Szerző: Bizó Dániel

2008. augusztus 27. 13:59

Lopott SSH-kulcsokkal folyik támadás Linux-rendszerek ellen

Linux-rendszerek ellen folyó támadásokra figyelmeztet a US-CERT, az Egyesült Államok számítógép-biztonsági készenléti szervezete. A közlemény szerint a támadók lopott SSH-kulcsokkal szereznek hozzáférést a célgéphez, majd ezt követően kernel exploitokkal root jogosultságokhoz jutnak, majd ezt követően rootkitet telepítenek további támadások előkészítéséhez.

[HWSW] Linux-rendszerek ellen folyó támadásokra figyelmeztet a US-CERT, az Egyesült Államok számítógép-biztonsági készenléti szervezete. A közlemény szerint a támadók lopott SSH-kulcsokkal szereznek hozzáférést a célgéphez, majd ezt követően kernel exploitokkal root jogosultságokhoz jutnak, majd ezt követően rootkitet telepítenek további támadások előkészítéséhez.

A támadók a phalanx2 néven ismert rootkitet igyekeznek telepíteni, melynek célja, hogy további Secure Shell kulcsokat lopjon el a rendszerből, és azokat a támadónak küldje tovább. Az így begyűjtött SSH-kulcsokkal aztán további rendszereket igyekeznek feltörni, és hasonló módon jogosultságot szerezni a Linux kernelben megbúvó hibák kiaknázásával. A US-CERT azt javasolja, hogy jelszavas védelmet is követeljenek meg a felhasználóktól a rendszergazdák, csökkentve a kockázatát egy sikeres kulcslopásos támadásnak, valamint patcheljék fel a rendszereket a legfrissebbre.

A phalanx2 rootkit jelenlétét a rendszerben többféleképpen meg lehet állapítani. Az /etc/khubd.p2/ könyvtár nem látszik az "ls" parancsra, de be lehet lépni "cd"-vel -- ez igaz bármilyen "khubd.p2" nevű könyvtárra, bárhol is legyen a rendszerben, bizonyítva a rootkit működését, így ha létrehozunk egy "/khubd.p2/", rejtve lesz. A rootkit rejtett folyamatokkal operál, ezek is elárulják jelenlétét. Amennyiben a támadók változtatásokat eszközölnének, úgy a rejtett könyvtárat a főkönyvtárak hivatkozásainak (reference count) és az "ls" parancs listájának összevetésével azonosíthatunk.

A US-CERT figyelmeztetése bár nem említette, többen valószínűsítik, hogy a folyamatban lévő támadásoknak köze lehet a Debian OpenSSL csomagjában található véletlenszám-generátor hibájához. A biztonsági rés, melyet májusban jelentettek, lehetővé teszi támadók számára, hogy szűkítsék a lehetséges kulcsok körét, és valószínűségekkel operálva eredményesen alkalmazzanak brute-force technikákat -- egy kutató szerint 2 óra alatt létrehozta a megfelelő 1024 vagy 2048 bites kulcsokat. A 2006 szeptembere óta jelenlévő hiba minden OpenSSL implementációt érint a 0.9.8c-1 verziótól felfelé Debian rendszereken, így a kulcsokat érdemes újragenerálni. A Debian-specifikus hiba a 0.9.8c-4etch3 verziótól javítva van.

a címlapról