Május első felében érkezhet a következő generációs Centrino
[DRAMeXchange/DigiTimes] Május első felében érkezik a következő Centrino platform, jelenti a DRAMeXchange memóriapiaci elemzőcég, amennyiben a jelenleg érvényben lévő terveket tartani tudják a gyártók. A Santa Rosa kódnéven ismert új platform számos újítást vonultat fel elődjéhez, a Napához képest, melyek nem túl meglepő módon a nagyobb teljesítmény és energiahatékonyabb működést célozzák.
A DRAMeXchange szerint az új Centrino, az Intel gyakorlatához híven egyszerre rajtol el a fogyasztói és üzleti szegmensben is, valamint barebone modellek is hozzáférhetővé válnak májusban. A szállítók jellemzően Vistával fogják előtelepíteni a fogyasztói notebookokat, melyek kezdetben a középkategóriától felfelé lesznek megtalálhatóak, ahogyan a korábbi Napa-gépeket lejjebb szorítják. Az üzleti szegmensben már kezdettől fogva minden árkategóriában megjelenik majd a Santa Rosa, a Vista aránya itt azonban alacsonyabb lesz, állítja a piacelemző.
Az olcsóbb konzumer modellek az év második felében jelenhetnek meg az egymagos Core 2 chipekkel szállított Centrinók récén. A DRAMeXchange a Santa Rosától nem várja a kereslet megugrását. A DisplaySearch becslése szerint tavaly 78,8 millió, az IDC alapján 82,4 millió notebookot értékesítettek 2006 során, előbbi piackutató pedig 97 millióra teszi a 2007-es volument. Magyarországon tavaly vélhetően több mint 150 ezer hordozható számítógép kelt el.
A DRAMeXchange ugyanakkor megjegyzi, hogy az ipar számára új lehetőségeket teremthet a különféle opcionális kiegészítők miatt. A Santa Rosa újdonságai közé tartozik a beépített flash meghajtókat támogató Robson technológia (gyorsabb lemezműveletek, alacsonyabb átlagfogyasztás), a Nokiával közösen kifejlesztett HSDPA modul, valamint a WiMAX vezérlő. A DRAMeXchange szerint kezdetben az ilyen opciókkal szállított gépek aránya alacsony lesz, mivel ezen extrák ára magasról indul.
A Santa Rosa természetesen a Merom processzoroknak ad majd otthont, azonban már új chipsettel, a 965 Express sorozattal szolgálja ki azokat. A chipset már 90 nanométeres csíkszélességű eljárással készül, dinamikusan képes skálázni az adatbuszok órajelét, és új generációs integrált grafikus vezérlőt vonultat fel, a GMA X3000-et. A 400 megahertzes X3000 már hardveresen végez el számos háromdimenziós grafikai számítást, támogatja az élethűbb megjelenést kölcsönző HDR (high dynamic range) renderelést, ahogyan már nagyfelbontású WMV9 (VC-1) és MPEG-2 videók dekódolását is képes elvégezni a processzor helyett. Az új grafikus chip további újdonsága, hogy álló- vagy lassú mozgású kép esetén váltottsoros felbontásra kapcsol, takarékoskodva az energiával.