Frissült a Google Android
Viszonylag hosszú várakozás után megérkezett a Google Android operációs rendszer fontos mérföldkőnek számító frissítése, a Cupcake kódnévű 1.5-ös verzió. Az androidos készülékeket használók automatikus értesítést kapnak, s egy 30 másodperces letöltés és egy 30 másodperces telepítés után máris használatba vehetik az újításokat.
Az InformationWeek amerikai újságírója a megjelenést követően azonnal telepítette a több fontos új funkciót, illetve számos egyéb csiszolást is tartalmazó frissítést, ami szerinte jóval erősebbé, versenyképesebbé tette a platformot. A hiánypótló kiegészítésekkel együtt az operációs rendszer sokkal inkább teljesnek tűnik, mint eddig.
A legjobban, szinte vallásosan várt fejlesztés a szoftveres billentyűzet, ami már a HTC G1 készüléken is hasznos lehet, de a későbbiekben megjelenő, billentyűzet nélküli eszközökön kritikus fontosságú a megléte. A HTC G1 esetén is, az oldalrafordítás és a mobil szétcsúsztatása helyett a rövid szövegek beviteléhez ezen túl a képernyő alján egy qwerty-kiosztású gombsor jelenik meg. Kinézetében és működésében nagyon is hasonlít az iPhone megoldásához, kiegészülve néhány váltógombbal. Az egyik a betűk helyett a számokat és gyakran használt szimbólumokat varázsolja elő, a másik pedig egy e-motikon palettát a smiley-k gyors eléréséhez.
Mint az iPhone
Az egyetlen probléma, hogy a betűk itt is kicsik, a gyors és pontos gépeléshez vagy apró ujjak, egy hegyes segédeszköz vagy sok-sok gyakorlás szükséges. A hosszabb szövegekhez persze továbbra is használható a fizikai billentyűzet, de egy kereséshez, egy gyors sms-hez vagy egy mezőkitöltéshez nem szerencsés, ha nyitogatni kell a telefont.
A második fontos fejlesztés a videofelvételi lehetőség, illetve a YouTube-integráció és természetesen a kettő kombinációjából adódó lehetőségek. A felvevőszoftver egy egygombos felület, ahol a felvétel gombra klikkelve elindul a rögzítés, még egyszer ugyanoda bökve pedig leáll. Annak ellenére, hogy ma már sok belépőszintű készülék is tudja, itt kimaradt a fehéregyensúly mérés, a fókuszállítás, színeffektet illetve egyéb alap videós funkciók beépítése. Az egyetlen dolog, amit be lehet állítani, az a videók felbontása, de annak is csak két értéke van.
YouTube a zsebben
A videó elkészülte után egy gomb megnyomásával lehet az elkészült felvételt megosztani, sőt 3G vagy Wi-Fi hálózaton keresztül akár azonnal YouTube-ra is tölthető a mozi. A beépített YouTube kliensben is található egy link a feltöltéshez, így ki sem kell lépni belőle, ha például valaki egy videóra szeretne \"válaszolni\".
Az integrált YouTube-nézegető a teszt szerint kissé lassan indult el, de cserébe teljes funkcionalitást ad, s a programon belül már szinte azonnal indulnak a címlapi videók, s egyszerűvé vált a keresés is. A nagyfelbontású változatoknál természetesen jóval tovább tart a pufferelés, de már a pici kijelzőn is megéri átváltani. Az egyetlen kérdés az InformationWeek újságírója szerint, hogy vajon miért nem volt képes ezt megcsinálni már eddig minden más mobilgyártó is?
Hangos keresés
Egyértelműen a legérdekesebb új funkció címet érdemelné a \"hang alapú keresés\". Ugyan már iPhone és Android platformon is elérhető volt eddig is, de élesben a G1-en most mutatkozott be először. A megfelelő gombot négy másodpercig nyomva tartva, a telefon hallgatni kezd, s a keresési paramétereket bediktálva, a Google igyekszik lefordítani a hangot írott szöveggé. A tesztek szerint ez messze nem működik tökéletesen, ráadásul a különböző akcentusok közti eltérésből is adódhatnak vicces félreértések. Teljesen csendes környezetben egészen jól működik, viszont a tévé, rádió, utcai zajok drámaian csökkentik a pontosságot.
Az Android 1.5 továbbá felvértezte magát a sztereó Bluetooth fülhallgatókat is támogató A2DP képességével, így a vezeték nélküli zenehallgatás is lehetővé vált. Igaz ez továbbra is csupán technológiai csábítás, hisz nem túl sokáig bírja az akkumulátor táplálni az éteren keresztül továbbhaladó dallamokat.
A böngésző is jobban pörög
A kiemelt elemek mellett sok apróbb javítás is helyet kapott a Cupcake-ben, többek közt a levelező modul (POP3 bejövő levél értesítés, IMAP levéltörlés javítása), de apró javításokat eszközöltek a zenelejátszóban és a böngészőben is. Ez utóbbiban például egy frissített Webkit böngésző mag jelent meg az új, optimalizált JavaScript-motorral együtt. Engedélyezve lett a másolás/beillesztés és a keresés a böngészőn belül. Lehetséges, hogy ezek apróságoknak tűnnek, de a tesztelő szerint hosszútávú használat során ezek válnak a leglényegesebb pontokká.