Exkluzív: kipróbáltuk a HP csúcskategóriás otthoni notebookját
A HP a hazai notebookpiacon most még csak üzleti modellekkel van
Ászok ásza
A Pavilionok a business-kategóriás HP Compaq gépektől nem csak külsejükben, hanem szolgáltatásaikat tekintve is látványosan eltérnek, egyértelműen a multimédiás otthoni felhasználást célozzák. Szerkesztőségünkben a sorozat csúcsmodellje, a vadonatúj Centrino 2 platformra épülő Pavilion dv5-1080h vendégeskedett, ami egy 1680x1050 pixel felvontású 15,4 hüvelykes kijelzővel szerelt, NVIDIA GeForce 9600M GT grafikus chipet tartalmazó notebook, leginkább multimédiás felhasználásra, no meg persze játékok futtatására kihegyezve.
A gép külsőre nem is különbözhetne jobban a HP konzervítv egyenszürke üzleti noteszeitől. A lakkfekete fedlap sarkában a HP logó bekapcsoláskor világítani kezd, hasonlóan az Apple noteszeihez. A fedél első látásra teljesen simának tűnik, közelebbről megnézve azonban látható, hogy valójában mintás, van textúrája -- jó ötlet, szépen kivitelezve. Ugyanez a minta köszön vissza a fedlap alatt, a billentyűzetet körbevevő burkolaton, ahol viszont nem fekete, hanem csillogó ezüst. Ugyanilyen színű a billentyűzet és a két irányba scrollozós touchpad is. A nálunk töltött rövid idő alatt a krómszínű festék nem kezdett el kopni, de nem vennék rá mérget, hogy hosszú távon is strapabíró. Reméljük, hogy intenzív használat után sem bukkan elő a műanyag nyers színe. A festéken szerencsére kevéssé látszanak az ujjnyomok, a Pavilion mindig ragyog.
A billentyűzet elég nagy és kényelmes, a HP mérnökei jól ráéreztek, hogy egy otthoni felhasználónak nincs szüksége numerikus gombokra, így a rendelkezésre álló helyet a szokásos notebook-billentyűkre fordították. Ennek köszönhetően a keyboard talán a legjobb, amivel valaha notebookon találkoztam, a gombok elég nagyok és megfelelően hosszú úton is járnak, nagyon kényelmes rajtuk a gépelés -- nálam még a Lenovo ThinkPadek legendásan jó minőségű billentyűit is überelte a dv5.
A Pavilion strapabíró konstrukciónak tűnik, bár azt be kell valljam, a tesztidőszak alatt vigyáztam rá mint a hímes tojásra, lévén egyelőre ez az egyetlen darab az országban. A gép nem nyiszog, zörög, a fedél is robosztus, a kijelzőn még erős nyomásra, hajlításra sem látható elváltozás, a hordozás fizikai behatásainak tehát biztosan ellenáll a dv5.
A megjelenítő 1680x1050 pixel felbontású és az otthoni piacra szánt gépek többségéhez hasonlóan fényes kivitelű. Ennek megfelelően a színek szépek, teltek, viszont a kijelző tükröződése már egy sima szobában is zavaró lehet -- Doomhoz hasonló, sötét árnyalatokat megjelenítő játékokhoz muszáj lesz behúzni a függönyt, de inkább várjuk meg az éjszakát, ami a drámai hatást is fokozza. Ezt leszámítva a kijelzőt nem érheti panasz, a megjelenített kép csodás, a nagy felbontásnak köszönhetően pixeleknek nyoma sincs, és a fényerő is több mint elég. Filmnézéshez, játékhoz egyaránt kiváló -- feltéve, hogy elég sötét van a szobában. A kijelző felett egy 1,3 megapixeles beépített webkamera néz a felhasználóra.
A mozik élvezetéhez nem elég a szép kép, szükség van jó minőségű hangra is. A Pavilion dv5-be egy Altec Lansing hangrendszert építettek, ami hozza a közepes minőségű asztali hangfalszettek színvonalát. Persze gyomorrengető mélyekre ne számítsunk, de egy átlagos notebook sztereó hangszórójánál azért lényegesen jobban szól az Altec, még zenehallgatásra is megteszi.
