Beindult a Samsung és a Sony harmadik közös LCD-gyára
Beindult a Samsung és a Sony közös LCD-gyártó vállalkozásának második 8G-s gyártósora, mellyel költséghatékonyan termelhetőek a nagyobb méretű LCD-tévékbe szánt panelek is.
Ez a Samsung Electronics és a Sony által közösen, 2004-ben alapított S-LCD harmadik LCD-gyára, miután 2005-ben beindította 7G-s üzemét, majd két évvel később már a 8G-t is hadirendbe állította. A generációk a feldolgozott üveglapok méreteire utalnak, minél magasabb generációba tartozik egy gyár, annál nagyobbakkal dolgozik. Ez önmagában nem jelent technológiai elsőbbséget, a nagyobb üveglap előnye, hogy feljebb tolja az a mérethatárt, melyet a piac által elfogadható árak mellett lehet elérni. Rgyszerű geometriai okokból ráadásul a különböző generációk más és más méretű és képarányú panelek előállítására optimálisak gazdaságossági szempontból -- az LCD-tévék piaca azonban a nagyobb jobb elvet követi.
Az S-LCD hetedik generációs üzeme 1,87 méterszer 2,2 méteres lapokkal dolgozik, ami ideálissá teszi például 40 hüvelykes panelek előállításához, ugyanakkor nem gazdaságos 42 hüvelykesek termelésére, ahogyan 46 hüvelyknél nagyobb paneleket sem képes költséghatékonyan produkálni, miközben a 8G-s sorok igazán a 46 és 52 hüvelykes paneleknél mutatják meg előnyüket.
A világon jelenleg mindössze két vállalat rendelkezik kereskedelmi termelést végző 8G-s üzemmel, a másik a bevezetésekben élenjáró japán Sharp, mely idén októberben indítja be 10G-s üzemét, mely már 65 (165 centiméter) hüvelykes panelek tömegtermelésére is alkalmas. A DisplaySearch piackutató becslése szerint 2009-ben a válság ellenére 17 százalékkal 120 millió darabra bővül az LCD-tévék világpiaca, és csak Európában 37 millió darab talál majd gazdára.