Minden jel szerint szoros kapcsolatban áll az NVIDIA és a VIA
[Digitimes/HWSW] A VIA-val együtt ünnepelte a Nano processzor és az új Mini-ITX 2.0 formátum rajtját az NVIDIA, ami megerősíteni látszik, hogy a két vállalat a jövőben szorosabbra fűzi kapcsolatát. A Digitimes értesülései alapján az NVIDIA chipsetet fejleszt VIA processzorok számára, integrált DX10 grafikus maggal.
A VIA Computexre időzített rendezvényén képviseltette magát Drew Henry, az NVIDIA chipset üzletágáért felelős vezetője, és a protokollnak megfelelően dicsérő szavakkal illette a VIA közelgő új, Nano processzorát. Elemzők és iparági megfigyelők szerint egyértelmű jelét adta ezzel a két vállalat, hogy a közelebbi kapcsolatot ápolnak annál, mint ami nyilvános.
A Digitimes számítógépgyártói forrásokra hivatkozva azt írja, hogy az NVIDIA-nál legalább egy chipset fejlesztései folynak. Az MCP79 jelölésű chipset a VIA Nano processzorához készül, akár 1333 megahertzes adatbuszt is támogathat, de leginkább integrált DirectX 10 grafikus magja teszi érdekessé, mely minden bizonnyal összehasonlíthatatlanul erősebb és hatékonyabb, mint a VIA saját megoldása. A chipset megjelenése 2009 első negyedévére várható.
Az NVIDIA és a VIA közeledéséről szintén a Digitimes számolt be még március során, sőt egyes források alapján az összeolvadás is szóba került. Egy stratégiai szövetség vagy egyesülés ésszerű és vonzó lépés lehet a két vállalat számára, ugyanis kompetenciáik gyakorlatilag egymás komplementerei. Míg az NVIDIA rendkívül erős grafikus fejlesztésekben és miközben jelentős erőforrásokat ölt chipsetjeibe, addig a VIA jelentős chipsettervezési tapasztalatai mellett az x86-os processzorok terén letette névjegyét a Nano megalkotásával.
[+] Nano néven kerül piacra a VIA következő generációs processzora
A két vállalat szövetsége egy potens harmadik szereplőt adhatna a piacnak az Intel és az AMD mellé, melyek a piac egyre nagyobb szeletét fedik le platform megoldásaikkal. Mérnöki erőforrásaik kombinálásával és az NVIDIA pénzügyi hátterével a teljesítményre nem érzékeny piaci szegmensekben képesek lehetnek felvenni a versenyt. A kiemelt célterületek közé tartoznának kezdetben az olcsó mini PC-k, valamint az alsókategóriás, normál kivitelű notebookok és asztali gépek.