Sat@Once -- engedjünk a nyomásnak
A műholdas internettel szemező DVB-kártyatulajdonos egyre több szolgáltató kínálatával és kiegészítő szolgáltatásaival találkozhat immár itthon is. Az Astra műholdat használó, ingyenesen igénybe vehető Sat@Once nem online bögészési lehetőséget nyújt, hanem egy kicsit más alapokra épít.
Az Europe Online után talán az OpenSky a legismertebb, a cég ugyanis lassan több mint 1 éve ingyenes tesztelési lehetőséget nyújt. Tehát nem kell mást tennünk, mint regisztrálni magunkat, s ezután a megadott paraméterekkel havi 300 MB-ot tölthetünk le. Kevésnek kevés, de legalább ki tudjuk próbálni, mire is jó a gépbe vásárolt műholdas kártya. A tipikus letöltési sebesség 30-100 kbyte/s között van, de volt olyan eset, amikor 150 kbyte/s-ot is sikerült elérnem.
Itthon sajnos még nincs viszonteladója, ellenben nagyon versenyképes áron árulja szolgáltatását az olasz NetSystem is. Havi 36 euróért (8700 Ft) 350 kbit/s, tehát durván ADSL sebességű letöltést ígérnek, mindezt helyi megkötés nélkül. A SatADSL350 szolgáltatást a környező országokból, így itthonról is igénybe lehetne venni bankkártya segítségével, de az ideális az lenne, ha valaki felvállalná a hazai képviseletet. Véleményem szerint -- és az ADSL terjedési ütemét látva -- garantáltan volna rá igény.
Természetesen ez a megoldás csak egy irányt biztosít, a visszirányt a szokásos módon kell megteremtenünk, így az ADSL és kábeles megoldásokkal természetesen ez a módszer sem árban, sem szolgáltatásban nem versenyezhet. Ellenben megfizethető alternatíva lehet azoknak, akik még nagyon sokáig nem számíthatnak a kábeles, földi szélessávú szolgáltatásokra.
Az elmúlt hetekben egy újabb "szolgáltató" jelent meg a piacon, amelyik szintén ingyenes lehetőséget biztosít. Az Astra műholdat használó Sat@Once nem online bögészési lehetőséget nyújt, kicsit más alapokra épít. Emlékszünk még a Windows 98 telepítőkészletében található WebTV alkalmazáscsomagra? Ezt az úgynevezett multicast szolgáltatást analóg tv-adások mellett lehetett igénybe venni tunerkártya, tv-kártya segítségével, már ahol a kábelszolgáltató ilyen csatornákat sugárzott. Ha jól emlékszem a CNN és még pár csatorna mellett jöttek HTML oldalak az adással együtt, melyeket ezzel az alkalmazáscsomaggal fogni és megjeleníteni lehetett.
A Sat@Once is ehhez hasonló szolgáltatást nyújt, de egy kicsit másként. Az Astra műhold egy bizonyos transzponderén egy 1 Mbit/s sávszélességű csatornát "bérel", melyen keresztül a felhasználók által megszavazott weboldalakat továbbítja. Pontosabban a weblapok egy részét.
A szolgáltatás egyik szponzora maga a SES-Astra, mely nyilván ingyenesen nyújtja ezt az 1 Mbit/s sávszélességű csatornát, a másik pedig a European Space Agency (ESA). A cél a műholdas internetben rejlő lehetőségek bemutatása, az egész projekt nyilván egy reklám a fenti cégek számára.
A Sat@Once szolgáltatását bárki igénybe veheti, aki erre alkalmas műholdvevő PC-kártyával rendelkezik. Lényegében minden olyan DVB kártya jó lesz, melyet az Europe Online vagy más műholdas internetes szolgáltatáshoz mellékelnek, egyébként pedig a hazánkban kapható típusok mindegyike megfelel a célnak.
A szolgáltatáshoz természetesen egy kliens is tartozik, mely a műholdon keresztül küldött adatokat fogadja, s megjelenítésükhöz segítséget biztosít. A Casablanca kliens a Sat@Once weblapjáról tölthető le e-mail címünk segítségével. Kivételesen érdemes valódi e-mail címet megadni, mivel a szolgáltatásról kéthetente körlevelet küldenek az aktuális információkkal.
