Fekete lyukakat keres az interneten a Hubble
[Ars] Fekete lyukakat keres az interneten a Hubble -- természetesen nem az űrtávcső, hanem a Washington Egyetem hasonló nevű rendszere, kutatási projektje. A negyedóránként frissített weboldalon egy térképen láthatóak azok az internethelyek, tartományok, melyek nem továbbítják a rájuk bízott adatcsomagokat.
Az ilyen elérési problémáknak köszönhető többek között, hogy néha csak várakozunk a weboldalakra, de nem történik semmi -- a Hubble térképére persze csak a hosszas, komolyabb problémákat okozó, több órás kimaradások kerülnek fel. A monitorozó rendszer körülbelül 100 világszerte szétszórt PlanetLab pontról pingeli -- azaz olyan adatcsomagot küld, melyre csak egy választ vár -- az internet különböző címeit, tartományait. Amennyiben problémát tapasztal az eléréssel, célzott vizsgálatot indít az adott tartományra.
Az egyetem kutatói szerint a Hubble az internet elérési problémáinak 85 százalékát detektálhatja. Három hetes adatgyűjtést követően 31 ezer ilyen hibát találtak, melyek 10 százaléka több mint egy napig tartott. A legtöbb hálózati probléma részleges elérési gond, amikor az adott oldalak, szolgáltatások egyes helyekről, internetelérésekről láthatók, míg másokról nem. A Hubble térképén ez is pontosan nyomon követhető.
A kutatók szerint a Hubble segíthet az internetszolgáltatóknak, hogy könnyebben és gyorsabban detektálják, illetve javíthassák a hálózatuk elérésével kapcsolatos problémáikat. A gyűjtött adatok később azonban akár arra is felhasználhatók, hogy az aktuális fekete lyukakat kikerülve nagyobb rendelkezésre állású szolgáltatásokat biztosíthassanak ügyfeleiknek.