Beperelte Németországot az Európai Bizottság
[Associated Press/HWSW] Megtette a szükséges jogi lépéseket az Európai Bizottság, miután Németország a többszöri figyelmeztetés ellenére sem változtatott nemrég beiktatott telekommunikáció törvénymódosításán Az új törvény lehetővé teszi a Deutsche Telekom (DT) számára, hogy optikai hálózatra épülő VDSL-infrastruktúrájáról kizárja az alternatív szolgáltatókat, ez pedig az Európai Bizottság szerint összeegyeztethetetlen a közösségi joggal. Az ügy az Európai Bíróságra került.
Az Európai Bizottság szerdán fordult bírósághoz, mivel úgy véli, a jelenlegi német törvény megsérti az európai telekommunikációs szabályozást, mely lehetővé teszi egy hálózat használatát más szereplők számára is. "A Bizottság újra és újra figyelmeztette Németországot, hogy új távközlési törvénye megsérti az EU telekom szabályozását. Biztosítani akarjuk, hogy Németország egy egészséges, versenyző és teljesen funkcionális piacnak lássa hasznát" -- mondta el Viviane Reding információs társadalmi és médiabiztos.
Az új törvénnyel kapcsolatban Brüsszel már az előkészítési fázisban kifejezte nemtetszését, és annak beiktatása előtt is nyomatékosan figyelmeztette a német törvénykezőket. Mindezek ellenére a törvény hatályba lépett, és a német kormány nem tágított a tárgyalások ellenére sem. A DT lobbija meggyőzte a Merkel-kormányt, hogy indokolt a kivételezés, ugyanis a 3 milliárd eurót felemésztő VDSL-hálózat megtérülése csak ekkor biztosítható, ráadásul ez új piac építését is jelenti. A DT mintegy 50 német városban tervez nagysebességű hálózatot kiépíteni, mellyel akár 70 megabites internetet is szolgáltathat, vagy lassabb hozzáférések mellé akár nagyfelbontású IP-tévét is.
A közösségi jogi norma szerint azonban a szabályozásnak technológia- és szolgáltatás-semlegesnek kell lennie, vagyis az optikai átvitel irreleváns tényező, míg az infrastruktúra kétségtelenül távközlési célú, így nem képezhet kivételt -- vagyis a DT érvelése értelmezhetetlen a szabályozás szempontjából. Reding mellett Neelie Kroes versenyjogi biztos sem tartja elfogadhatónak a fejleményeket. A Bizottság állásfoglalása szerint a DT továbbra is jelentős erőfölényt élvez a német piacon, ugyanis az ország 12,9 millió fővonalából 9 milliót tudhat magáénak, így a verseny korlátozása elfogadhatatlan. A jogerős bírósági döntés akár évek múlta várható csak.