ASUS P4GE-V: DDR333 Intel módra
A tajvani chipsetgyártók már régóta támogatják a DDR333 SDRAM-ot, a piac első számú szereplője, az Intel azonban csak tegnap jelenetette be a népszerű i845 sorozat új tagjait, amelyek már szintén együttműködnek a PC2700 memóriamodulokkal. Cikkünkben az Asustek egyik új alaplapját, a P4GE-V modellt vettük szemügyre.
Fedél nélkül: az 845GE northbridge chip
Szerkesztőségünk a tajvani Asustek egyik új alaplapját, a P4GE-V modellt vette szemügyre. Amint az a névből is jól látható, az ASUS alaplap az integrált videovezérlőt tartalmazó i845GE chipkészletre épül. A termék szolgáltatásai elsőrangúak: integrált Promise PDC20376 Serial ATA RAID-vezérlő, Broadcom NetXtreme Gigabit Ethernet kontroller, 5.1 csatornás Analog Devices SoundMax ADI1980 hangchip, valamint egy VIA VT6307 FireWire-vezérlő kapott rajta helyet. A P4GE-V dokumentációja szerint már fel van készítve a 3,06 GHz-es és gyorsabb Pentium 4 processzorok fogadására, és támogatja a Hyper-Threading technológiát is.
A dobozt kibontva valóságos alkatrészeső hullik a felhasználó ölébe: az alaplapon kívül összesen négy bővítőpanelt, nyolc kábelt, két CD-t, egy kézikönyvet és egy hátlapot találni benne. A bővítőpanelek között van egy soros port, egy USB/Game port, egy FireWire csatlakozó, illetve egy RCA/optikai S/PDIF kimenet. A kábelelek részben ezekhez a bővítőpanelekhez tartoznak, de találunk még a dobozban három IDE, két Serial ATA és egy FDD szalagkábelt is. Ami a CD-ket illeti, az egyiken az alaplapi chipkészlet meghajtóprogramjai és egyéb segédprogramok (PC Probe, LiveUpdate, PC-cillin 2002 antivírus) kaptak helyet, a másikon pedig négy InterVideo multimédiás szoftver: a WinDVD 2000 (DVD-lejátszó), a WinCoder (video-capture), WinRip (MP3 készítő) és a WinProducer (videoszerkesztő) található.
Az ASUS P4GE-V alaplapon Socket478 processzorfoglalatot találni, amely mellett 1 AGP 4X és 6 PCI bővítőhely fekszik. A legalsó PCI sín kék színű, ez az ún. "MagicBlue" foglalat, ahová az ASUS speciális Bluetooth bővítőmodulját lehet csatlakoztatni. A memóriamodulok fogadására 3 DIMM aljzatot alakítottak ki, ezekbe összesen legfeljebb 2 Gbyte DDR 200/266/333 SDRAM-ot építhetünk. A hagyományos ATX12V csatlakozó mellett a P4GE-V rendelkezik EZ-Plug aljzattal is, így a régebbi számítógépházakban is használható. Az alaplap hátulján PS/2 billentyűzet és egércsatlakozó található, ezen felül négy USB port, egy soros, egy párhuzamos kapu, az alaplapra integrált Ethernet-vezérlő csatlakozója, a hangchip ki- és bemenetei, valamint a chipkészletbe integrált videovezérlőhöz tartozó monitorcsatlakozó.
A hátlapon található csatlakozók
Az integrált alkatészek sokaságán túl az alaplap számos extra szolgáltatással kényeztet. Természetesen nem maradhatott ki az egyszerű túlhajtást lehetővé tevő JumperFree BIOS, a legutóbbi tesztünkben bemutatott POST Reporter, a ventilátor fordulatszámát szabályozó Q-Fan technológia, valamint a saját indítóképernyő megjelenítését lehetővé tevő MyLogo 2. Hasznos szolgáltatás továbbá a CPU Parameter Recall, amely automatikusan reseteli a BIOS-t abban az esetben, ha a túlhajtott processzor miatt a számítógép nem indul el. Félresikerült BIOS-frissítések vagy vírusfertőzés után tehet jó szolgálatot a CrashFree BIOS technológia, amelynek segítségével a BIOS egy floppylemezről visszaállítható.
Az AGP és a PCI órajel fixen beállítható
Ami a túlhajtást illeti, a P4GE-V abszolút nyerő: a front side busz órajele 100 és 200 MHz (400 és 800 MHz) között 1 MHz-es lépésekben állítható, a CPU feszültsége is 0,025 Voltos lépésekben növelhető, a front side busz és a memória órajelének aránya szabadon állítható, azonban ami a legfontosabb, hogy az AGP és a PCI busz órajele kötött, minden esetben 66 illetve 33 MHz. Így gyakorlatilag tényleg csak a processzoron múlik, mennyire tudjuk túlhajtani gépünket, sem a memória, sem pedig a AGP- vagy PCI-sebességre érzékeny bővítőkártyák nem gátolják az extrém magas frekvenciák elérését.
