Minden tizedik, videojátékokkal játszó gyerek függő
[InformationWeek] Egy amerikai kutatás arra mutat rá, hogy 10 videojátékokat játszó gyerekből átlagosan közel egy szenved olyan függőségben, amely már kihatással van életére. A januárban lefolytatott megkérdezésben több mint ezer 8 és 18 év közötti fiatal vett részt.
A hétfőn napvilágra került eredmények alapján közel minden tizedik fiatal mutat olyan tüneteket a videojátékokkal kapcsolatban, amelyek már súlyos kihatással vannak családi, társas kapcsolataikra, valamint iskolai teljesítményére és pszichés képességeire. Az Iowa Egyetem kutatója által elkészített felmérés alapján az így függőként definiált gyerekek átlagosan 24,5 órát töltenek hetente többnyire agresszivitást megjelenítő videojátékokkal, aminek eredményeként gyengébb az iskolai teljesítményük, könnyebben keverednek verekedésbe mint a normába még beleférő társaik, és túlsúlyosak is.
Miközben a kutatás a megkérdezettek nagyjából tizedét sorolta a függő csoportba, addig saját magát közel negyedük tette volna ugyanide. Sőt, a válaszadók 44 százaléka vélte úgy, hogy a barátai között van függő. Az Egyesült Államokban tízből nyolc 18 év alatti játszik videojátékokat: a 8 és 12 év közöttiek hetente átlagosan 13, a 13-18 év közöttiek 14 órát. Nem alapján a fiúk kétszer annyi időt töltenek a szórakozás eme formájával, mint a lányok.
Más tanulmányokból ugyanakkor az is kiderül, hogy a játékosok többsége, több mint kétharmada 18 év feletti. A negatív kockázatok mellett léteznek kutatási eredmények a játékok pozitív hatásaira is, mint például a gondolkodási sebesség felgyorsítása, a vizuális információk gyors feldolgozása, vagy a térbeli tájékozódóképesség javulása.