Fejlesztés alatt a világ legerősebb szuperszámítógépe Japánban
[heise online/HWSW] Jó úton haladnak a japánok afelé, hogy négy éven belül a világ legerősebb szuperszámítógépét építsék meg. A projekt két éve kezdődött körvonalazódni, miután megaprojektjei révén az Egyesült Államok visszavette a szuperszámítógépes koronát. Korábban két fél, az NEC/Hitachi tandem, valamint a Fujitsu versenyzett a projekt megvalósításáért, a tervezetért felelős japán minisztérium most azonban úgy döntött, hogy mindhárom vállalat közösen vegyen részt a megvalósításban. Az NEC szerint 2011-re kell elkészülni.
Nemzetek versenye
A projekt 2005-ben fogant meg az Oktatási, Kulturális, Sport, Tudományos és Technológiai Minisztériumon belül, miután az IBM által épített Blue Gene/L és az SGI Altix szuperszámítógépek 2004 szeptemberében letaszították trónjáról a híres NEC Earth Simulatort (ES), melyet az azóta beüzemelt számos installáció a 14. helyre szorított vissza -- ráadásul egy japán NEC/Sun Opteron fürt is felülmúlja. Az Earth Simulator két éven át vezette a listát, és ötször erősebb volt bármi másnál: globális klimatikus szimulációkat végez, 10 kilométeres felbontással.
Úgy tűnik, az ES-hez hasonló ugrásra készülnek ismét a japánok. A tervezet célja egy 10 petaflopsos rendszer, vagyis az ES-nél nagyjából 300-szor, a jelenlegi csúcstartónál pedig több mint harmincszor nagyobb teljesítményű gép kifejlesztése és megépítése -- a magyar Meteorológiai Intézet Altixjának 12-ezerszerese ez a teljesítmény. Az ES az NEC saját tervezésű vektorprocesszorát alkalmazta, az új szuperszámítógép technikai részleteiről azonban egyelőre nem nyilvánosak a részletek. A fejlesztéseknek 2009 márciusára le kell zárulniuk.
Hibrid
Egy érintett ugyanakkor annyit elárult, hogy az architektúra nem homogén lesz, vagyis többféle processzort fog alkalmazni, a máshol is tapasztalható fejlesztési irányvonalaknak megfelelően: a Cray és az IBM is hibrid (általános célú, vektor, stream és programozható chipek keverten) rendszereken dolgoznak, melyekkel az 1 petaflopsos határt akarják áttörni. A Cray és az IBM az amerikai Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) számára fejleszt magas hatékonyságú, 2-4 petaflopsos technológiákat, melyek kereskedelmi forgalomban is felbukkannak majd, várhatóan a következő évtizedben. Vélhetően nem kell azonban addig várni, hiszen a Cray Baker (Opteron) valamint az IBM RoadRunner (Opteron és Cell) már jövőre áttöri ezt a küszöböt.
A japán minisztérium 2011 áprilisára várja a 10 petaflopsos architektúra fizikai implementálását, míg a komplett rendszernek 2012 márciusában kell átadhatóvá válnia, mégpedig Linpack alatt mért 10 petaflops leadott teljesítménnyel. A teljes büdzsé meghaladja a 700 millió eurót, a rendszer pedig Kobe mellett kerül majd telepítésre, a természettudományi kutatásokat folytató RIKEN intézet felügyelete alatt. A gép kapacitását orvosi célú molekuláris kutatásokra fordítják majd, de szó esett nanotechnológiai feladatokról is. Hasonló céllal a RIKEN üzemeltet már egy egyedi szuperszámítógépet, melynek csúcsteljesítménye 1 petaflops, ugyanakkor nem futtatható le rajta a Linpack, így nem kerülhet be a hivatalos listába.