Azonosítási hiba miatt lett kalóz a legális Windows XP és Vista
[Computerworld UK, HWSW] Pénteken délutántól szombat reggelig mindenki kalóznak érezhette magát egy kis ideig, a Microsoft azonosítást végző, WGA (Windows Genuine Advantage) rendszerének ismeretlen okból bekövetkezett meghibásodása miatt ugyanis a legális operációs rendszereket is másoltnak, hamisnak érzékelte a redmondi óriás. A korábban, 2006 októberében egyszer már előfordult rendszerkimaradást viszonylag gyorsan kijavították.
Kalóz vagy
Az azonosítási hiba különösen a Windows Vista felhasználókat érintette érzékenyen, a Vista ugyanis a Windows XP-vel ellentétben -- mely csak figyelmeztet -- lekapcsolja bizonyos funkcióit, például az Aero Glass felületet, a ReadyBoost funkciókat, illetve a böngésző is csak egy órás időtartamig működik egy indítással. A felhasználói adatok elérését azonban nem korlátozza a Microsoft.
A hamisnak érzékelt operációs rendszereket tulajdonosaik a hiba kijavítását követően -- elméletileg már szombaton reggel -- egy újabb ellenőrzéssel "rakhatták helyre", az esetlegesen kikapcsolt, csak ellenőrzött operációs rendszerekben használható funkciók is visszakapcsolódtak egy újraindítást követően. Erre azonban valószínűleg senkinél sem került sor, mivel a vizsgálaton "lebukott" Vistákat 30 napon belül kell egy valódi, megfelelő termékkulccsal aktiválni, addig minden funkció továbbra is használható marad.
A PC World szerkesztője, Harry McCracken blogbejegyzése szerint ráadásul nem minden Windows Vistát jelzett hamisnak a rendszer, saját példánya gond nélkül átjutott az ellenőrzésen. A kimaradás ennek megfelelően valószínűleg nem teljes körű volt, csak bizonyos azonosítótartományokat érinthetett.
Belefutottak
A hibás rendszer nem csak a Windows Vistát, hanem az XP-t is rosszul azonosította, mindkét szoftver 32 és 64 bites változatait hamisnak jelölte a Microsoft rendszere. Az operációs rendszerek "maguktól" nem ellenőrizik eredetiségüket, csak kiegészítők, például az Internet Explorer 7, vagy a Windows Media Player 11 telepítőjének, illetve nem kritikus hibajavítások letöltésekor teszik meg, a felhasználó interakciója mellett -- a WGA bevezetését követően nem sokkal a felhasználók kifogásolták, hogy a Windows XP minden egyes indításkor "hazatelefonált" a Microsoftnak, így ezt a gyakorlatot ma már nem alkalmazza a Microsoft.
Ennek megfelelően azok a felhasználók, akik nem ellenőrizték operációs rendszerük eredetiségét a hiba fennállása alatt, semmit sem vettek észre abból. A redmondi vállalat már kapott hideget-meleget a 2005 közepén bevezetett WGA kapcsán, főleg azért, mert a szoftver egyik változatát a kritikus biztonsági frissítésekkel együtt, az automatikus frissítés funkcióval a legtöbb Windows XP-s gépre feltelepítették. "A Microsoft szerint joga van megtudni, hogy a licencdíjért igénybe vehető szolgáltatásáért valóban fizettek-e" -- mondta korábban a cég képviselője.