Kik fejlesztik a Linuxot?
[LWN.net] Általánosan elterjedt nézet, hogy a Linux kernelt jórészt sok szabadidővel rendelkező egyetemisták és programozók fejlesztik, akik munkaidejük lejártával otthon egész éjszakákat virrasztanak a gépük előtt a monitort bámulva, kódot pötyögve. A valóság azonban teljesen más, a Linux fejlesztőinek túlnyomó többsége fizetésért dolgozik különféle informatikai nagyvállalatoknál és munkaidejében dolgozik a Linuxon.
A Linux Weekly News (LWN.net) által elvégzett érdekes felmérés arra próbált választ keresni, a kernelt fejlesztők közül mennyien dolgoznak szabadidejükben, lelkesedésből és hányan vannak, akik valamelyik vállalat égisze alatt fejtik ki tevékenységüket. Az LWN.net azt a folyamatot vizsgálta, amelynek keretén belül a 2.6.19-es kernelből 2.6.20-as lett, ezalatt 741 különféle fejlesztő összesen 286439 sort írt a kernelhez és 159812 sort törölt, vagyis a Linux kernel több mint 126 ezer sorral gyarapodott.
Az LWN.net az egyes patchek fejlesztőinek e-mailcíme alapján próbálta "kitalálni", hogy az adott személy valamely vállalat égisze alatt dolgozik vagy kedvtelésből, otthon. A patchek számát vagy a megváltoztatott kódsorok számát tekintve az "otthoni" fejlesztők aránya az egyik esetben 7, a másik esetben pedig 11 százalék. A programozók nagyjából negyedéről e-mail címe alapján nem állapítható meg a munkahelye, de még így is elmondható, hogy a Linux kernel fejlesztőinek túlnyomó többsége ma már nem szabadidejében kódol, hanem ezért kapja a fizetését.
Az is érdekes kérdés, hogy mely vállalatok fejlesztői a legaktívabbak, vagyis melyik cég járul hozzá leginkább a Linux fejlődéséhez. Az LWN.net adatai szerint a Red Hat jár az élen, a legnagyobb Linux-disztribútort a nyílt forráskódú operációs rendszerrel régóta szoros barátságot ápoló IBM követi. A patchek száma alapján a harmadik a Novell, majd a Linux Foundation, az Intel, az Oracle és a Google következnek. A listán megtalálható még többek között a HP, a Nokia, az SGI, valamint a Sony is. Hellyel-közzel elmondható, hogy ezek azok a cégek, amelyek a legtöbbet teszik hozzá a Linux (kernel) fejlődéséhez.