Több tíz terabájtos diszkeket ígér a Toshiba
A közeljövőben ugrásszerűen megnövekedhet a merevlemezek kapacitása, amennyiben a Toshiba valóban az ígért ütemben tudja kereskedelmi forgalomba bevezetni azt az újszerű mágneses tárolási technológiát, amelynek kidolgozásán több gyártó is dolgozik.
Saját állítása szerint a Toshiba elkészült az úgynevezett bitmintás (bit-patterned) mágneses tárolási technológia első olyan prototípusával, amely szabályos sorokba tudta rendezni a biteket tároló mágneses cellákat. A mintázott tárolási technológia esetében a médium, jelen esetben a merevlemez tányérjának felületén a mágnesezhető részecskék szabályos mintázatot követnek.
Hogy működik?
A jelenlegi tányérokon a mágnesezhető fémötvözet úgy alkot egy vékony filmet, hogy a felvitt fémes részecskék elrendeződése valójában semmilyen szabályt nem követ. A biteket tároló cellákat, a cellákat összefogó szektorokat, a sávokat mind mágnesezés útján kell kialakítani, ahol a pozicionálást egyedül a rendkívül apró mágneses erőterek vezérlik. Ezzel szemben a mintázott médiumon a mágneses hordozóréteg részecskéinek elhelyezkedése egy mintázatot követ, amely milliószoros nagyításban tipikusan egy rácsszerkezetre emlékeztetne. A rácson a csomópontok a biteket tároló cellák, amiket mágnesezhető részecskék egy miniatűr csoportja, avagy egy kis szigete képez.
Mindez azt is eredményezi, hogy a cellákat, szektorokat, sávokat a korábbinál sokkal sűrűbben lehet szervezni, egy bit eltárolásához sokkal kisebb hordozófelület is elégséges mint korábban, hiszen a sokkal pontosabb címzés lehetővé teszi annak későbbi gyors megtalálását. A hagyományos megközelítésű technológia erre képtelen volna az áthallások, interferencia miatt, nem volna lehetséges az adatok későbbi megtalálási és kinyerése, vagyis a médium felületét egy zajos mágneses masszának látná a fej.
Tíz terabájt felett
A mintázatos elrendezéssel négyzethüvelykenként akár terabit feletti adatsűrűség realizálható, ami jóval felette van a mai, forgalomban lévő tömegtermékek hasonló mutatójának. Az idén megjelenő 3 terabájtos HDD-k az egyes tányérokon 600 gigabit adatot képesek eltárolni egy négyzethüvelyken, vagyis négyzetcentiméterenként mintegy 12 gigabájtot (tízes számrendszerben). A Toshiba közlése szerint a működő, visszaolvasásra is képes prototípusa 2,5 terabites sűrűséggel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ezzel a technológiával 12 terabájtos 3,5 hüvelykes diszkeket lehetne előállítani, míg a 2,5 hüvelykes notebook formátumban el lehetne érni a 3 terabájtot is.
A Toshiba mellett gőzerővel dolgozik a saját mintázatos mágneses tárolási technológiáján a többi gyártó is, a Seagate, a Fujitsu és a Hitachi GTS az elmúlt évek folyamán már bejelentették saját fejlesztéseiket, valamint szabadalmakat is jegyeztek be a területen. A megoldandó problémák közé tartozik a mintázat kiképzésének módja, amihez anyagkutatásra és alapvető gyártástechnológiai változtatásokra is szükség van, így a laboratóriumból csak akkor tudnak kitörni az ott kifejlesztett prototípusok, ha műszaki előnyük megfelelően gazdaságos gyártással társul.
A prototípusok elkészítéséhez sok esetben maszkokkal megtámogatott litográfiai eljárásokat használnak, ami teljesen újszerű a merevlemezek gyártásánál, és jelentős beruházásokat is igényel. Az erőfeszítések azonban busás megtérüléssel kecsegtetnek, akadémiai alapkutatások ugyanis arra utalnak, hogy a bitmintázott médiumokkal akár több tíz terabites sűrűség is elérhető, vagyis akár a teljes új évtizedre elegendő tartalékkal rendelkezhet az új technológia.