Jön a Windows Media Player 12
[ARS Technica/HWSW] Az elmúlt napokban egyre több információ látott napvilágot a Windows 7-tel kapcsolatban, kiderült többek közt, hogy számos alkalmazás nem jön automatikusan az operációs rendszerrel, hanem a Live márkanév alatt egyesítve külön tölthetőek majd le. Ilyen lesz természetesen a Messenger, a Mail, a Movie Maker, a Writer vagy a Photo Gallery is. Ezzel szemben a régebbi Windows verziókban többször vitatott Media Player legújabb, tizenkettedik verziója (WMP12) ismét a csomag részét képezi majd.
Az Ars Technica gyorstesztje alapján a WMP12 első ránézésre könnyedebb, világosabb elődjénél, néhány gomb áthelyezésre került, de alapjában véve a kezelőfelület megegyezik a 11-es verzióval. A "Most játszott" gomb eltávolítása a legszembetűnőbb változás elsőre -- a WMP12-ben teljesen elválasztották a Műsortár kezelését az aktuálisan játszottól, így két különböző nézetben érhető el a program. A Most játszott nézetben az aktuális lista, a vizualizációk, illetve a videók érhetőek el, míg a másik nézetben a szokásos fájl- és listakezelő funkciók, illetve korábbi verzióban a Műsortár menüpont alatt elérhető további elemek jelennek meg.
Bemutatkozott egy új mini-megjelenítő is, ami a Windows 7 tálcáján kelthető majd életre és a kezelőfunkciók mellett a Műsortárban lévő képek, videók jelennek meg majd rajta. Ez utóbbi a statikus listákkal gyakorlatilag értelmetlen, de előfordulhat, hogy az online tartalomszórás irányába nyit az új verzió. További változás, hogy a médiakonvergencia jegyében a Műsortárban már nem külön, hanem egyesítve szerepelnek a zene, videó, TV és kép tartalmak. A számos ilyen apró finomítás mellett érdemes kiemelni az audio előzeteseket is: a kurzort egy zenefájl felé húzva, egy 15 másodperces részletet ragad ki a lejátszó.
Az igazi ínyencségeket a kezelőfelület helyett inkább a lejátszási képességek közt találni: az örök probléma, miszerint a lejátszó nem ismeri fel az adott formátumot, még közelebb került az enyészethez, hiszen egyrészt fejlesztették az automata kodekfelismerő rendszert, másrészt a WMP12 már alapból támogatja az MPEG-4 H.264, AAC audio, illetve a DivX és Xvid szabványokat is a WMP11 szokásos formátumain felül, így az interneten keringő formátumokat szinte kivétel nélkül képes bűvészkedés nélkül lejátszani. Még az iTunes-ról származó zenék túlnyomó részével is megbirkózik, kivéve az Apple FairPlay DRM licencével védett számokkal.
Zseniális újdonságnak számít a "Play To:" funkció is, amivel távoli eszközökre küldhetünk át stream formájában tartalmakat, például a felhasználói csoportban lévő másik számítógépre vagy laptoppal a kezünkben böngészve a HTPC-ről játszhatjuk le a zenét, a pici hangszórók helyett a házimozit bevetve.
A WMP12 támogatni fogja a DLNA v1.5 (Digital Living Network Alliance) szabványt ismerő eszközöket is, mint a Nokia több eszközeit vagy a Samsung médialejátszóit. A 30 gyártót és körülbelül 3000 modellt maga mögött tudó szabvány ismerete pedig komoly fegyvertény lehet a konkurens lejátszóprogramokkal szemben.
Egyesek szerint a WMP12 sikere épp ebben rejlik, hiszen ahelyett, hogy az Apple sikerét ignorálná és a saját formátumait erőltetné, most először komolyan nyitottá vált a felhasználók által preferált formátumokra, nem akar ráerőltetni az emberekre semmit. A változás érezhető egyébként a Live termékekkel kapcsolatban is, ahol az interoperabilitás a hosszútávú cél, ezt pedig a fogyasztók értékelni fogják és profitként hullhat vissza a jó hozzáállás a Microsoft ölébe.