Cambridge SoundWorks DeskTop Theater 5.1 2200 teszt
A Creative 5.1-es SoundBlaster Live! hangkártyáihoz két hangrendszert ajánl saját fejlesztéseiből, a DTT2200 és a DTT3500 Digital hangszórókészleteket. E kettő közül a kisebbik vendégeskedett nálam, elég vegyes benyomásokat keltve...
DeskTop Theater 5.1 2200
teszt
Egyre több többcsatornás hangzásra képes hangkártya talál gazdára a játékra, esetleg számítógépes DVD-zésre használt gépeinkben. Mind több ezek közül az 5.1-es, házimozizásra is alkalmas kártya, melyek már egy olcsóbb, dekóder (DD,DTS) nélküli erősítőt is kiválóan meg tudnak hajtani az 5.1 diszkrét kimenetnek köszönhetően.
Persze sokan nem azért "szorulnak rá" a PC-s DVD-zésre, mert dagad a pénztárcájuk a sok pénztől, nekik még egy ilyen olcsóbb erősítő, s a hozzá való hangfalak megvásárlása is erősen megterhelő, s néha reménytelen lehet. Számukra készülnek a relatíve olcsóbb, kifejezetten PC-k mellé készülő hangfalszettek.Az általam tesztelt Cambridge SoundWorks DTT 2200-as hangfalszett is egy ilyen olcsó megoldás. Az olcsóságért kompromisszumokat kell kötnünk, mint ez majd később kiderül. A rendszer nem tartalmaz dekódert, tehát teljes kihasználásához 5.1-es analóg kimenetű hangkártya kell. A Creative természetesen saját Live! 5.1 hangkártyáit ajánlja erre a célra, de az általam használt Videologic SonicFury is tökéletesen megfelelt.
A Creative honlapján fellelhető információk szerint a rendszer a következő specifikációknak felel meg:- 5x6W RMS szatellitenként (10% THD-nál - teljes harmonikus torzítás)
- 19W RMS mélysugárzó (10% THD-nál)
- 47-20KHz frekvencia-átvitel
- Fa borítás a mélysugárzó számára
- mágneses árnyékolás a szatellitek számára
[oldal:Installáció]
A terjedelmes doboz kibontása után van mit kicsomagolni, hiszen az üzembe helyezéshez szükséges összes kábelt és csatlakozót mellékeli a Creative:- 5 db szatellit-sugárzó
- 1 db subwoofer
- 5 talp a hangdobozok számára
- + 1 talp kifejezetten arra az esetre, ha a centert a monitor tetejére kívánjuk helyezni, ezzel a talppal a center kicsit lefelé néz
- 3 db kb. 2 m hosszú kábel
- 2 db kb. 4 m hosszúságú kábel a hátsó hangsugárzók számára
- egybeszerelt (3x sztereó jack), színkódos audiokábel a hangszórószett és a hangkártya összekötésére
- hangerőszabályzó kb 1,5 m kábellel
- ragasztós csík a hangerőszabályzó és bekapcsológomb rögzítésére
- azonosító-feliratok a hangdobozok hátuljára, és tapadós gumitalp a csúszásmentességhez, szintén ragasztható formában
- tápegység
A subwooferen található ki- és bemenetek
A fentieknek köszönhetően az üzembe helyezés gyerekjáték, senkinek sem okozhat gondot, egyszerűen nem lehet elrontani. Az egyetlen probléma a hátsó hangsugárzók elhelyezése lehet. A régi jó szokással ellentétben itt már csak opció a hátsó hangszórók állványa, külön kell megrendelni, megvásárolni. Be kell érnünk a kicsi talpakkal, ha nem akarjuk újabb költségekbe verni magunkat.
A subwooferbe kell még bekötnünk a rendszer vezérlését végző, kézbe illő "kontrollert". Nem is tudom minek nevezzem ezt a kütyüt, nagyon furcsa, hogy így oldották meg a hangerőszabályzást, bekapcsolást. A szerkezet egy - mindkét oldalán - ragadós ragasztócsíkkal rögzíthető az általunk kívánt eszközhöz: ez lehet a monitor oldala is, vagy valamelyik oldali hangszóró, esetleg az asztal: a hozzá tartozó kábel mintegy másfél méter hosszú. Ezen a szerkezeten egy plusz forgatható gyűrű található, ezzel a hátsó és első hangszórók közötti hangerőkülönbséget korrigálhatjuk. A subwooferen található még egy potméter, mellyel a mély szintje vezérelhető. Ennyiben ki is merültek a kontrollálható jellemzők.
Mint a fentiekből kiderült, a rendszer csak analóg bemenetekkel rendelkezik, és nincs lehetőség fejhallgató, füles csatlakoztatására.
[oldal:Benyomások]
A rendszer mintegy fél óra alatt készen volt a bevetésre. Nem volt más dolgom, mint átkapcsolni a SonicFuryt 5.1-es módba, és már indulhatott is a móka.A hangszórókészlet tesztelését 3 részre bontottam, DVD, játék és zene.
