Akár fél éven belül letörheti a roamingtarifákat az EU
[International Herald Tribune/HWSW] Az Európai Unió soros elnökségét betöltő Németország fél éven belül érvénybe kívánja léptetni egy olyan közösségi szabályozást, mely maximálná a mobil roamingtarifákat -- írja az International Herald Tribune (IHT) az ügyhöz közel álló forrásokra hivatkozva. Az elképzelés egybevág Viviane Reding média és infotársadalmi biztos terveivel, melyekről tavaly júliusban számoltunk be.
Korlátoznák a roamingdíjakat
Az egyelőre nem nyilvános német előterjesztés 49 eurocentben, vagyis nagyjából 123 forintban limitálná a külföldi hálózatban kezdeményezett hívások végfelhasználói percdíját, míg a külföldön fogadott hívásokért fizetendő összeg nem haladhatná meg a 25 eurocentet, vagyis a 63 forintot. Az IHT ismeretei szerint az ezt részletező dokumentumot a Brüsszeli munkacsoport múlt héten juttatta el a 27 tagállam telekommunikációért felelős minisztériumához.
Reding biztos tavaly nyár elejére elégelte meg a mobilszolgáltatók viselkedését, és közölte, hogy lépéseket kezdeményez a roamingdíjak hatósági csökkentése érdekében. Úgy véli, hogy a kontinens szolgáltatói többszöri informális felszólítást követően sem tettek eleget annak a kérelemnek, hogy a külföldi mobilozásra a költségeket tükröző, és a belföldi díjakat közelítő árakat állapítsanak meg -- vagyis a piaci mechanizmus működése elégtelen, ami az országokra széttöredezett, valójában nem létező közös szolgáltatáspiac alapján nem meglepő.
"Az iparágnak szóló ismételt figyelmeztetések ellenére a barangolási díjak évek óta indokolatlanul magasak" -- mondta júliusban Reding. "Meggyőződésem, hogy a díjak csökkentése nemcsak az EU-n belül utazó állampolgárok javát szolgálja, hanem az európai ipar versenyképességét is javítani fogja. A barangolást használók 80 százaléka üzleti fogyasztó, és különösen a kis- és középvállalkozások szenvednek a jelentős költségtényezőtől a belső piacon kötött üzleteik lebonyolítása során" -- tett hozzá.
Többet, kevesebbért
Jelenleg 147 millió uniós polgárt, közülük 37 millió turistát és 110 millió üzletembert érint a barangolás kérdése, állítja a Bizottság. Egy tanulmány alapján a jelenleg 8,5 milliárd eurós európai roamingpiacból a rendelet által 5 milliárdot takarítanának meg a felhasználók, ugyanakkor 59 százalékuk többet is telefonálna külföldön. Reding elképzelései szerint mind a felhasználóknak szóló kis-, mind az egymás hálózataiért fizetett nagykereskedelmi tarifák szabályozás alá kerülnének. Az ügyön dolgozó csapat kalkulációi szerint a szolgáltatók költségvonzata 10-12 eurocent, vagyis 25-30 forint, ezzel szemben a felhasználókkal ennek akár tízszeresét is kifizethetik -- amit persze a mobilcégek vitatnak.
A németek támogatásával a díjlimitek bevezetésének folyamata felgyorsulhat, ugyanis Berlin még féléves elnökségének júniusi vége előtt át akarja verekedni a tervezetet. Az ipar tiltakozása ellenére Reding egyik asszisztense, Martin Selmayr elmondta, hogy a németek révén elég támogatást szerzett az elképzelés, hogy "nagyon gyorsan" bevezetésre is kerüljön, "akár már júliusban". A tagállamok miniszterei egy informális találkozót tartanak a hannoveri CeBiten, és már áprilisban az Európai Parlament elé kerülhet az előterjesztés megvitatása.