Ezer gigabyte egy CD-méretű lemezen
Új optikai adattárolási koncepció mutatkozott be a tajvani Data Storage Conference 2004 rendezvényen az elmúlt héten. A londoni Imperial College kutatói által fejlesztett Multiplexed Optical Data Storage technológia akár 1 terabyte-os kapacitást ígér. A fejlesztésből oroszlánrészt vállal Török Péter, a főiskola adjunktusa is.
A jelenleg elterjedt optikai tárolólemezek 640 Mbyte (CD) és 4,7 Gbyte (DVD) közötti mennyiségű adatot képesek eltárolni a lemez egyetlen rétegén, de még a Sony által fejlesztett, kék lézeren, Blu-Ray formátumon alapuló, már Európában is elérhető Professional Disc-je is csak 23-25 Gbyte-ot rögzíthet az ugyanekkora, 12 cm-es átmérőjű tárolóterületre.
A rétegek számának növelésével tovább emelhető a lemez kapacitása, jelenleg azonban csak maximum két réteg használata megoldott és kifizetődő egyetlen oldalon, így a ma elérhető maximális kapacitás a Professional Discet alapul véve lemezenként 100 Gbyte lehet. A fejlődés persze nem állhat meg, de a miniatürizálás fizikai korlátai sem léphetők át: újabb koncepciókat alkalmazó megoldások kifejlesztésére van szükség.
A kapacitás növekedése
A londoni Imperial College kutatói egy valóban új oldalról megközelített adattárolási megoldás elméletét mutatták be az elmúlt héten Tajvanon, a Data Storage Conference 2004 rendezvényen. Mint tudjuk, a Blu-Ray lemezek adatsűrűségét a lézer hullámhosszának csökkentésével, így a lemezre fókuszált lézersugár méretének csökkentésével, az adatokat hordozó pitek, bemélyedések számának növelésével lehetett megtöbbszörözni. Egyszerűen megfogalmazva fizikailag több adat fér az optikai lemezre ezzel a módszerrel.
A kutatók által kifejlesztett Multiplexed Optical Data Storage (MODS) technológia azonban úgy növelné az adatsűrűséget, hogy egy pit, tehát egyetlen bemélyedés kivételesen nem egyetlen bitet írna le, hanem akár többet is. A jelenlegi becslések szerint akár 10 bitnyi információ is eltárolható egyetlen pit segítségével, akár 1000 gigabyte-os, 1 terabyte-os optikai tárolást megvalósítva. 1 terabyte-nyi területen több mint 472 órányi filmet tárolhatnánk el.
[oldal:MODS, avagy Multiplexed Optical Data Storage]
A MODS-ot kifejlesztő kutatók a pitről polarizáltan visszaverődő fényt hívták segítségül a feladat megoldásához. A fény ugyanis nem egyetlen szögben verődik vissza a lemezen található mélyedésről, hanem viszonylag nagy területen szóródik szét. A mai optikai fejek már képesek ezt a viszonylag nagy területre szétszóródott fényt felfogni, és értékelhető adatokat szolgáltatni belőlük.
A visszaverődő fényből nem csak logikai igen vagy nem képezhető
A lemez felületére fókuszált és a pitről visszaverődő fény pontos útját kiszámítani közel lehetetlen feladat, ehhez egyszerűen túl sok a változó az egyenletben, a kutatóknak azonban mégis sikerült bonyolult számításokkal létrehozni egy olyan modellt, mely eddig sosem látott módon közelíti meg a valószínű végeredményt. Az új technológiával akár 250 Gbyte-ot is el lehet tárolni majd egyetlen rétegen, így egy kétoldalas, oldalanként kétrétegű lemez használatával létrejöhet az 1 terabyte-os optikai tárolólemez.
Az Imperial College kutatói még a fejlesztés korai fázisánál tartanak, az azonban már most is látható, hogy a technológiának egyéb előnyei is lehetnek. Egy az egyben megoldja ugyanis a másolásvédelem kérdését is, hiszen ilyen lemezeket a jelenlegi írási technológiákkal létrehozni lehetetlen vállalkozásnak tűnik.
"Évekkel ezelőtt jutott eszünkbe a lemez ötlete, de nem volt rá alkalmunk, hogy bebizonyítsuk, hogy működhet" -- mondta Török Péter, a londoni Imperial College kutatója. "A bizonyításhoz ki kellett fejleszteni egy pontosabb metódust, mely kiszámítja a visszaverődött fény tulajdonságait. Elemzések és számítások segítségével létre tudtunk hozni egy modellt, mely a becslésnél lényegesen pontosabban határozza meg a lemez felületéről visszaverődött fény jellemzőit" -- tette hozzá.