- DVD
Mivel a hangszórókészlet képességeinek döntő része csak ebben a tesztben van kihasználva, ezért az itt szerzett tapasztalatok nagyban befolyásolják véleményemet - mely a teszt jellegéből adódóan igen szubjektív.
A teszthez a WinDVD 2.2-es és a PowerDVD 3.0-ás verzióját használtam. Mindkettő képes volt a SonicFuryn keresztül az 5.1 csatorna korrekt szeparálására, és helyesen adta át a rendszernek a center és sub jeleket. Az eredményesség azonban egy másik kérdés.
A filmek alatt nem is volt igazán gond, az 5 csatorna és hangszóró által keltett tér kifogástalanul adta vissza a hangmérnökök által elképzelt atmoszférát. A zenei részek és különösen a Flatley DVD alatt azonban kiütközött az első hiányosság: a szatellitek nem képesek a magasabb tartományokat korrekten visszaadni, és (számomra) kellően zavaróan vágnak. Ez sajnos várható is volt, hiszen az alkalmazott 2.5"-os "full-range"-nek titulált hangsugárzók inkább a középtartományban érzik jól magukat.A magas hiánya azonban csak az egyik zavaró körülmény. A mélysugárzó teljesítménye is hagyott elég sok kívánnivalót maga után. A hangerővel még nem is lenne gond, hiszen a leadott 19W egy kisebb szoba normál hangerővel történő betöltéséhez tökéletesen elegendő, de azért nem mindegy, hogy ezt milyen minőségben nyújtja a subwoofer.
A mélysugárzó által keltett hangot kicsit nehéz leírni: egyszerűen laposan szólt, nem volt benne elég erő, élet. Inkább dörömbölt, s sajnos túlzásokba esett, néha torzítóan sok volt, egyes esetekben viszont elmaradt a kívánatos szinttől. A keresztezési frekvenciára sajnos nem derült fény egyik dokumentumból sem, sem a honlapon, sem a kézikönyvben nem található erre utalás, pedig feltehetően itt lehet a kutya elásva. A specifikációban megadott 47Hz alsó határfrekvencia is inkább marketingfogás.
A subwoofer sarokba helyezésével, sok kísérletezéssel lehetett valamennyit javítani a helyzeten, de a rendszer összességében jelentősen elmaradt az általam etalonnak tartott Altec ATP3 hangzásától.- Játékok
Egy dolog tisztázásra szorul: a mélysugárzó szerencsére nem csak a sub-bemeneten keresztül működik. Az első és hátsó bemenetekről is leválasztja a mély hangokat, tehát a hangkártyát 4-hangszórós üzemmódban használva (mivel az 5.1-ből a játékok úgysem tudnak profitálni) rendes 4.1-es rendszerként üzemel. Ugyanez igaz a sztereó üzemmódra is. Talán ennek a képességnek is lehet köze a DVD alatti mély-tartomány "siralmas" megszólaltatásához, talán az első csatornák által kapott anyagból vágott még le a rendszer, s keverte össze a sub-bemeneten kapott anyaggal. Talán, hiszen mindez csak feltételezés...
A térhatással itt sem volt gond, az EAX, A3D hanghatásokat szépen visszaadta a játékok alatt.
- Zene
[oldal:Végszó és ajánlás]
Elég nehéz véleményt mondani, hiszen ahány fül, annyi hallás és vélemény. Van aki a "loudness"-es hangzást szereti, van aki a több közepet...ennek megfelelően ez a hangszórókészlet is csak akkor ajánlott megvételre, ha előbb meghallgattuk. Sajnos erre ritkán van lehetőség.Nekem személy szerint nagyon hiányzott a magas a hangzásából, és zavaróan falsul szólaltatta meg a mélyebb tartományokat. Ennek egyik lehetséges okát már ecseteltem. Ettől eltekintve még lehet jó vásár, hiszen árához képest kielégítő teljesítményt nyújt. A hangerőre nem lehet panasz, s hallhatóan torzítani is csak akkor kezd, amikor már nincs miért tovább hangosítani a berendezést.
A tapasztalt negatívumok miatt sajnos nem merem bátran ajánlani a Creative DTT 2200-as rendszerét. El kell döntenünk mi a fontosabb: a center-sugárzó által nyújtott - csak DVD-zés közben tapasztalt - előny, vagy inkább ugyanezért az árért egy jobb minőségű 4.1-es rendszert vásároljunk összekuporgatott pénzünkön. A játékok ugyanúgy szólnak majd, a zenére sem lesz panasz, s a DVD is jó lehet 4-hangszórós lekeveréssel...
Köszönet a Creative kelet-európai képviseletének a teszthez nyújtott segítségért. Az általuk biztosított tesztdarab nélkül ez a teszt nem jöhetett volna létre.