A billentyűzet felett található a multimédiás gombsor, ami a dv5 talán leggyengébb pontja. Az érintőbillentyűkkel lehet a hangerőt állítani, a hangot némítani, a vezeték nélküli adóvevőket (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n és Bluetooth 2.0) ki- és bekapcsolni, és a médialejátszó szoftvereket kezelni. Sajnos az érintőgombok néha túl érzéketlenek, máskor meg "beragadnak", többször előfordult, hogy a gép úgy érzékelte, az ujjam rajta maradt a hangerőszabályzón, és csak az újraindítás segített. Nagyon jól néz ki, futurisztikus a sok világító ikon, de egyrészt a fényes bevonatú kijelzőn tükröződnek, másrészt meg használni kényelmetlen őket.
A gépet bőséggel ellátták csatlakozókkal. USB-portból négy is van rajta (egyikük eSATA is egyben), emellett FireWire-, és infraporton keresztül is csatlakoztathatunk perifériákat. A notesz által megjelenített képet VGA- és HDMI-porton is rákapcsolhatjuk külső monitorunkra vagy a tévénkre, emellett Ethernet- és modemcsatlakozó is található a dv5-ön, illetve egy multiformátumú kártyaolvasóval is ellátták. ExpressCard kártyákkal is elboldogul a gép, a foglalat szokás szerint a bal oldalon található. A fülhallgató- és mikrofoncsatlakozó a felhasználóval szemközti élen van.
A dv5 jobb oldalán van egy antennacsatlakozó is, ugyanis a gépet tévétunerrel is felszerelték. A nálunk járt változatban egy ATSC szabványú tuner volt, amely Európában semmire sem használható, de a boltokba kerülő gépek már DVB-T vevővel érkeznek, amivel az év végén induló földfelszíni digitális tévéadásokat már be lehet fogni. A tévézést távirányító teszi kényelmesebbé, ami sajnos az általunk kipróbált demógépnek nem volt tartozéka, így tapasztalatokat nem szerezhettünk vele.
Megy mint a gép
Bekapcsolás után a Windows Vista Home Premium fogad, a gépre ezt telepíti a HP. A hardverkonfiguráció minden tekintetben csúcskategóriás, a 2,53 GHz-es Core 2 Duo T9400 processzor mellett 2 gigabájt DDR2-800 memória dolgozik, a megjelenítésről 512 megabájt saját memóriával gazdálkodó, 16x PCI Express felületen csatlakozó NVIDIA GeForce 9600M GT grafikus chip gondoskodik. A chipkészlet az Intel új PM45-öse, a Wi-Fi Link 5100 vezeték nélküli hálózati vezérlő szintén az Intelről származik, tehát ez egy Centrino 2 platformra épülő gép.
Adatainkat percenként 5400-at pörgő, 250 gigabájtos Fujitsu SATA-II merevlemez tárolja, ha ez betelt, kétrétegű, LightScribe technológiát is támogató Samsung DVD-újraíróval (TS-L633L) menthetjük le őket, de felárért Blu-ray korongokkal szót értő egység is rendelhető. A merevlemezen tárolt adatok biztonságáról az ujjlenyomat-olvasó mellett gyorsulásérzékelő is gondoskodik, ami rázkódás, leejtés esetén automatikusan parkolópályára állítja az író-olvasó fejeket, védve a tányérokat a fizikai sérüléstől és így az adatvesztéstől.
A csúcskategóriás alkatrészek megfelelő hűtést is igényelnek. A Pavilion dv5 ventilátora alapjáraton elég csendes, alig hallható, persze intenzív terhelés, például 3D játékok futtatása esetén felhangosodik, ilyenkor a melegedni is kezd a gép. Szerencsére a forrósodás nem olyan durva mint amilyet például a HP 2133 esetében tapasztaltunk, nyugodtan lehet a dv5-ön akár órákon keresztül is játszani, előbb zsibbadnak el az ujjaink, mint hogy a meleg miatt kényelmetlennek éreznénk a gépet.
