Története legnagyobb felvásárlását hajtja végre az IBM, jó okkal
[The Wall Street Journal/HWSW] Történelme legnagyobb felvásárlását jelentette be az IBM, mikor ma közölte, bekebekelezi a Cognost. Az üzleti intelligencia szoftvereket fejlesztő vállalatért 5 milliárd dollárt fizet az óriás, miután hasonló akvizíciókat hajtott végre nemrég az SAP és az Oracle egyaránt, ami jól mutatja a terület növekvő fontosságát a vállalatirányításban.
Stratégiai reakció
Az IBM korábban tartózkodott a nagyértékű, nagyméretű vállalatok felvásárlásától, jellemzően olyan cégeket szerzett meg, melyekkel saját szoftver vagy szolgáltatási portfólióján található réseket tömte be, vagy támogatta meg azt. Az IBM stratégiája emellett a partneri viszonyra is nagy hangsúlyt helyezett az üzleti szoftverek területén, ahol inkább az infrastruktúra és middleware szoftverek területeire koncentrált, támogatva ezzel saját szerver- és tárolószálításait is.
BI |
Az üzleti intelligencia (business intelligence, BI) szoftverek globális piaca a Gartner becslése szerint tavaly 2,5 milliárd dollárt tett ki, és a piackutató felmérése alapján az üzleti döntéshozók szerint a elsődleges fontosságú. A piac méretét a felvásárlások értékével összevetve látható, hogy az üzleti intelligencia kritikus elemévé válik és vált már sok szervezet informatikai rendszerének, így a BI-szoftverek egyre erősebb kihatással vannak más területek beszerézsi döntéseire. A vállalati alkalmazások világpiacát mintegy 40 milliárd dollárra teszi a Gartner, nem számítva az ehhez kapcsolódó egyéb szoftverek, hardverek és szolgáltatások értékesítését. |
Az SAP lépése válasznak tekinthető az üzleti szoftverek területén ádáz küzdelmet támasztó Oracle márciusi akciójára, mikoris 3,1 milliárd dollárért kebelezte be az üzleti intelligencia piac negyedik szereplőjét, a Hyperiont. Az üzleti intelligencia láthatóan tehát a modern vállalatirányítás kulcselemévé válik, ahogyan az egyre duzzadó adathalmazokból a vezetőknek, döntéshozóknak értelmes, értékes információkat kell kinyerniük, és a szervezet teljesítményét nyomon követniük. Az Oracle ráadásul egyúttal az adatbázis-kezelők piacán is rendkívül erős jelenléttel bír, így a Hyperionnal közvetlenül fenyegeti az IBM DB2 forgalmazását.
Merre indul el a Kék Óriás?
Kérdéses, hogy az IBM ezen lépése egy sokkal messzebb mutató stratégiai irányváltást jelez-e előre. Steven Mills, a szoftverekért felelős vezető elmondta, hogy a Cognos felvásárlásával a DB2 üzletet kívánják támogatni, ahogyan az üzleti intelligencia szorosan kötődik az adatbázisok kezeléséhez. Egyúttal kijelentette, hogy a Cognos termékei ezt követően is támogatják majd az Oracle és Microsoft SQL adatbázisokat is.
Egyelőre úgy tűnik tehát, hogy a Cognost a DB2 üzlet erősítésére szerezte meg az IBM, ugyanakkor felmerül, az óriásvállalat megáll-e ennél a pontnál, vagy pénzügyi és piaci erejét kihasználva felvásárlásokkal, fejlesztési erőforrásokkal behatol a tágabb értelemben vett vállalatirányítási szoftverek (ERP, CRM, SCM stb.) piacára is, hogy teljes hardveres és szoftveres üzleti megoldást tudjon kínálni az ügyfeleknek. Szintén stratégiai megfontolás tárgya lehet, hogy az IT-infrastruktúra évtizedek óta egyre tömegesebbé, hétköznapivá válik, egyre nehezebb prémiumot aratni hardverek és infrastrukturális szoftverek értékesítéséből, miközben az ügyfeleknél az olyan vállalatok szerzik meg a kulcspozíciókat, mint az SAP vagy az Oracle, melyek az üzleti folyamatokat öntik szoftverbe.