Feldarabolva talán értékesíteni lehet a BenQ Mobile-t
[AP, HWSW] Gyakorlatilag már csak darabokban van esély értékesíteni a tajvani BenQ csődbe ment németországi leányvállalatát, közölte a cég szóvivője, illetve a divíziót jelenleg igazgató felszámolóbiztos. Az alig egy évvel korábban a Siemens mobilrészlegét is felvásárló divízió tavaly szeptember kért csődvédelmet, amikor a tajvani anyavállalat megvonta támogatását és így a leány fizetésképtelenné vált.
Fizetett szabadság
A divízió feldarabolása egyidejűleg mintegy 3000 munkás utcára kerülését is jelenti, bár körübelül félezren már találtak munkát, jónéhányan ismét a Siemensnél. A dolgozók egyelőre továbbra is megkapják alapvető járandóságaikat, nagyrészben a Siemenstől, ez a két vállalat közötti korábbi megállapodásből ered. A BenQ hatalmas tervekkel vágott neki a mobilpiacnak: két évvel ezelőtt a vállalat még duplázni tervezte jelenlétét a mobilpiacon, globálisan 5 százalékról 10 százalékra tornázva szállításaik arányát. Duplázásból azonban feleződés lett.
A Siemenstől az összesen mintegy 415 millió eurós támogatással együtt átvett mobilrészleggel együtt egy év alatt 600 millió euró veszteséget produkáltak, szemben az előrejelzett nullszaldóval. A tajvani vezetőség így a kilátások fényében úgy döntött, hogy megvonja a forrásokat a németektől. A döntés más leányokat sem hagyott érintetlenül, így a tajvani és brazil üzemek megszűntek, és Kínába, Sanghaj vonzáskörzetében koncentrálódik a gyártás. A Pekingi kutatás-fejlesztési központ is megszűnik.
Marad a piacon
Ezzel együtt sem vonul ki a mobilpiacról a vállalat, tevékenységét szűkítve néhány kiemelt szegmensre koncentrál. A BenQ Mobile hazai képviselete még tavaly októberben közölte, hogy a cég folytatja tevékenységét a régióban. A mobiltelefonok világpiacának 82-3 százalékát mindössze 5 vállalat (Nokia, Motorola, Samsung, Sony Ericsson, LG) tartja kézben, a nyereség koncentrációja a méretgazdaságossági erők következtében még ennél is jelentősen magasabb.