Másodfokon a Microsoft-per
A Microsoft-ügyben benyújtott fellebbezés után pár órával kiderült, hogy a Fellebbviteli Bíróság hajlandó az ügy továbbtárgyalására: ezzel a szoftvergyártó óriásvállalat lépéselőnyhöz jutott.
Egyrészt a hosszadalmas jogi procedúra lefolytatása alatt időt nyerhet, másrészt a Fellebbviteli Bíróság már két alkalommal is (1995, 1998) a Microsoft számára kedvező ítéletet hozott, így a redmond-i vállalat bizakodóan várhatja a jogi procedúra sokadik fordulóját.
"A Microsoft optimistán tekint a jogi eljárás következő szakaszára, biztosak vagyunk benne, hogy a másodfokú döntés nem hagyja helyben az elsőfokú határozatot" -mondta a Microsoft elnöke, Steve Ballmer.
"Természetesen alávetjük magunkat a végső döntésnek, de úgy gondoljuk, az elsőfokú ítélet rossz és tisztességtelen velünk szemben. Hisszük, hogy a bíróság felismeri azt a tényt, hogy a Microsoft fejlesztései a high-tech ipar szívét és lelkét egyaránt jelentik."
A Microsoft érvei szerint az elsőfokú ítélet meghozásakor Jackson bíró nem vette figyelembe :
[oldal:...és ellenérvek]
Mindeközben az Igazságügyi Minisztérium és az államok képviselői az "Expenditive Act"-re hivatkozva azonnali tárgyalást szeretnének elérni -a Legfelsőbb Bíróságon. "Az azonnali tárgyalás a Legfelsőbb Bíróságon közérdek, tekintettel az ügy az amerikai gazdaságra gyakorolt hatásaira" -szól az Igazságügyi Minisztérium közleménye. Amennyiben az ügyet a Legfelsőbb Bíróság tárgyalja tovább, ítéletre valamikor az év végén számíthatunk.A Fellebbviteli Bíróságon viszont nem kevesebb, mint hét nagytekintélyű bíró hallgatná a Microsoft felosztás-ellenes érveit. John Kovacic, a George Washington Jogi Egyetem professzora szerint ez példátlan eset, ugyanis a másodfokú tárgyaláson rendszerint három bíró szokott megjelenni. Így -habár a kormány és az Igazságügyi Minisztérium igyekezett mindent megtenni ennek elkerülésére- a Lefelsőbb Bíróságnak semmi oka nem lenne a közbeavatkozásra.
A maratoni hosszúságú (több, mint két éve húzódó) perben a következő ítéletre még hosszú heteket kell várnunk. Mindazonáltal gyanítható, hogy az elsőfokú, a feldarabolást kötelezővé tevő döntést meg fogják változtatni.