A londoni intézet kutatói szerint -- a támogatásoktól függően -- legkorábban 5-10 éven belül válhat valósággá az általuk megálmodott technológia. A MODS főként a jelenlegi CD- és DVD-méretű lemezeknél kisebb méretű termékeknél hozhat igazi áttörést, megtöbbszörözheti az apró optikai tárolók kapacitását, illetve lényegesen kisebb méretben képes hasonló tárolóterületet biztosítani.
Török Péter |
HWSW: Kik állnak a technológia mögött, kik támogatják a MODS fejlesztését?
Török Péter: A kutatás egy FP5 európai program keretében történt, amiben 5 egyetem es 2 ipari cég vett részt. A konkrét megoldást egy brit, három svájci és egy görög kutatóval együtt, összesen hatan szabadalmaztattuk.
[oldal:Kérdések és válaszok]
HWSW: A MODS alapvető leírása csupán az adatok visszanyerését fejti ki, az adatok írását, az adatokat hordozó pitek megfelelő kialakítását azonban nem. Vajon megoldható-e az írható lemezek kifejlesztése, avagy a technológia a préseléses technológiával készülő, csupán olvasható lemezekre korlátozódik?Török Péter: Egyelőre csak olvasható megoldást keresünk, részben szándékosan. A másolásvédelem, jogvédelem egy fontos probléma, a nehezen másolható megoldások érdekesek és fontosak a filmipar számára. Hosszabb távon szeretnénk írható változatot is kifejleszteni.
HWSW: Az adatok visszanyeréséhez alkalmazott komplex számítások, feladatok végrehajtására alkalmasak lesznek-e valaha a manapság használt jelfeldolgozó processzorok, nem kerékkötője-e ez a technológiának?
Török Péter: Nem. Ezek nem bonyolultabbak, mint a jelenlegi CD - vagy DVD-rendszerekben található megoldások.
HWSW: Mennyire lehet versenyképes ez a fény polaritásán és egyéb jellemzőin alapuló technológia a feltörekvő adattároló megoldásokhoz, például a holografikus tároláshoz képest, melynek mint tudjuk már létezik működő prototípusa?
Török Péter: Úgy hiszem, hogy ahány szakembert megkérdez ezzel kapcsolatban, annyi különféle választ fog kapni. A holografikus adattárolás egyelőre csupán 100 Gbyte tárolását tudja kísérletileg bizonyítani. Nem látom egyelőre megoldottnak a holografikus adathordozó olcsó tömeggyártását abban az esetben, amikor az információ az adathordozóra már a gyártáskor rákerül.
Nem szabad elfeledni, hogy keménylemezek lényegesen több információt tudnak tárolni, mint az optikai tárolók, azonban nem alkalmasak arra, hogy az információ nagy volumenben, előregyártva és olcsón juthasson el a fogyasztóhoz. Szakértők szerint Hollywood 2005 és 2006 között fog először olyan BD-rendszeren alapuló lemezeket használni amelynek az a célja, hogy eljusson egy átlagos háztartásba. Bár a szakma a BD rendszert már elfogadta, mint a következő generáció, Tajvan például egy ezzel konkurrens rendszert fejlesztett ki (FVD).
HWSW: A MODS adhat-e újabb esélyt a jelenleg használt optikai tárolóeszközöknek, a CD-nek és DVD-nek, hiszen ezek a már jól bevált technológiák esetleg költséghatékonyabb megvalósítást tesznek lehetővé, avagy a lehetőség csupán elméleti?
Török Péter: Igen. A MODS visszafelé kompatibilis, azaz, akár egy CD- vagy egy DVD-lemez is olvasható lehet egy MODS-lejátszóban. Nem hiszem, hogy bármelyikünk szívesen válna meg a féltve őrzött CD- vagy DVD-gyűjteményétől, csak azért, mert egy új rendszert vezettek be.
HWSW: Mikorra várható az első működő prototípusok megjelenése?
Török Péter: Ez attól függ, hogy mennyi kutatástámogatást tudunk szerezni. Optimista becslésem szerint kellő anyagi források megléte esetén az első prototípust 2008 körül mutathatjuk be.
HWSW: Köszönjük, hogy válaszolt kérdéseinkre.