A szolgáltatást jómagam Pinnacle PCTV Sat DVB-kártyával próbáltam ki, melynek beállításai az alábbi képen láthatók. Az egyéb kártyák beállítását a kézikönyv alapján végezhetjük el, a következő adatok szerint:
Műholdas csatorna adatai:
- Műhold: ASTRA 1G, 19.2 kelet
- Transzponder frekvencia: 12603 MHz
- Symbol Rate: 22000
- FEC : automata, (5/6)
- Polaritás: horizontális
IP/DVB adatok:
- Transzponder: 111 (opcionális)
- PID: 768
- Service: 7254 (opcionális)
- Multicast cím: 228.67.3.0
- Port: 1767
Utóbbi adatok a Casablanca kliens beállításához kellhetnek, de ezekkel most nem nagyon kell törődnünk, mivel a program automatikusan ezeket az értékeket állítja be. A Pinnacle DataReceiver beállítása után nem kell mást tenni, mint feltelepíteni a Casablanca klienst, és előkészíteni némi merevlemez-tárhelyet.
[oldal:Casablanca -- a kliens]
Elő kell készíteni némi tárhelyet, méghozzá nem is keveset. Érdemes legalább 1 GB-ot a célra feláldozni, bár lehet, hogy még keveset is mondtam. Fontos eldöntenünk, hogy ezt a tárhelyet melyik partíción tudjuk biztosítani, ugyanis a programot is oda kell telepítenünk, a cache helyének megváltoztatása egyelőre nem lehetséges.A Casablanca kliens egyelőre két alkalmazásból áll, egy WebCast Tuner és egy Voter szoftverből. A WeBCast Tuner végzi a tényleges feladatot, tehát fogadja műholdon keresztül az adatokat, kezeli a cache-t, és nyújt proxy szolgáltatást. A Voter segítségével mi magunk is ajánlhatunk weboldalakat a szolgáltatásba, a rendszer szavazatok alapján dönti el, milyen weblapokat továbbítson.
A weblapok továbbítása szervezett formában történik, minden egyes site egyetlen RAR állományban érkezik. Ezzel az 1 Mbit/s sávszélesség lényegében rögtön duplázódik-háromszorozódik, s tény, hogy az 1 GB tárhelyet a műholdon jött adatok alig 1 óra alatt feltöltik.
A műholdon kapott weblapok böngészését szintén a WebCast Tuner teszi lehetővé. A program automatikusan a 3128-as porton proxyként, azaz gyorsítótárként is üzemel, a tesztgép Internet Explorer böngészőjét automatikusan be is állította ennek használatára.
A gyorsítótárban, cache-ben található adatok online böngészéskor is nagyon jól jönnek, hiszen ezeket az adatokat már nem kell modemen/isdn kapcsolaton keresztül letölteni, így az online bögészést is gyorsíthatja az ingyenes szolgáltatás.
A program fejlesztése folyamatos, de jelenleg elég korlátozottak a képességei. Nincs lehetőség a cache helyének megváltoztatására. A műholdon sugárzott adatok a legrégebbit felülírva érkeznek meg, így ha kevesebb tárhely áll rendelkezésünkre, az oldalak viszonylag gyorsan cserélik egymást. 1,3 Gbyte tárhely esetén nekem 32 weboldal adatait tárolta le a rendszer.
A program beállításai egyszerűek, és az automatikus induláson és a gyorsítótár méretén kívül nem is kell beállítanunk semmit, pontosabban egy paramétert: a legördülő listából ki kell választanunk a DVB kártyánk IP-címét.
A Casablanca kliens másik alkalmazása a Voter. A szavazóprogrammal nem a hétvégi választás végeredményére szavazhatunk kivételesen, hanem általunk preferált weboldalakat adhatunk meg, melyek ha kellő támogatottságot élveznek a Sat@Once felhasználói között -- ergo mások is rájuk szavaznak -- bekerülhetnek a multicast adatok közé, s offline is olvashatók lesznek.
A rendszer a szavazás alapján kiválasztott weboldalakat folyamatosan sugározza, pár óránként mintát véve az adott oldalból. Fontos megjegyezni, hogy nem egy komplett site-tükröt kapunk, hanem csak egy pár link mélyen elérhető ajánlót. Előbbire már csak azért sincs lehetőség, mivel ez az oldalak üzemeltetői részéről igen erős ellenállásba ütközne, nyilvánvaló okokból.
