Jelentősen drágulhat a Vodafone GPRS Internet szolgáltatása
Jelentős sebességnövekedést ígér GPRS Internet szolgáltatásánál a Vodafone, azonban ez sem tompíthatja a jelentős áremelkedés élét, bizonyos esetekben akár tízszeres internetszámlára is számíthatnak a GPRS Internet előfizetők.
A GPRS-előfizetőket meglehetősen érzékenyen érintheti a Vodafone legújabb változtatása: a 3125 Ft-os bruttó havidíj augusztus 1-től csupán 200 MB adatforgalmat fedez majd, melyet átlépve jelentősen emelkedik a GPRS Internet szolgáltatás díja. Az árképzés sávos, tehát nem kilo- vagy megabyte-onként kell az adatforgalom után fizetni, hanem a szolgáltató által megadott tartományba eső felhasználók egységes díjat fizetnek.
A Vodafone tájékoztatása szerint azonban a felhasználók nagyobb részének, akár 90 százalékának augusztus 1-je után sem kell többet fizetnie a szolgáltatásért. A szolgáltató saját mérései szerint a GPRS Internet felhasználók 70 százaléka kevesebbet forgalmaz 200 MB-nál, valamint az előfizetők 21 százaléka marad alatta a havi 500 MB-nyi letöltésnek. Az 500 MB - 1 GB közötti tartományba a felhasználók 7 százaléka tartozik, míg 1 GB feletti forgalmat csupán a több tízezres felhasználói tábor 2 százaléka generál.
Az adatforgalom csökkentése nem csak a GPRS Internet, hanem a GPRS WAP szolgáltatást is érinti. Mind a kártyás (prepaid), mind az előfizetős GPRS WAP esetén csökken a letölthető adatmennyiség, s szintén sávos árképzést vezet be a Vodafone, mely bizonyos esetekben áremelést is jelenthet.
A sávos árképzést a következő táblázatban foglaljuk össze:
GPRS Internet | Ár
(bruttó) |
0-200 MB | 3
125 Ft |
200 MB - 0,5 GB | 7
000 Ft |
0,5 GB - 1 GB | 13
000 Ft |
Minden további megkezdett GB | 17
000 Ft |
GPRS WAP előfizetőknek | Ár
(bruttó) |
0 - 2 MB | 375
Ft |
2 - 5 MB | 950
Ft |
5 MB felett | 1
500 Ft |
GPRS WAP kártyás ügyfeleknek | Ár
(bruttó) |
0 - 1 MB | 375
Ft |
1 - 3 MB | 950
Ft |
3 -5 MB | 1
500 Ft |
A Vodafone GPRS szolgáltatásainak áremelése meglehetősen ijesztő lehet első látásra, sokan felháborodhatnak az elmúlt hónapok adatai alapján várható számlán, s valljuk be, jogos is lehet a felháborodás. A Vodafone tavalyi, sokat kritizált akciója során kifejezetten a hardcore, sokat "neten lógó" felhasználókat célozta meg új, akkor még korlátlan szolgáltatásával. Sokan két évre kötelezték el magukat a szolgáltatónál az új előfizetés és GPRS-adatátvitelre alkalmas készülék megvásárlásával, s most az Ő szempontjukat nézve jogosan háborodhatnak fel az adatmennyiség további drasztikus csökkentésén, az azzal kapcsolatos áremelésen.
Bár etikailag kifogásolható a Vodafone viselkedése, üzletileg semmiképpen. A Vodafone GPRS Internet szolgáltatás még egy ilyen emelkedés után sem nevezhető drágának, sőt, kifejezetten olcsó mind a hazai, mind a nemzetközi viszonylatban. A fenti táblázatban szereplő árak szerint 1 MB-nyi többlet GPRS forgalom 13-17 Ft-ba (6-6,5 eurócentbe) kerül, mely a mobil kommunikációs formát és bármely más, akár külföldi szolgáltató árait figyelembe véve igen kedvezőnek mondható.
Sajnálatos tény, hogy hazánkban ez az alternatív szolgáltatás, melyet elsősorban mobil böngészésre, mobil e-mailre, esetenkénti csatlakozásra használnak világszerte, sajnos egyes területeken az egyetlen lehetőség arra, hogy a felhasználó elfogadható árú, időben korlátlan interneteléréshez jusson. A GPRS elérést a fenti célokra találták ki, nem nagy adatállományok, több MB-os levelek fogadására, letöltésére, ADSL, vonalas internet kiváltására. Jelzésértékű az az adat, miszerint a Vodafone GPRS Internettel internetezik a hazai internetezők nem kevesebb mint hat százaléka (Vodafone által közölt adat).
