hogy a hiba csupán egy véletlenszerű esemény eredménye, vagy ennél sokkal súlyosabb.
A hibaüzenet, amit senki nem szeretne látni.
Amennyiben az utóbbi a helyzet, akkor a hiba javítása nem lehetséges működés közben, ezért a rendszer azonosítja és rögzíti a hibát, illetve informálja a felhasználót/rendszergazdát. A hibajavításról ettől fogva a felhasználónak kell gondoskodnia, az Action Center felkínálja a triviális megoldást, a számítógép újraindítását és a bootolás közbeni hibajavítást. A haladó felhasználókat nem kényszeríti újraindításra a rendszer, a (nem-rendszer) kötet manuálisan leválasztható és javítható - persze a futó alkalmazások panaszkodhatnak az elérhetetlen állományokra. A nagy újdonság, hogy a hibajavítás időtartama töredékére csökken az előző megközelítéshez képest, a rendszer ugyanis a hibák listáját már rögzítette, így csupán ezeket kell kipipálnia a futó alkalmazásnak.
Önjavító fájlrendszer
Az NTFS a Windows Vista óta rendelkezik öngyógyító funkcionalitással, a rendszer bizonyos típusú hibákat normális működés közben is képes észlelni és javítani. A Windows 8-ban az automatikusan javított hibák típusait számottevően kibővítették, így az offline, leválasztást igénylő ellenőrzés szükségessége csökkent.
A Windows 8 kapott ugyanakkor egy háttérben futó, szükség esetén meghívható ellenőrzőrutint is, ennek neve a spot verification service. A rutint a fájrendszer vezérlőprogramja hívja meg a normálistól eltérő viselkedés észlelése esetén, az ellenőrzés pedig meggyőződik arról, hogy a fájlrendszer valóban tartalmaz valamilyen hibát. Ha a hiba valódi, akkor a rendszer ütemezője egy fájlrendszerszintű ellenőrzést jegyez be, amely a számítógép tétlen állapotában fog lefutni a háttérben. Az ellenőrzés során a hibákról jegyzék készül, ezt használja később a hibajavító alkalmazás.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
A következő újrainduláskor, vagy az Action Centerből indított hibajavítás során a Spotfix művelet fut le, amely sorba veszi a bejegyzett hibákat és egyenként javítja azokat. A művelet nem végez ellenőrzést, csupán a már korábban detektált és logolt hibákat javítja, így a futás nem az összes állomány számával arányos, hanem a hibák számával - ami több nagyságrenddel rövidebb leállást eredményez.
Kliens-szerver
A kliens operációs rendszer mellett a most bemutatott újdonságokat a Windows Server következő változata is megkapja, apróbb módosításokkal. A tervezhetőbb leállás-kimaradás érdekében például köteteket a szerveres rendszer nem automatikusan, induláskor végzi az ellenőrzés-javítást, hanem szigorúan az adminisztrátor által elfogadható időpontban. Így nem csúszhat be váratlanul egy hosszas ellenőrzés egy újraindítási ciklusba, a rendszer csupán informálja a rendszergazdát a problémáról.
Az új megközelítés visszafelé kompatibilis marad, vagyis ugyanaz a fájlrendszer olvasható marad Windows 7 és Windows 8 alól is, az integritásmodell adaptálódik az éppen futó operációs rendszerhez. Az új modell ugyanakkor "jár" a Windows 8-cal és alapértelmezésben ezt használja a rendszer, bekapcsolásához, aktiválásához a felhasználónak nem kell semmilyen lépést tennie.
A Microsoft érdemesnek látta megjegyezni azt is, hogy az új integritásmodell csak az NTFS-meghajtókra vonatkozik, a közeljövőben debütáló ReFS fájlrendszer teljesen új hibatűrési és -kezelési megközelítést hoz majd.