IDC: kudarcba torkollhat az UMPC koncepciója
[Digitimes/HWSW] Alig valamivel több mint egy éve indult útjának az első UMPC-koncepciójú termék, a Samsung Q1. A kategóriát a Gartner nemes egyszerűséggel akkor életképtelennek nevezte, hiszen a Q1 és más UMPC-k tudásukhoz képest drágák és nehezen használhatóak voltak, amit maguk a gyártók is többé-kevésbé elismertek. Ezeken a problémákon igyekezett javítani nemrég a Samsung a Q1 Ultra révén, de úgy látszik, ez sem volt eléggé meggyőző: a másik nagy piackutató a napokban az UMPC bukását valószínűsítette.
Az IDC alelnöke, Bob O'Donnell szerint a UMPC fejlesztései fiaskóval érhetnek véget, tekintve a készülékek homályos piaci pozícióját az ár és a kereslet tekintetében -- írja a kínai nyelvű Economic Daily News. A UMPC-ket a kifejlesztését vezető Intel és Microsoft alapvetően a fogyasztóknak szánja, ez azonban a lehető legkevésbé van összhangban a jelenlegi piaci kereslettel. A magánfelhasználók jellemzően nagy, erős, és teljesítményükhöz mérten olcsó notebookokat választanak, miközben a UMPC egy kis kijelzővel rendelkező, képességeihez mérten drága kütyü, miközben mobilitása is korlátozott.
Ezeknek a jellemzőknek az lett az eredménye, hogy a Samsung a tervezett 300-400 ezerrel szemben 100 ezret sem tudott leszállítani egy év alatt, és vélhetően más gyártó sem brillírozott. A vállalatok természetesen bizakodóak, és a jövőt a UMPC formátumnak szavazzák meg. Teszik mindezt annak ellenére, hogy a miniatűr hordozható PC-k valójában régóta, több mint egy évtizede piacon vannak, és ezidő alatt sem tudtak tömegessé válni. A sokkal praktikusabb ultrahordozható notebookok a piac 10 százalékát sem érik el, valamint a tablet PC (az UMPC lényegében egyfajta apró tablet PC) részesedése is 1,5 százalékra tehető, öt évvel indulását követően -- és az is gyakorlatilag teljes egészében vállalati felhasználást jelent.
A HWSW Sony UX50/90 tesztje is arra a konklúzióra jutott közel egy évvel ezelőtt, hogy a UMPC formátum bár érdekes, vagy ahogyan az ASUS R2H tesztelése kapcsán megírtuk, szerethető, létjogosultsága erősen megkérdőjelezhető, hiszen használhatósága erősen kompromisszumos: nem igazán jó se számítógépnek, sem pedig valóban mobil eszköznek. Felülről a notebookok, alulról pedig a PDA-k és okostelefonok kínálnak jobb jellemzőket saját területükön.