IBM: 326 Linux kódsort vitat az SCO, és 700 ezret sért saját maga
[Groklaw.net/HWSW] Mint arra bizonyára több olvasónk is emlékszik, az SCO Group 2003 tavaszán pert indított az IBM ellen, nem kevesebb mint 5 milliárd dollárt követelve. A cég vádja szerint az IBM UNIX System V kódott engedett linuxos fejlesztéseibe szivárogni. Sőt az SCO odáig ment, hogy maga Linux, beleértve a kernelt és számos más kódott, sérti a cég jogait, így maguk a felhasználók is felelősségre vonhatóak. A Linux-ellenes ámokfutás, mely mögött a Microsoft neve is felbukkant, végleg kifulladni látszik: az IBM szerint mindössze 326 sor kódról van szó, amely vitatott lehet -- az SCO természetesen nem ért egyet.
Egy március hetedikei bírósági meghallgatás alapján az SCO kontra IBM per a felperes számára rosszul alakul – az elmúlt évek fényében nem túl meglepő módon. A Kék Óriás jogásza meggyőzően érvelt a bíróság előtt arról, hogy az SCO mindössze 326 sor olyan kódot mutatott meg a Linux kernelében, amely a cég szerint sérti szerzői jogait. Ezek a sorok ráadásul többnyire kommentek, valamint az adott fájl fejlécében található leírások, amelyek aligha kerülhetnek védelem alá, hiszen egy szoftver nem végrehajtható részét képezik.
Azonban ha mégis, akkor az IBM jogosan használja és tette nyilvánossá azokat General Public Licence (GPL) alatt, ugyanis az SCO elődjétől, a Calderától kapott rá jogot, továbbá egyéb Linux kódok a Santa Cruz jogelőd révén kerültek a nyílt forráskódú operációs rendszerekbe -- érvel az óriásvállalat. Az SCO ezzel szemben továbbra is fenntartja, hogy több ezer sornyi kódról van szó, amely az engedélye nélkül került a GPL-lel a Linux kernelbe. Mindenesetre messze nincs szó több millió sorról, mint ahogyan Darl McBride, az SCO elnök-vezérigazgatója állítja évek óta, igaz, az SCO is kitart amellett, hogy a Linux csak egy UNIX derivatíva.
Az IBM a védekezés mellett támadja is az SCO-t, azt állítva, hogy mintegy 700 ezer kódsorral kapcsolatos szerzői jogot sértett meg azáltal, hogy a GPL alá eső kód megismerését és továbbterjesztését korlátozta jogosulatlanul -- nyíltan megsértve a GPL alapelveit és célját, mégpedig saját Linux licencével, amely jogdíjért cserébe feljogosítja a felhasználót az egyébként SCO szellemi tulajdont sértő Linux használatára. A meghallgatás elemzése és a teljes jegyzőkönyv megtalálható a Groklaw IT-jogi blogon.
Hogy mi lehet az SCO célja, egyelőre nem világos, ugyanis a folyamatos veszteségekkel küzdő vállalat bármiféle kártérítésre csekély, miközben jó eséllyel meg kell térítenie az IBM jogi költségeit is, és talán jogsértésért büntetést fizetni. Három éve nyilvánosságra került egy levél és néhány részlet, melyek rávilágítottak arra, hogy a szálakat talán a Microsoft mozgatja. Egy e-mail alapján ugyanis a Microsoft tőkéhez segítette az örökké nehéz anyagi helyzetben lévő SCO-t, mikor befektetőket mutatott be a cég vezetőinek. Szintén érdekes, hogy 2003-ban a Microsoft 16,6 millió dollárt fizetett az SCO-nak a System V használati jogaiért -- az összeg a vállalat akkori éves bevételének több mint ötödét tette ki. Egy másik lehetséges forgatókönyv, hogy a vállalat felvásárlás célponjtává akar válni, ehhez azonban jogi hadjárata úgy tűnik, gyenge lábakon áll.