A Pavilion teljesítményét sem érheti panasz, a kijelző natív felbontásában (1680x1050) a Enemy Territory: Quake Wars "high" részletességi beállítások mellett teljesen folyamatos volt, és ugyanez elmondható a Company of Heroes-ról is. A Devil May Cry 4 demója 1680x1050 pixeles felbontásban az egyes jelenetekben rendre 26, 19, 29 és 18 fps-t mért -- egy hordozható géptől szerintünk kiváló eredmények.
A Pavilion dv5 hozzánk egy 65 Wh-s akkumulátorral érkezett, amit tétlen állapotban, csak az operációs rendszert futtatva, a fényerőt középre állítva, bekapcsolt hálózati vezérlők mellett 11 wattal merített. HD-videó lejátszásánál ez 28 wattig kúszott fel, ami azt jelenti, hogy egy két és fél órás film is végignézhető egy akkutöltéssel, például utazás közben, ha valakinek elfér a gép az ölében, és nem zavarja a 2,93 kilogrammos tömeg.
Amitől a Pavilion igazi otthoni gép a hardverek mellett, az a szoftverkörítés. A gép előre telepítve tartalmazza a HP QuickPlayt, amelyet külön gyorsgombbal hívhatunk elő. Ez egy végletekig leegyszerűsített, ugyanakkor mégis látványos menürendszerben tárja elénk a notebook képességeit. Külön menüt kapott a zenelejátszás, a filmnézés, a játékok, a tévézés, a DVD-zés. Szintén az átlagos otthoni felhasználók életét hivatott megkönnyíteni a HP Total Care Advisor, ahol a gép egészségi állapotát lehet nyomon követni, például hogy jelentek-e meg biztonsági frissítések, amelyeket telepíteni kellene, mennyire teltek be a meghajtók, mikor készült az utolsó biztonsági mentés, vagy hogy a biztonsági beállítások megfelelőek-e.
Szerettük, de nagyon
A Pavilion dv5 a legjobb otthoni noteszgép, amihez eddig szerencsém volt. Jól néz ki, a megépítettsége és a teljesítménye is kiváló, emellett nem is szélesőségesen nehéz, bátrabbak akár utaztathatják is. A szoftverkörítés is példás -- a QuickPlay és a Total Care Advisor annyira leegyszerűsíti a használatot és a rendszer karbantartását, amennyire csak lehet, így az informatikával most ismerkedőknek is bátran ajánlható a Pavilion. Sajnos ezeket a szoftvereket a magyar piacra kerülő gépeken is angol verzióban találhatjuk meg, örülnénk egy lokalizált verziónak, de annyi baj legyen.
A most bemutatott HP Pavilion dv5-1080h előre telepített Windows Vista Home Premium operációs rendszerre és két év garanciával bruttó 345 ezer forint környékén lesz kapható, de a gyártótól kapott információk szerint kezdetben egy kicsit gyengébb konfiguráció, a dv5-1080eh lesz a Pavilion sorozat csúcsmodellje. Ennek processzora 2,4 GHz-es Core 2 Duo P8600, grafikus vezérlője pedig GeForce 920M GS fél gigabájt memóriával, cserébe a rendszermemória 2 helyett 4 gigabájtos, a merevlemez pedig 320 gigabájtos. A dv5-1080eh 1280x800 pixeles kijelzővel, Windows Vista Home Premium operációs rendszerrel és 2 év garanciával bruttó 314 ezer forintért kerül a boltokba. A dv5 sorozat legolcsóbb modellje 2 GHz-es processzorral, 2 gigabájt memóriával és 250 gigabájtos merevlemezzel bruttó 244 ezer forintba kerül, de ebben is lesz DVB-T vevő, jár hozzá a Vista Home Premium és a 2 év garancia.
Véleménye van?