Foveon X3 -- élesebb és tisztább érzés digitális kamerák részére
A Foveon új technológiája várhatóan valóságos forradalmat indít majd el a digitális képrögzítés területén: az X3 segítségével ugyanis brilliáns és torzulás nélküli színek, sosem látott élességű képek kerülhetnek a készülékbe tett memóriakártyára. A digitális fényképezés immár valóban alternatíva a hagyományos filmre történő fényképezés mellett, helyett.
Az egyetlen negatívum -- mostanáig -- a kamerákban használt képérzékelő szenzor felbontásának korlátaiban és színhűségében volt kereshető. A gigantománia itt is kezdi felütni a fejét, ma már 5 MPixel és ennél nagyobb felbontású szenzorral rendelkező kamerákat is vásárolhatunk, persze nem mindennapi áron. A nagy felbontás sem tudja azonban teljesen eltüntetni a technológiából adódó színproblémákat.
A jelenlegi színes képszenzorok (CCD és CMOS) csupán egyetlen színérzékelő réteggel vannak ellátva, pixelenként egy-egy alapszín érzékelésére képesek. A teljes színskála érzékeléséhez a képérzékelők a szenzor felületén sakktáblaszerűen vannak elhelyezve, hasonlóan egy három színt használó sakktáblához. Ezért egy pixel esetén csak a vörös, kék vagy zöld alapszín árnyalatainak érzékelésére van lehetőség.
A mai kamerák ezt különböző elmosási, ditherelési eljárásokkal próbálják kompenzálni, ez azonban mindenképpen rossz hatással van a kép élességére, felbontására. Arról nem is szólva, hogy ez is egy úgymond "brute-force" megoldás: ahelyett, hogy a tényleges problémára összpontosítanának a gyártók, növelik a MPixelek számát, a kamerák felbontását, pedig ettől még a színhiba színhiba megmarad. A mozaikszerű színérzékelést feldolgozó filterek a szenzor felbontásától függetlenül különböző anomáliákat hozhatnak létre a kép feldolgozása során.
A mozaikszerű rögzítésből adódó adatokat pedig feldolgozni sem túl egyszerű, a kamerák árát növeli a plusz áramkörök, szoftverek költsége.
[oldal:...és a jövő!]
A Foveon február 11-én bejelentett forradalmi újítása az X3 névre keresztelt képszenzor. A hagyományos érzékelőkkel ellentétben, melyek egy pixel esetén csak egy színt érzékelnek, s három pixel ad ki egy teljes színű képpontot, az X3 technológia a világon elsőként egy szenzor-érzékelőnél, egy pixelnél képes a teljes spektrum érzékelésére.A technológia a szilícium azon tulajdonságán alapul, hogy a különböző színeknek megfelelő spektrumú fényt a szilícium különböző mélységekben nyeli el. A kék fény például a felszínhez közel nyelődik el, míg a vörös fény jut a legmélyebbre. Minden Foveon X3 pixel három fénydetektorból áll, melyek a szenzor különböző mélységeiben vannak elhelyezve, s a különböző alapszínek elnyelődésére reagálnak. A három fénydetektor az elnyelt fényt elektronikus jelekké alakítja, melyet a Foveon képalkotó szoftvere dolgoz fel. A Foveon az első és egyetlen olyan cég, mely a szílicium ezen képességét használja fel képérzékelő szenzorok tervezésére és készítésére.
A technológia előnyeit nem nagyon kell ecsetelni, hiszen ha belegondolunk, ezzel a megoldással közel háromszoros felbontás érhető el sokkal nagyobb színhűség mellett, a színek torzulása nélkül, ugyanakkora felületen.
A Foveon X3 szenzorok még egy érdekességet nyújtanak, melyet Variable Pixel Size (VPS) névre kereszteltek. A VPS segítségével könnyedén változtatható a szenzor felbontása, mivel az apró pixelek a technológiának köszönhetően könnyedén összefoghatók egy nagyobbá. A nagyobb -- elméleti -- pixelek nagyobb fényérzékenységet biztosítanak, ez nagyon jól használható fényszegény környezetekben. A VPS-nek köszönhetően az X3 szenzor hibrid készülékekben is nagyszerűen használható, a videorögzítéshez használt kisebb felbontás itt azonnal elérhető, minden extra technológia nélkül.
A Foveon X3 használatával nincs szükség a többletköltséget jelentő bonyolult, utólagos színinterpolációs eljárásokra. Ennek köszönhetően a kamerák is gyorsabbak lehetnek, az exponálógomb lenyomásától számítva a lehető legrövidebb idő alatt készülhet el a teljes kép.
Az X3 technológia a 3 CCD szenzort alkalmazó professzionális készülékeket is olcsóbbá teheti, használatával egyetlen szenzorból kapunk olyan képet, melyhez eddig 3 érzékelő kellett (külön-külön alapszínenként) a drága optikáról és elektronikáról nem is szólva.
