Tőzsdére vonult a VMware, és egyből az egyik legértékesebb szoftvercéggé vált
[Associated Press/HWSW] Tőzsdére vonult a virtualizációs szoftvereket fejlesztő VMware, mely a Google óta a leginkább várt bevezetés a piacon -- a technológiai szektorban minden bizonnyal. A cég papírjainak első napja nem is okozott csalódást, és a korábban vártnál magasabb árfolyamon kereskedtek vele. A többségi tulajdonos továbbra is az EMC maradt, néhány évvel ezelőtti befektetésének értéke ugyanakkor megsokszorozódott. Elemzők szerint a rendkívül dinamikusan növekvő vállalat árfolyamának további emelkedése várható az elkövetkező időszakban.
A VMware magyar idő szerint tegnap délután került bevezetésre az New York-i tőzsdére (azaz a New York Stock Exchange, NYSE), szemben a viszonylag fiatal technológiai vállalatok által preferált NASDAQ-kal. Elemzői riportok alapján a piac a Google óta nem látott lelkesedéssel várta a cég tőzsdére lépését, annak ellenére, hogy az elmúlt hetekben bizonytalanság lett úrrá a pénzügyi világon a makrogazdasági adatok értelmezése és az amerikai jelzáloghitelezési válság jelentette likviditási félelmek nyomán. Ennek az elmúlt hetekben jelentkező felfokozott várakozásnak nem is maradt el az eredménye: a VMware 29 dolláros nyitó árfolyama több mint 20 százalékkal múlja felül az eredeti célkitűzést.
Diane Greene, alapító és CEO |
A mechanikai és informatikai mérnöki végzettséggel rendelkező Diane Greene 1998-ban alapította a VMware-t, amivel gyakorlatilag létrehozta az x86-os virtualizációs termékek piacát. Korábban a Silicon Graphicsnál, a Tandemnél és a Sybase-nél is dolgozott.
A VMware PC-k és szerverek száméra egyaránt kínál virtualizációs szoftvereket, valamint ehhez kötődő szolgáltatásokat, mint például kiszolgálók konszolidációja. A vállalat mára több mint 20 ezer ügyféllel rendelkezik, és a világ 100 legnagyobb vállalata közül mindegyik használja termékeit. Az IDC szerint a volumenszerverek virtualizációja a következő 5 évben robbanásszerűen növekszik majd. |
A VMware-t 2004-ben vásárolta fel a főként tárolómegoldásairól ismert EMC, 602 millió dollárért. Az akkor még csak ötéves cég árbevétele 74 millió dollár volt, nyeresége pedig még az 5 milliót sem érte el. Az EMC történetének egyik, ha nem a legjobb befektetését lépte meg akkor, ugyanis 87 százalékos részesedése jelenleg 9,5 milliárd dollárt ér, de az eddigi részvényeladásokból és már nagyjából a vételár kétszerese folyt be: három évre vetítve ez évi 160 százalékos hozamnak felel meg nagyjából. Az EMC mellett nagyobb részvényes még az Intel és a Cisco is, melyek az előző hónapban jutottak részesedésekhez.
A pénzügyi elemzők számára kifejezetten vonzó, hogy a VMware termékei iránt akár gazdasági megszorítások között is erős kereslet mutatkozhat, hiszen segítenek csökkenteni a szervezetek IT-infrastruktúráinak üzemeltetési költségeit a szerverfeladatok fizikai konszolidációja révén, így a cég pénzügyi teljesítménye kevésbé van kitéve a technológiai cégeket jellemzően rángató makrogazdasági környezet hatásainak. Ezen felbuzdulva a Jefferies & Co egyik elemzője, Katherine Egbert azt nyilatkozta, hogy a cég papírjai 35 dollárig gyakorlatilag ingyen vannak, és valahol 45 dollár körül lehet a teljes értéke -- ez közel 17 milliárd dollárra értékeli a céget.