A GPRS Internet áremelkedésének élét a Vodafone egy új ingyenes szolgáltatással próbálja meg enyhíteni, melyet Vodafone Internet Plusz névre kereszteltek el.
[oldal:Sebességnövelés tömörítéssel]
A Vodafone legújabb fejlesztése, a Vodafone Internet Plusz jelentős sebességnövekedést ígér a GPRS Internet használata közben és jótékony hatással van a letöltött adatmennyiségre is, mely augusztus 1-től érzékenyen érintheti a felhasználó pénztárcáját. A hálózati optimalizáció június 26-tól, azaz holnaptól lesz használható.A Vodafone Internet Plusz használata ingyenes minden előfizető részére, sem havidíjra, sem extra beállításra nincs szükség a használatához. Nem kell lecserélni a felhasználók készülékeit sem, minden marad változatlan. Amennyiben valaki optimalizálni szeretné a feltöltési irányt is -- mellyel további sebességelőnyhöz juthat -- a Vodafone egy kliens-programot tett elérhetővé, melyet egyelőre kizárólag Windows operációs rendszert futtató számítógépeken lehet telepíteni.
A Vodafone a Bytemobile által fejlesztett Macara technológiát használja az adatok tömörítésére, mely nem csupán a szöveges és egyéb állományokat próbálja veszteségmentes módon kisebbé tenni, hanem a weboldalakon található képeket is optimalizálja. Ez bizonyos esetekben a képminőség romlásával járhat, melyet a szolgáltató által javasolt módon, Internet Explorer használata esetén a CTRL-F5 kombinációval indított újbóli letöltéssel el lehet kerülni.
A Vodafone egy független vizsgáló szervezetet, a TÜV Rheinland InterCert-et kérte fel egy összehasonlító mérés elvégzésére. Ez alapján a Vodafone Internet Plusz megoldás akár 63 százalékkal is gyorsabb lehet más hazai mobilszolgáltatók által nyújtott megoldásoknál, sőt, immáron felveszi a versenyt az 56 kbit/s-os modem sebességével is. Ugyanakkor az átvitt adatmennyiség az új megoldás esetén kevesebb mint a felére csökken a tömörítő eljárásoknak köszönhetően. A mérésekről készült jegyzőkönyvet nyilvánosan is elérhetővé tette a Vodafone.
A sajtótájékoztató keretein belül két Vodafone Connect Card GPRS-kártyával ellátott notebookkal mutatta be a Vodafone az új megoldás előnyét: a mindenki által elérhető Toast.net internetes sebességmérőjét futtatták egyidőben az optimalizáció használatával és azt mellőzve. Míg a normál kapcsolódással 34 kbit/s sebességgel töltődött le a tesztkép, az optimalizált változatot 174 kbit/s-nak megfelelő sebességgel mutatta fel a rendszer.
A szolgáltatást a Vodafone hálózatában elhelyezett proxy szerver teszi lehetővé, mely a háttérben folyamatosan végzi az adattömörítést és a kommunikáció optimalizálását. Az optimalizálás, mely elsősorban a HTTP, POP, IMAP, SMTP, MAPI, FTP és NNTP protokollokat érinti, a felhasználók szempontjából teljesen láthatatlan módon történik, nem igényel speciális eszközöket vagy egyéb konfigurációs változtatást. A megoldás minden korábban támogatott GPRS készülékkel együttműködik.
A mobilszolgáltató az új megoldással nem csak nagyobb sebességet és költségtakarékosabb elérést kínál, de jelentősen csökkentheti hálózata terheltségét is. A Vodafone tájékoztatása szerint az európai mobilszolgáltatók összesen számított GPRS-forgalma is alatta marad a Vodafone Magyarország hálózata által pillanatnyilag lekezelt havi adatmennyiségnél.
Az áremelés várható hatásának kiszámítására a Vodafone egy alkalmazást is készített, mely a weboldalán megadott telefonszám utolsó 3 havi WAP és GPRS Internet forgalmát és az adott forgalom augusztus 1-je után várható árát közli egy SMS-ben.