A szenzorok gyártásában a National Semiconductor Corporation nyújt a Foveon számára segítséget, hagyományos 0,18 mikronos CMOS gyártósorokon készülnek a cég X3 érzékelői.
[oldal:Tesztképek]
Az új szenzorral készített képek valóban megmutatják technológiában rejlő lehetőségeket. A Foveon oldalain leközölt képekről nem tudni, milyen felbontású szenzorral készültek, de létezik egy prototipus, mely Canon házat kapott, a kapcsolódást a tesztberendezés notebookjához FireWire porton keresztül oldották meg. A szenzor maga egy 1:1 arányú, 2048x2048(x3) pixeles prototípus volt, 4,19 Mpixel felbontással. Ez a szenzor körülbelül 3 hónappal ezelőtt készült, az első sorozat egyik darabja.Az említett kamerához egy Elinchrom Style 300S stúdióvakut kapcsoltak, majd lefényképeztek pár tárgyat, de ezen képek közlésére sajnos nem kaptunk engedélyt. Szerencsére a Foveon oldalain található képek is beszédesek:
A bal oldali kép hagyományos mosóporral, míg a jobb oldali Foveon X3-mal...
A kép mentes a zavaró moire-től
A következő képek is a Foveon hivatalos weblapjáról származnak:
Az egyetlen kérdés az, vajon a Foveon bírja-e majd a szenzorokért kilincselő gyártók rohamát, a siker ugyanis előre garantált. Erre a szenzorra épülhetnek meg az első olyan fényképezőgépek, melyek valóban alternatívát nyújtanak a normál filmes kamerák mellett kardoskodóknak, akár félprofi, profi szinten is.
[oldal:Sigma SD9 D-SLR]
A Foveon X3 technológiájára épülő első fényképezőgép, a Sigma SD9 D-SLR kamerája szintén 11-én lett bejelentve. A kamera 3,43 Mpixeles szenzort használ, 2268x1512(x3) felbontásra képes. A gépbe beépített szenzor 20,7 x 13,8 mm dimenziókkal bír, így minden egyes pixel 9 mikron (!) méretű. Az SD9 a Sigma saját lencséit használja, egyedi porvédő technológiával, mely az esetleg a gép belsejébe jutó portól védi a készülék szenzorát. A készülék ára 3,000 dollár körülre várható.- Modell: Sigma SD9 Digital SLR
- A külső a Sigma SA9 modellé
- Szenzor: Foveon X3 CMOS (3,54 millió pixel x 3)
- Effektív felbontás: 2268 x 1512 x 3 (3,43 millió pixel x 3)
- Egyéb felbontások: közepes, alacsony (pontos méretek nem ismertek)
- Szenzor mérete: 20,7 x 13,8 mm
- FOV: 1.7x
- Lencsekészlet: Sigma SA Bayonet (porvédelemmel kiegészítve)
- Automata és manuálisan állítható fókusz
- Az automata fókusz működési tartománya: EV 2 - EV 18 (ISO 100 esetén)
- Érzékenység: ISO 100, 200, 400
- Zársebesség: 30 mp - 1/6000 mp között állítható
- "Alacsony" felbontáson folyamatos képkészítés
- Külső vaku csatlakoztatási lehetőség
- Vaku szinkronizációs állítás: 1/160 mp (maximum 1/180 mp)
- Expozíció kompenzálás: +/-3 EV 0.5 EV lépésekben
- 8 fehéregyensúly üzemmód
- Tárolóeszköz: Compact Flash Type I / II memóriakártya (támogatja az IBM Microdrive tárolókat)
- Képformátumok: RAW, TIFF, JPEG
- Kereső: Pentaprism SLR kereső (98% horizontális, 97% vertikális nézet)
- Sport üzemmód a keresőnél: a szenzor által látott területen kívüli rész is látszik a keresőben, a szenzor területe szürkével jelölve van
- LCD monitor: 1.8"-os, 130,000 pixeles
- Előnézeti módok: egyes, nagyítás, 9 kép mozaikszerű előnézeti képe, diavetítés
- Kapcsolódási felületek: USB 1.1, Firewire (IEEE 1394), video-kimenet
- Energiaellátás: 2 x Lithium CR123A + 4 x AA (ceruza) akkumulátor vagy AC adapter
- Menü nyelvek: angol, japán, francia, német
- Méretek: 152 x 120 x 79 mm
- Súly: 803 g (akkumulátor nélkül)
- Várható ár: 3,000 dollár
Az új technológiát várhatóan széles körben alkalmazzák majd kiváló minősége, költséghatékonysága, könnyű implementálhatósága miatt. A Foveon X3 technológiájú szenzoron alapuló készülékek amellett hogy sokkal szebb felbontású képek készítését teszik lehetővé, olcsóbbak is lehetnek.