[oldal:Offline böngészhető weboldalak]
A WebCast Tuner által begyűjtött adatok böngészéséhez természesen valamilyen program is kell. A fejlesztők a legkézenfekvőbb megoldást választották, egy HTML felületű "portált" alakítottak ki a program mellett, amely a felhasználó számítógépén található és dinamikusan frissül. A műholdról érkezett weboldalak kategóriákban foglalnak helyet, s a program külön-külön tartja nyilván a böngészhető és a sérült oldalakat.A portál a WebCast Tuner ikonjára kattintva érhető el, Java-támogatás is kell hozzá. A műholdról érkezett adatok között keresni is lehet segítségével.
A program a következő kategóriákba sorolja be a kapott weblapokat, mellettük zárójelben pedig a cache-elt weboldalak száma látható:
- Művészet és kultúra
- Hardver
- IT hírek
- Digitális fotó és videó
- Gazdaság és üzlet
- Oktatás
- Elektronikus játékok
- Szórakoztatás
- Egészség és fitnesz
- "Digital Lifestyle"
- Mobiltelefonok
- Hírek és információk
- Tudomány és technológia
- Sport
- Web programozás
Ezek a kategóriák különböző súlyúak, a legtöbb szavazatot nyilván a számítástechnikával, IT hírekkel kapcsolatos oldalak kapják. Nyelv tekintetében domináns az angol vagy angol és német nyelvű, de van olasz és francia nyelven megjelenő lap is a jelenlegi listában. A kedvencek lista pillanatnyilag a következő oldalakat tartalmazza:
- http://www.louvre.fr
- http://www.anandtech.com
- http://www.googlegear.com
- http://www.hardware.fr
- http://www.hardware-one.com
- http://www.realworldtech.com
- http://www.sharkyextreme.com
- http://www.tomshardware.de
- http://www.chip.de
- http://news.com.com
- http://punto-informatico.it
- http://www.heise.de
- http://www.itportal.it
- http://www.telecommagazine.com
- http://www.theregister.co.uk
- http://www.steves-digicams.com
- http://www.businessweek.com
- http://firingsquad.gamers.com
- http://www.megagames.com
- http://www.myfishline.com myFishline.com
- http://www.comics.com/comics/dilbert
- http://www.satellite.it
- http://www.dvd.reviewer.co.uk
- http://www.eoninside.com
- http://uk.gsmbox.com
- http://rtl.lu
- http://www.lastampa.it
- http://news.bbc.co.uk
- http://europe.cnn.com
- http://www.cia.gov/cia/publications/factbook
- http://www.sciam.com
- http://www.f1total.com
- http://www.sport.it
- http://elmundodeporte.elmundo.es/elmundodeporte
- http://hotwired.lycos.com/webmonkey
Az általunk választott oldal linkjére kattintva egy újonnan nyíló ablakban jelenik meg a tartalom, kapcsolat nélkül is böngészhető a WebCast Tuner proxy segítségével. Amennyiben olyan linkre kattintanánk, amely helyben már nem tárolt adatot igényelne, a proxy nyilván kérni fogja a netről az anyagot, ilyenkor fel kell csatlakoznunk a netre.
A listán szereplő weboldalak tárolásához durván 1.4-1.5 GB tárhelyre van szükség. Azt sajnos nem tudni, hogy pontosan milyen elv alapján választja ki a rendszer az adott oldal csomagba helyezett tartalmát, de tény, hogy okosabban is lehetne bánni a tárolási hellyel.
A Sat@Once legutóbbi körlevele alapján jelenleg 2300 fő regisztrált (Casablanca klienst letöltő) felhasználó van, ebből is látható, mennyire kezdeti stádiumban van ez a szolgáltatás. A továbbított weboldalak száma nyilván nőhet a jövőben, s a továbbítás sebességét is növelhetik több Mbit/s-ra. Elég arra gondolni, hogy a továbbításra szánt transzponder 38 MBit/s sávszélesség átvitelére képes, s az általános DVB kártyák is megbirkóznak a 20-40 MBit/s-os adatfolyammal is.
A Sat@Once ingyenes szolgáltatása azoknak lehet optimális megoldás akik gyakran olvasgatják a fentebb felsorolt oldalakat, s esetleg délután is leülnének a gép mellé olvasgatni aktuális híreket, de nem vernék magukat komolyabb telefonköltségekbe. A DVB kártyák ára is egyre alacsonyabb, egy -- egyelőre kifutott -- akció keretében már 19 900 Ft bruttó összegért juthattunk SkyStar2 műholdas PC-kártyához fél év EOL-előfizetéssel együtt. A kártyával nézhetjük és hallgathatjuk a szabadon vehető digitális tv- és rádióadásokat is.