Átlépheti a Vista-generációt a beágyazott Windows
[Computerworld/HWSW] Új márkázást vezet be beágyazott Windowsainál a Microsoft, egyúttal utalásokat tett jövőbeni termékterveire is. Bár az XP Embedded utódjának fejlesztése a jelenlegi Vista-kódbázisra alapul, a vállalat egyik vezetője elhintette annak lehetőségét, hogy esetleg a végső terméknél kihagyják ezt a lépcsőt, és a jelenleg Windows 7 kódnéven ismert következő generációra alapoznak inkább.
Új márkastratégiájának részeként a Microsoft Windows Embedded Compact és Embedded Standard névvel látja el beágyazott Windowsainak következő kiadásait, felváltva az Embedded CE és XP Embedded jelöléseket. A gyökeresen különböző platformok fúziójáról szó nincs azonban, a Compact továbbra is a Windows CE kódjára épül, és kisebb erőforrásigényű marad. A legújabb bejelentések alapján június 3-án érkezik a beágyazott XP-hez egy frissítés, míg a CE csak jövőre újul meg.
Az új stratégia részeként a Microsoft alkalmazásspecifikus Windowsok kínálatát is bővíti a jövőben, melyek testreszabottan érkeznek a gyárból. Erre a vállalat az értékesítési pontokon használt Windows Embedded for Point of Service (WEPOS) sikere alapján szánta el magát -- a jövőben ez a verzió az Embedded POSReady nevet hordozza majd. A Ready család a kezdetben navigációs eszközökbe, multifunkciós nyomtatókhoz és megfigyelő kamerákhoz átalakított platformokkal gazdagodik majd.
Ezeken túlmenően a Microsoft ezentúl teljesértékű kliens Windowsait is elérhetővé teszi beágyazott licenceléssel, Embedded Enterprise néven. Ezáltal teljesebbkörű funkcionalitást igénylő beágyazott területeken és fejlesztésekhez is elérhetővé válik a Windows Vista Business és Ultimate, valamint a Windows XP Professional is. A beágyazott eszközök globális szállításai 2006-ban hagyták el a 4 milliárd darabot.
Mint azt Ilya Bukshteyn, a Windows Embedded marketingigazgatója elmondta, az XP Embedded utódjának szánt, Quebec kódnéven futó fejlesztés jelenleg a Vista kódjára épít, ugyanakkor meglebbentette annak eshetőségét, hogy végül a Vista utódjára váltanak, mely Windows 7 kódnéven ismert. "Ha lehetőség nyílik új technológiák gyorsabb beemelésére, és az ügyfelek igénylik, kihagyhatjuk a Vistát" -- fogalmazott Bukshteyn. A Windows 7 a jelenlegi ismeretek alapján a Vistára alapul, ugyanakkor annál lényegesen modulárisabb felépítésű lesz, és egy mikrokernel köré épít majd. Így ésszerűnek tűnik a beágyazott Windowst fejlesztők szempontjából, hogy amennyiben időre tudják szállítani a végterméket, inkább a sokkal inkább testreszabható Windows 7-et használják fel alapként.