Batman gázhűtője
Batman barátunk már régóta dolgozik gázdekompressziós hűtőjén, most az épp aktuális, 2.1-es verzióból ad nekünk némi ízelítőt. A rendszer még nem végleges, de így is elegendő a teljesítménye egy csaknem 1.1GHz-es Athlon hidegen tartásához. Csak erős idegzetűeknek!
Halihó!
Úgyátom kicsit elkéstem, mert már régen 1100 MHz felett jár minden profi "tuningőrült". Sebaj azért mégiscsak elkészült a gázhűtésem (másnéven vapochill). Némi magyarázat a késedelemre: gyakorlatilag semmit sem értettem ezelott a hűtőszekrények belső lelkivilágához (kompreszzor, gáz, stb.), magamnak kellett kitalálni mindent. A csőforrasztásokban segített Vass György, akinek ezúton is külön köszönet jár és a felhasznált anyagok nagy része is tőle származik.
Ez már a második kísérlet (V2.1). Az első berendezésem (V1.0b) kétkörös volt, vagyis a hűtőgép egy hőcserélőn keresztül folyadékot hűtött, amit szivattyú nyomott a hűtőfejbe, de nem sikerült valamiért elég hatékonyra.
Ez sem tökéletes még, de már így is tutin hűt. (azért nem tud lehűteni egy 1200W-s vasalót...)
A gép összeszerelt állapotban az 1.sz. szervízhokedlimen pihen. A nagy ablakokat a házra flexszel vágtam ki, idővel dizájnos fémhálót is fog kapni. (Most egy kicsit hasonlít egy nyitott agyműtétes betegre...)
.
.
.
.
A nagy deknit kettévágtam, így könnyebb a gépben turkálni. Elöl a nagy kocka tápegység. (szinte minden háztípusban fellelhető ugyanitt hely extra tápok számára.) A ház elején fent egy fémrács van, mögötte a gázkondenzátor szívónyílása. A hőmérőn az üzemi hőmérséklet, azaz "forró" gázcső (a hűtőfejből kijövő cső) hőmérséklete látható. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a hűtő önmagában akár -30°C -ra is lehűl, de géppel együtt csak kb. +10°C, +15°C-ig. Ezen még jócskán javítanom kell.(vagy tényleg ennyire fűt az Athlon 1,9V-on?)
[oldal:Feltárul a rendszer lelke]
A felső fedél levétele után már látszik a "fazék" (egy kollégám nevezte el így a kompresszort) és a gázkondenzátor légterelője. Ez sima műanyag füzetalátétből készült. Már több ilyen légterelőt építettem mindenféle hűtőborda profilra, házon belül és kívül. Neves PC-gyártóktól lestem el, nagyon megnöveli a ventik és bordák hatásfokát.A berendezés nagy hátránya a 20kg körüli súlya...
A védőelektronika és a kisfeszültségű rendszer néhány
eleme. Ebbe a házba már több kísérleti gépet építettem. A ventik és
egyéb 5-15V-ot igénylő kütyüknek egy kisebb trafó és egyenhíd adja
az áramot. A "fazék" tetején a venti lefújja a meleget. (a másik oldalon
meg leszívja) A "fazék" alatt hőtükrös szigetelőanyag (gy.k.: polifoam)
van.
A ventikkel kapcsolatban lehet hogy közismert a tény, de minden venti
sokkal jobb hatásfokkal üzemel, ha szívóventiként van bekötve!
[oldal:A gép belülről]
Egy 220V-os ventillátor szívja le a gázkondiról a meleget. A kompresszor hátuljánál levő réz csőcsonk a gáztöltéshez kell.(biztonsági szeleppel is el van látva)Az a kis rugószerű "valami" a gázkondi alatt a kapilláriscső feltekerve. Ez megy a hűtőfejbe (un. "hidegcső").
Teljes jobbldali látkép. A nagy fekete kunkori cső a visszatérő, "forró" gázcső szigetelve. Szigetelni a jegesedés miatt kellett, mert 2 perc alatt egy koktélospohárnyi jeget állított elő. A videokártyán egy darab műanyaglap van az esetleges pára rossz helyre cseppenése ellen. A kompresszor mellett pedig nedvszívó anyag van, mert a "fazék" oldala is jegesedik. A proci több réteg szigetelő anyag és két NYÁK-lemez közé van beszorítva.A hutofejhez 6-os rézcső megy, ez eléggé merev, ezért lett a csőhurok készítve. Így a fejet pontosan be tudtam játszani a procimag elé. A vékonyabb fekete szigetelt cső a bejövő kapilláris. A prociszendvics tetején levő DIP sor az Athlon bekonfigurálásoz lett készítve, így szabadon, szétszerelés nélkül allítható annak minden paramétere.(GFD)
[oldal:A gép belülről #2]
Szinte semmi helyem nem maradt az alsó részben, még a CD-ROM-ot is külső házba kellett raknom...
A prociszenvics közelebbről. A vékony barna-fehér kábel a hőszenzor kábele, ami a "forró" gázcsore van erősítve. A többi szenzor beépítése még folyamatban van.(Egyelőre még a procin sincs.)
A kapilláris és a szinte minden kompresszoros hűtőn jellegzetes szűrő közelről.
[oldal:Utószó]
Jelenleg itt tartok a tesztekkel, de ez folyamatosan alakul és javul:
Nagyon valószínű, hogy egy nagyobb gázkondit kell építenem, az alacsonyabb hőmérséklet stabilan tartásához. (ez csak januári terv)
Az idén már csak a procimag és a hűtőfej jobb szigetelése a terv, ekkor majd körbefotózom a procit is.
Nos, tömören ennyi. Nem bíztatok senkit, hogy építsen gázhűtőt, de jó volt vele foglalkozni. Az biztos, hogy jóval olcsóbban kijottem (össz: 35e Ft) mint, egy 700$-os Asetek Vapochill, bár lehet hogy kisebb a hatásfoka.
A konfigom:
adios
batman
peterzs@matavnet.hu
Egyelőre egy kollégámnak építünk egy ilyen hűtőrendszert, felhasználva mindazokat
a tapasztalatokat amiket a V2.1 megépítésénél és a tesztelések
alatt szereztünk.
Ez az új gép már egyfajta kalkulációként is szolgálni fog, és ha úgy látjuk
Vass György barátommal,
akkor lehet, hogy többet is készítünk.
- A hűtőberendezést külön (meztelenül) semmiképpen sem akarom terjeszteni, csak beépítve.
- Legalább nagy torony kell a beépítéséhez.
- Az a megoldás, hogy a hűtőrendszert egy külön dobozba szereljük egyelőre nem járható.
- A gép nem csak Athlont tud hűteni.
- A legnehezebb a hűtőfej megforrasztása volt...
- Először F22-es gáz volt a rendszerben, de a fagyások miatt visszaálltam F12-es (134-es) gázra.