Hivatalosan is megnyitották az Intel vadonatúj arizonai chipgyárát
Hivatalosan is megnyílt az Intel arizonai Fab 32 chipgyára, ahol a világon elsőként kezdődött meg a 45 nanométeres chipek tömegtermelése -- nyilván már hetekkel, de inkább hónapokkal ezelőtt. Amint arról lapunk beszámolt, az Intel novemberben mutatja be az új generációs gyártástechnológiával épített chipjeit: a vállalat ígérete szerint az év végéig több mint egy tucat különféle modellt dob piacra szerverek és csúcsteljesítményű asztali gépek számára, a jövő év első negyedévében pedig további 20 modellel bővíti a palettát.
A 3 milliárd dolláros beruházással létrehozott Fab 32 építését 2005-ben kezdték el az arizonai Chandler városában. Ez az Intel hatodik olyan chipgyára, ahol 300 milliméter átmérőjű szilícium-ostyák felhasználásával készülnek a lapkák. A létesítmény alapterülete több mint 100 ezer négyzetméter, a "tiszta terület" pedig 20 ezer négyzetmétert foglal el. Az üzem ezernél is több embernek ad munkát.
Itt még épül
Az Intel 45 nanométeres csíkszélességű félvezetőgyártási technológiája számos áttörést vonultat fel: a vállalat kutatói a tranzisztorok immár 40 éve szilícium-dioxidból készített szigetelőrétegét egy magas K együtthatójú dielektrikumból készült szigetelőréteggel helyettesítették, míg a kapuelektródát polikristályos szilícium (poliszilícium) helyett fémből állították elő. Az új anyag alapja a hafnium, azonban a pontos összetétel az Intel titka marad.
A jelenlegi ütemterv szerint 2008 végére már négy Intel chipgyár ontja majd a 45 nanométeres alkatrészeket: a Fab 32 mellett az oregoni D1D, az izraeli Fab 28, valamint a új-mexikói Fab 11X.