[oldal:Szintetikus tesztek -- SiSoft Sandra, PCmark]
Mivel a Hyper-Threading technológiával felvértezett, 3,06 GHz-es Pentium 4 processzor megjelenésére még novemberig kell várni, az alaplap sebességét a jelenleg elérhető leggyorsabb Pentium 4 chippel, egy 2,8 GHz-es változattal mértük le. Összehasonlítási alapul a nemrégiben bemutatott ASUS P4S8X, illetve a VIA P4PB-400 alaplap szolgált. A tesztben használt memória egy 256 Mbyte kapacitású Micron DDR333 modul volt. A képről egy Leadtek WinFast GeForce4 Ti 4600 grafikus kártya gondoskodott, a szoftvereket egy 20 Gbyte-os Seagate Barracuda ATA III merevlemezre telepítettük fel.
Alaplap | ASUS P4S8X, VIA P4PB-400FL, ASUS P4GE-V |
Processzor | Pentium 4 2,8 GHz (21x133 MHz) |
Memória | 256 Mbyte Micron DDR333 CL2,5 |
Videokártya | Leadtek WinFast A250 Ultra TD (GF4 Ti4600) |
Merevlemez | 20 Gbyte Seagate Barracuda ATA III |
Tesztjeinkben magyar nyelvű Windows XP Professional operációs rendszert használtunk, az alaplapi chipkészletek meghajtóprogramjait, illetve az Intel Application Accelerator szoftvert a gyártók által mellékelt CD-ről telepítettük fel. NVIDIA GeForce4 Ti 4600 chipes videokártyánkhoz a 28.32 verziószámú, WHQL minősítéssel rendelkező Detonator XP drivert használtuk.
Tesztprogramjaink közé a SiSoft Sandra 2002 Standard, a PCmark 2002, a SYSmark 2002 irodai, 2D grafikai és multimédiás benchmark, a SPECviewperf 7.0 professzionális OpenGL benchmark, valamint a Quake III Arena, az Unreal Tournament 2003 és a 3Dmark 2001SE "játékok" kerültek.
SiSoft Sandra 2002
PCmark 2002
[oldal:Alkalmazástesztek -- SYSmark, SPECviewPerf]
Tesztprogramjaink közé két "professzionális" alkalmazás került, az irodai, 2D grafikus és multimédiás alkalmazásokat futtató SYSmark 2002 és a professzionális OpenGL benchmark, a SPECviewperf. A SYSmark2002 teszt két részből áll, az egyik során egy videókkal, képekkel, flash animációkkal fűszerezett weboldalt állít össze a számítógép, a második részben pedig különféle irodai alkalmazásokat futtat: szöveget szerkeszt, táblázatot és grafikonokat készít, prezentációt állít össze, e-mailt ír, stb.A SYSmark 2002 csomagban szereplő alkalmazások a következők:
- Internet Content Creation:
- Macromedia Dreamweaver 4
- Adobe Photoshop 6.0.1
- Adobe Premiere 6.0
- Microsoft Windows Media Encoder 7.1
- Macromedia Flash 5
- Office Productivity:
- Microsoft Word 2002
- Microsoft Excel 2002
- Microsoft PowerPoint 2002
- Microsoft Access 2002
- Microsoft Outlook 2002
- Dragon NaturallySpeaking Preferred v.5
- Netscape Communicator 6.0
- WinZip 8.0
- McAfee VirusScan 5.13
A SPECviewperf 7.0 professzionális OpenGL tesztprogram a következőket tartalmazza:
- 3ds max (3D modellezés)
- Unigraphics (műszaki tervezés)
- Pro / Engineer (műszaki tervezés)
- DesignReview (építészeti tervezés)
- Data Explorer (adatvizualizáció)
- Lightscape (fényhatások szimulációja)
SYSmark 2002
SPECviewPerf 7.0
[oldal:Játékok -- 3Dmark, Quake III, Unreal Tournament 2003]
Játéktesztként a már unalomig ismert Quake III Arenát a 3Dmark 2001SE-t, valamint az Unreal Tournament 2003 demóját futtattuk. A Quake timedemo eredményeket kétféle beállítás mellett is megnéztük, egyszer a gyári fastest beállításban, egyszer pedig a menüből elérhető legnagyobb részletesség, 1024x768 pixeles felbontás, 32 bites színmélység és trilineáris szűrés mellett. A 3Dmark 2001 SE és az Unreal Tournament 2003 a gyári alapértelmezett beállításokkal futott.3Dmark 2001 SE
Quake III Arena
Unreal Tournament 2003
A szintetikus benchmarkokban és az alkalmazástesztekben az ASUS P4GE-V fej-fej mellett haladt a SiS chipkészletes P4S8X modellel, de a játékokban egy hajszállal felülmúlta vetélytársát. A különbség bár mérhető, mégsem igazán érzékelhető, a differencia a 3Dmark esetében például mindössze 0,6 százalék.
Igazából nehéz lenne egyértelmű győztest hirdetni, hiszen a két alaplap sebességre szinte teljesen azonos színvonalat képvisel, szolgáltatásaik is megegyeznek, talán az egyetlen jelentős különbség az ATA/133 és az AGP8X eszközök kezelésében jelentkezik, ugyanis az Intel i845GE chipkészlet nem támogatja ezeket a szabványokat. Ami a Hyper-Threading technológiát illeti, itt pont fordított a helyzet, ugyanis a P4S8X tudomásunk szerint nem kezeli a 3,06 GHz-es és gyorsabb Pentium 4 processzorokat. Mindenesetre ha valaki ragaszkodik az Intel chipkészlethez és egy szolgáltatásokkal bőségesen ellátott, gyors, tuningbarát alaplapot szeretne ASUS minőségben, annak feltétlen ajánlható a P4GE-V.