A Broadcomnak adja el az egyik részlegét az AMD
Eladja a digitális televíziókba szánt megoldásokat szállító részlegét az AMD -- ez az egység az ATI 2006-os felvásárlásakor került a második számú processzorgyártó kezébe, a vállalat azonban azóta is a felvásárlás következményeit nyögi. A részlegre a különböző, zömében kommunikációs feladatokra és multimédiás jelfeldolgozásra szánt chipeket gyártó Broadcom jelentkezett vevőnek.
Megszabadulnak tőle
Az AMD digitális televíziózásra specializálódott részlegének felvásárlásával a Broadcom rövid távon jelentősen szélesítheti termékportfólióját, a cég így reményei szerint a teljes DTV szegmenst lefedheti majd komplett rendszereivel vagy egychipes megoldásaival. Az akvizícióval a kaliforniai vállalat birtokába jut az AMD összes DTV-termékével kapcsolatos technológia és fejlesztés, beleértve a Xilleon és a Theater 300 DTV-processzorokat, és más egyéb, digitális mozgókép-jelfeldolgozó rendszereket.
A Broadcom a hétvégén született megállapodás értelmében 192,8 millió dollár készpénzt fizet az AMD DTV-részlegéért cserébe. Az üzlet várhatóan legkésőbb december 31-ig lezárulhat, akadályt mindenesetre senki nem fog elé támasztani, a két érintett cég igazgatótanácsa ugyanis már jóváhagyta az akvizíciót, a részvényeseknek pedig ezúttal nincs vétójoguk.
A Broadcom a tervek szerint 530, a DTV-üzletággal közvetlen kapcsolatban álló mérnököt és más szakembert venne át az AMD-től, kiegészítve a világ hat különböző országában működő csoport kiszolgálószemélyzetének egy részével. Dirk Meyer, az AMD első embere szerint a felvásárlás az AMD-t "alkalmazkodóképesebbé" és "fókuszáltabbá" teheti, az anyagi ellenszolgáltatás pedig nem utolsósorban hozzájárulhat ahhoz, hogy az utóbbi időszakban látványosan szenvedő processzorgyártó brutális vesztesége valamelyest csökkenhessen.
Rossz passzban
Az AMD legutóbbi üzleti jelentése lesújtó képet fest a cég pénzügyi helyzetéről: a második negyedéves bevétel mindössze 3 százalékkal múlta felül a tavalyi második negyedéveset, és 7 százalékkal maradt el az egyébként is gyenge első negyedévestől. Az AMD 1,35 milliárd dolláros árbevételéhez 269 millió dolláros működési veszteség társult, a nettó veszteség pedig főként az ATI felvásárlásával megszerzett javak értékvesztési leírásainak következtében 1,19 milliárd dollárt tett ki.
A vállalat már a korábbi, első negyedéves jelentés közzétételekor ismertette, hogy felülvizsgálja a számítástechnikai iparhoz szorosan nem tartozó tevékenységeket, és stratégiai illeszkedésük, valamint nyereségességük fényében dönteni további sorsukról. Az AMD-nél már akkor megszületett a döntés arról, hogy a veszteségek csökkentése érdekében a mobiltelefonokba és digitális televíziókba beágyazott chipeket tervező részlegeit leválasztja a cég működéséről.