Ismét óriási veszteség az AMD-nél
Sorozatban harmadik veszteséges negyedévét zárta az AMD, a második legnagyobb processzorgyártó azonban a várakozásoknál nagyobb bevételt ért el, ami 5 százalékkal emelte a részvényárfolyamot. Dirk Meyer, a vállalat elnöke és üzemeltetési igazgatója ennek ellenére elfogadhatatlannak nevezte az eredményeket.
A vártnál nagyobb bevétel ellenére csillagászati veszteség
Az AMD a második negyedévet 1,378 milliárd dolláros bevétellel zárta, ami éves szinten 13 százalékos növekedésnek felel meg és 10 százalékkal magasabb az elemzői várakozásnál. Az üzemi veszteség 363 millió dollárt tett ki ugyanakkor, a számos egyszeri költség miatt nettó szinten pedig 600 millió dolláros negatívumot mutatott a mérleg, miközben egy évvel korábban még 88 millió dolláros nyereséget ért e a cég. Az ATI bekebelezésével kapcsolatos kiadásokra 130 millió dollárt könyvelt el ebben a negyedévben az AMD.
Az ATI viszonylag gyenge teljesítménye is rányomta a bélyegét az AMD eredményeire, az új Radeonok májusi megjelenése ellenére a grafikus üzletág bevétele 195 millió dolláron stagnált, miközben az üzemi veszteség 50 millió dollárt tett ki, ami 15 millió dollárral nagyobb az első negyedéves veszteségnél.
Nagy meglepetésre az AMD az első negyedévhez képest 38 százalékkal tudta növelni a leszállított processzorok számát, bár ez bevételben csak 20 százalékos növekedést eredményezett az árak csökkenése miatt. Elemzők szerint sokat segített a Toshibával kötött megállapodás, amely szerint a japán cég újra felveszi kínálatába az AMD-alapú notebookokat. További örömhír a vállalat számára, hogy az egyszeri tételek kiszűrésével számított bruttó eredményhányad az első negyedéves 31 százalékról 34 százalékra emelkedett. Az Intellel folytatott versenyben az AMD jelen helyzetét azonban jól jellemzi, hogy egy éve még 57 százalékos bruttó nyereséghányadot tudott felmutatni.
A megmentők: Barcelona és Phenom
Az elemzők részére rendezett telefonos konferencián Dirk Meyer elmondta, a vállalat Fab 36 üzemében befejezték az átállást a 65 nanométeres csíkszélességű gyártástechnológiára, a Fab 30-ban pedig most kezdődik meg a 90 nanométeres lapkák gyártásához használatos eszközök lecserélése. Ugyanakkor Hector Ruiz elnök-vezérigazgató azt közölte, hogy a New York közelébe tervezett Fab 38 chipgyár építését a költségek csökkentése érdekében elhalasztják. Meyer ígérete szerint az AMD most teljes figyelmét a 45 nanométeres eljárás bevezetésére fordítja -- erre legkorábban 2008 közepén kerülhet sor.
Remote IT |
PC-gyártóktól származó értesülések szerint az év végén jön az AMD saját távmenedzsment-megoldása, az Intel AMT-re hajazó Remote IT, amely elsőként a Phenom-processzoros, RS700 és SB700 chipkészletes vállalati rendszerekben lesz elérhető. |