Mitac: kapcsold a negyedik sebességet
A Pentium 4 kapcsán először forult elő, hogy egy processzor asztali változata köré épített hordozható számítógépek előbb láttak napvilágot, mint a mobil változatra épülő gépek. Szerkesztőségünkben a világ első Pentium 4 processzoros notebookja vendégeskedett.
A Pentium 4 kapcsán először forult elő, hogy a processzor asztali változata köré épített hordozható számítógépek előbb láttak napvilágot, mint a mobil változatra épülő gépek. Ennek oka, hogy az Intel egészen márciusig várt a mobil Pentium 4 piaci bevezetésével, másrészt pedig a január óta kapható Northwood magos lapkák 0,13 mikronos csíkszélességük miatt a korábbinál lényegesen kevesebb áramot vesznek fel és hőt adnak le, azaz kis méretű gépekben is viszonylag jól használhatók.
A világ első Pentium 4-alapú notebookját a tajvani Mitac dobta piacra, a konfiguráció hivatalos bejelentésére január 29-én került sor. Szerkesztőségünkben ez a számítógép, a Mitac MiNote 8170 vendégeskedett.
Az ezüstszínű ház fizikai méretei már első látásra is észrevétetik a felhasználóval, hogy nem mindennapi teljesítményű számítógéppel van dolga. Bár a MiNote 8170 tömege akkumulátorral együtt sem haladja meg a 3 kilogrammot, a ház 41 milliméteres vastagsága mindenképpen robosztus külsőt kölcsönöz neki. A kék színű fedelet felhajtva a vastagság egyébként 36 milliméterre csökken.
A gépre nézve ami elsőként feltűnik, az a szellőzőnyílások száma. A ventilátor számára kialakított légrésen kívül még összesen négy szellőző található a gépben. Természetesen szükség is van rájuk, hiszen a Pentium 4 processzor -- hiába 0,13 mikronos csíkszélességű -- azért meglehetősen sok hőt termel, amit el kell vezetni. A processzort egyébként hőcsöves hűtéssel látták el, ami viszonylag csendes és a ventilátor is csak ritkán kapcsol be, igaz, ekkor elég nagy zajt csap. Érdekes, hogy a merevlemez számomra furcsa módon nagyon melegetett.
A gépben 6000 mAh kapacitású lítium-ion akkumulátor található amely egy feltöltéssel közel 2 órán keresztül képes működtetni a rendszert.
[oldal:Benyomások, teszteredmények, konklúzió]
A némileg szokatlan vastagságot leszámítva a Mitac gépet kellemes használni. A billentyűzete elég nagy a kényelmes és gyors gépeléshez, és a visszajelző LED-ek is jól látható helyre kerültek. A billentyűzet felett a bekapcsoló gomb található, mellette pedig öt speciális billentyű, amelyeket a kedvenc programjaink indítására használhatunk. A gombokat a mellékelt segédprogram segítségével konfigurálhatjuk.Sajnos a touchpaddel kellemetlenek a tapasztalataim. Bár a tervezők a felhasználó kényelme érdekében még scroll gombokat is beépítettek a bal és jobb "egérgomb" közé, a billentyűk nagyon nehezen járnak, vagyis túl nagy erő kell a lenyomásukhoz. Ezért a számítógépet aztán egy USB-s egérrel használtam.
A Mitac MiNote gyári specifikációi szerint legfeljebb 2,2 GHz-en működő Pentium 4 processzort képes fogadni, az általunk kipróbált gépben is ilyen lapka működött. Az Intel i845 alaplapi chipsetre épülő konfigurációban 512 Mbyte PC133 SDRAM található, a grafikáról Ati Mobility Radeon (M6-M/D) videochip gondoskodott, amely 16 Mbyte DDR SDRAM memóiával gazdálkodhatott. Az általunk tesztelt számítógépen 20 Gbyte kapacitású IBM merevlemez volt, illetve egy Sony DVD-ROM/CD-RW kombó meghajtó.
A gép bővítőcsatlakozói semmiféle meglepetéssel nem szolgálnak: a szokásos PC-kártya foglalaton, párhuzamos porton, USB aljzatokon, FireWire csatlakozón és TV-kimeneten kívül csak egy D-SUB monitorcsatlakozót találunk. A kommunikációs lehetőségeket beépített Realtek RTL8139 Ethernet-vezérlő, PCTEL 56k modem és egy infravörös port biztosítja.
A Mitac MiNote 8170 gépet 14,1 hüvelyk átlójú aktív mátrixos TFT LCD kijelzővel szerelték fel, amely legfeljebb 1024x768 pixeles felbontásban képes működni. A kijelző erőssége, hogy még legalacsonyabb fényességi fokozaton is igen jól olvasható, az akkumulátor kímélése érdekében érdemes így használni. Sajnos az LCD-n két pixelhibát is felfedeztem, de jelenlétük szerencsére egyáltalán nem zavaró, igazából csak keresve lehet megtalálni őket.
Természetesen a beépített Mobility Radeon videochip többkijelzős megjelenítést is támogat, úgyhogy a képet nem csak a számítógép kijelzőjén, hanem TV-n vagy másik monitoron is élvezhetjük. A hangot a southbridge chipbe integrált AC'97 audiokontroller biztosítja. Bár a notebookot beépített mikrofonnal és sztereó hangszóróval is ellátták, az előlapon mikrofon- és fejhallgató-csatlakozó is található egy hangerőszabályozó mellett.
Teszteredmények*
PCmark 2002 CPU | 5313 pont |
PCmark 2002 memória | 3457 pont |
PCmark 2002 HDD | 338 pont |
3Dmark 2001 SE 1024x768x32 | 1940 pont |
Quake3 demo001 fastest | 136,8 fps |
Quake3 demo001 fast | 125,4 fps |
Quake3 demo001 normal | 101,3 fps |
Quake3 demo001 high quality | 68,1 fps |
Video 2000 MPEG2 kódolás | 41,6 fps |
* Windows 2000 SP2, DirectX 8.1, ATi driver 5.13.01.3293, Intel Application Accelerator 2.0
Sajnos a 2,2 GHz-es Pentium 4 proceszor teljesítményét jelentősen visszafogja a PC133 SDRAM, a nagyobb felbontásokban nyújtott grafikus teljesítmény pedig a 16 MByte videomemóriának esik áldozatául. Ezért hiába a bivalyerős CPU, a számítógép grafikus alkalmazásokban -- például játékokban -- meglehetősen visszafogottan muzsikál. Azonban ha valaki nem akar ilyen programokat futtatni és mégis szüksége van a nyers számítási teljesítményre, jól járhat a MiNote 8170-nel.
A Mitac MiNote 8170 számítógépek a Notebook.hu Kft. üzletében kaphatóak. Az árak -- kiépítéstől függően -- nettó 359-799 ezer forint között alakulnak.