A sakkozás illúziója, avagy hogyan felejthetünk el rövid idő alatt játszani
Az egyik ellenfél állandóan döntetlenre játszott, a másik agresszív letámadásokat hajtott végre, a harmadik a középjátékban áldozott be egy tisztet.
Én valamilyen magasan szárnyaló elme rendkívül kifinomult csapdáját éreztem a háttérben, és hosszú percekig töprengtem a válaszlépésen. "Nem hagyom magam behúzni a csőbe" -- gondoltam, és nem ütöttem le a bábuját. Amikor a következő lépésében a királynőjét ajánlotta fel leütésre, már gyanítottam, hogy ennyire tökéletes csel azért nincs, és a hátralévő másfél percben az összes figuráját lekaszáltam, majd bemattoltam. Játszottam vele még néhány meccset, és azok is hasonlóképpen alakultak. Azért azt meg kellett állapítanom, hogy ilyen ellenféllel szemben mégsem olyan édes a győzelem.
[oldal:A sakkozás illúziója]
Amikor legközelebb behívtam a programot, végre alaposabban végignéztem a felkínált opciókat. Ekkor vettem csak észre, hogy van lehetőség egy rangsoroló mérkőzés-sorozat végigjátszására is, ahol sorban lehet sakkozni a leggyengébb játékostól a legerősebbig. Ez bejött. A sikerélmény egy ideig folyamatos volt.Végül elérkeztem a komolyabb ellenfelekhez, akik egyre több gondot okoztak nekem. Általában három-négy partit is le kellett velük játszanom, hogy megtalálhassam a megfelelő módszert a bemattolásukhoz. A programozók a változatosságra törekedve biztosították, hogy ne lehessen a játékot megunni. Az egyik ellenfél állandóan döntetlenre játszott, a másik agresszív letámadásokat hajtott végre, a harmadik a középjátékban áldozott be egy tisztet, hogy ezzel helyzeti előnyt szerezzen magának. Tehát szinte mindegyikhez más és más taktikát kellett alkalmaznom, hogy legyőzhessem őket.
Észrevettem például, hogy ha nem a hagyományos megnyitásokat alkalmazom, hanem teljesen extrém lépésekkel kezdek, a gépnek egyre több idejébe kerül a -- gyakran nem is a megfelelő -- válaszlépések megtalálása. A klasszikus megnyitásokat profi módon ismeri, de ha valamilyen idétlen kezdéssel zavarba hozom, néhány lépés alatt gyakran három-négy percet is veszít az idejéből, míg nekem eközben csak néhány másodpercem fogy el. Minél nagyobb az időkülönbség a javamra, és minél több figura van még fent a táblán, a program annál gyakrabban követ el hibákat.
A játék során a gépnek nem adtak lehetőséget a parti feladására. Amikor azonban a mindenkori állás alapján az én pozícióm bizonyult kedvezőbbnek -- tehát amikor egy "élő" versenyző feladná a küzdelmet -- az ellenfelem leütésre ajánlotta valamelyik tisztjét. Minél előrébb szerepel valaki a listán, annál később történik meg ez az esemény. És még egy észrevétel, melyet a magam hasznára tudtam fordítani: ha gyaloggal ütöttem le az ellenfél valamelyik gyalogját, a legritkább esetben ütött vissza.
Az utóbbi napokban tehát ezeket a szempontokat figyelembe véve játszottam a géppel, miközben úgy éreztem, hogy nemsokára teljesen elfelejtek emberekkel sakkozni. Egy időre abba is hagyom. Inkább átmegyek a szomszédba egy ultipartira. Mert ultizni még nem lehet a számítógéppel. (Vagy ha valaki tud ilyen programról, kérem üzenjen).
Véleménye van?