Az Intel viszonozza a Transmeta szabadalmi pereskedését
[Associated Press/HWSW] Viszontperelte a Transmetát a világ legnagyobb chipgyártója, az Intel, miután az tavaly októberben keresetet nyújtott be ellene, azt állítva, hogy az Intel által az évek alatt százmilliárd dolláros bevételt generáló processzorai számos szabadalmát megsértik. A technológiai iparban szokásos módon a kiterjedt szabadalmi portfólióval rendelkező Intel most ellenpert indított, melyben hasonló vádakkal illeti a valaha nagy reménységekkel elindult törpecéget.
Jogi tüzijáték
Az Intel ugyanazon a delaware-i bíróságon adta be keresetét, amelyen három hónappal ezelőtt a Transmeta formálisan panaszt emelt. A chipgyártó óriás tagadja a Transmeta állításait, továbbá saját szabadalmainak megsértése miatt egyúttal be is perli utóbbi vállalatot, kártérítést és processzorai további forgalmazásának betiltását kérve. Az Intel összesen hét szabadalomról beszél, melyek processzortechnológiákkal kapcsolatosak.
A Transmeta tavaly októberben nyújtotta be azon keresetét, mely szerint az Intel tudatosan sérti meg 10 szabadalmát, mivel erről a Transmeta tájékoztatta, sőt tárgyalásokat is kezdeményezett, ami végül nem vezetett eredményre. A perirat szerint az Intel elmúlt években gyártott gyakorlatilag összes processzora, így a Pentium III, Pentium 4, Pentium M, Core és Core 2 is sért valamilyen Transmeta-szabadalmat, köztük a notebookoknál és mára már a szervereknél és asztali gépeknél is fontossá vált dinamikus energiagazdálkodási (Intel SpeedStep) technikával. Érdekes módon a panasz márkaneveket, nem pedig mikroarchitekturális megjelöléseket citál, pedig a különféle Celeron és Xeon márkanéven piacra került chipek felépítése lényegében megegyezik valamelyik Pentium vagy Core processzoréval.
A Transmeta elnök-vezérigazgatója, Arthur L. Swift szerint 2008-ban indulhatnak meg az első tárgyalások, így a per kimenetele nemcsak bizonytalan, hanem távoli. A pénzügyileg szenvedő cég -- ha addig képes életben maradni és finanszírozni a jogi kiadásokat -- azonban akár több százmillió dollárra is számíthat, ha a bíróság igazat adna panaszának, vagy az Intel peren kívüli megegyezésre kényszerülne. A pénzügyileg nehéz helyzetben lévő, és viszontperlés esetén minimális releváns árbevétellel rendelkező vállalat számára ez kétségtelenül vonzó lehetőség.
Zátonyra futott hajó
A Transmeta 1995-ben kezdte meg működését, és öt éven keresztül csendben dolgozott a mobilitást megcélzó architektúrán. A tervezési koncepció lényegét azt képezte, hogy az x86-os chip komplexitásának legfőbb forrását képező x86-os kompatibilitást szoftveres úton valós idejű fordítással (Code Mophing Software) oldják meg az operációs rendszer rétege alatt, míg a mikroarchitektúra viszonylag egyszerű felépítésű, és mindenekelőtt energiahatékony. Maga a chip úgynevezett VLIW-típusú mikroarchitektúrát implementál, melynek lényege, hogy az utasításokat párhuzamosan, nagyobb kötegekben dolgozza fel -- erre utal a very long instruction word, vagyis a VLIW elnevezés.
Teljesítménybeli problémák, de legfőképpen a TSMC gyártási problémái (a Transmeta fabless chipvállalat, vagyis nem rendelkezik saját félvezetőüzemmel) és a szállítások éves szintű csúszása következtében az iparág széleskörű támogatása és az Intellel szembeni nagyjából hároméves előnyével vállalat nem tudott élni, és hosszas szenvedést követően kivonult a piacról. Ma szellemi tőkéjének licenceléséből (pl. LongRun2 energiagazdálkodás) és mérnöki szolgáltatásokból igyekszik megélni.