:

Szerző: Ady Krisztián

2006. december 22. 12:28

Kipróbáltuk: Samsung SGH-Z560 - mobil internetezésre teremtve

Ha a legmondernebb mobiltechnológiákat alkalmazó mobiltelefonra vágyunk, az utóbbi időben elegendő egyetlen gyártó kínálatában körülnézni: a koreai Samsung valóban élen jár a fejlesztésekben, illetve azok kereskedelmi termékekké kovácsolásában. A hatalmas elektronikai gyártóóriás nemrég jelentette be, hogy valódi offenzívát indít jövőre a mobiltelefonok piacán -- elvesztett piaci részesedését visszaszerzendő --, ennek ellenére az elsősorban prémium szegmensben előre törekvő divízió már most is kétségkívül iránytűként viselkedik a gyártók között.

Ha a legmondernebb mobiltechnológiákat alkalmazó mobiltelefonra vágyunk, az utóbbi időben elegendő egyetlen gyártó kínálatában körülnézni: a koreai Samsung valóban élen jár a fejlesztésekben, illetve azok kereskedelmi termékekké kovácsolásában. A hatalmas elektronikai gyártóóriás nemrég jelentette be, hogy valódi offenzívát indít jövőre a mobiltelefonok piacán -- elvesztett piaci részesedését visszaszerzendő --, ennek ellenére az elsősorban prémium szegmensben előre törekvő divízió már most is kétségkívül iránytűként viselkedik a gyártók között.

Z560

Hasonló iránytű a T-Mobile-nak készített SGH-Z560 mobiltelefon is, melyet azoknak dobott piacra a vállalat, akik az elérhető leggyorsabb mobilhálózati letöltést biztosító technológiát, a HSDPA-t szeretnék igénybe venni -- adatkártya használata nélkül. A Z560 különlegessége ez a kapcsolódási képesség, hiszen vékony harmadik generációs mobilkészülék már nem is egy található a piacon. Ez azonban nem az egyetlen lehetőség, az Option HSDPA-adatkártyával szerzett tapasztalatainkat külön cikkben foglaltuk össze.

Samsung SGH-Z560

A Samsung készülékét megpakolták minden földi jóval: amennyiben nincs 3G-lefedettség, az EDGE/GPRS támogatásnak köszönhetően lehet adatokhoz jutni. A valóban vékony, mindössze 97x51 mm-es, 16 mm vékony kagylóformájú készüléket 2 megapixeles, autófókuszos kamerával is ellátták, belső kijelzője 2,3 hüvelykes, 320x240 pixel megjelenítésére alkalmas. A külső, 1 hüvelykes kijelző 128x128 pixeles, 65 ezer szín megjelenítésére képes. A jó minőségű anyagokból készült mobil mindössze 98 grammot nyom, az akkumulátorból azonban nem véletlenül mellékelnek rögtön kettőt, a hatalmas kijelző szó szerint zabálja az energiát, átlagos használat mellett se számítsunk 2 napnál hosszabb készenléti időre.

A telefon harmadik generációs mivoltából adódóan természetesen nem szűkölködik multimédás képességekben sem. A videotelefonálás mellett videoklipek is rögzíthetők a megszokott, bélyegméretű változatban, a beépített médialejátszó alkalmazás pedig az MP3 mellett a Windows Media Audio, AAC, AAC+ és RealPlayer (!) formátumokat is képes megszólaltatni. A készüléknek némi zenetelefonos beütést adnak a külső kijelző alatt található érintőgombok, mellyel elindíthatjuk és megállíthatjuk a zenelejátszást, illetve lépkedhetünk a számok között.

Samsung SGH-Z560

A Z560 tehát akár zenetelefon is lehetne, két jó minőségű hangszórója nagyon tud szólni, a mobilról alkotott képet viszint egy kissé összezavarja, hogy üzleti funkciókat is építettek bele. Ilyen például a fájlböngésző, mely a Word-dokumentumok mellett akár PDF állományokat is megmutathat, illetve a Bluetooth-on keresztüli, illetve USB-s PictBridge nyomtatás. A készülék fényképezőgépével készített fotókat tehát számítógép nélkül akár fotónyomtatóra is kiküldhetjük, vagy magáról a telefonról is kinyomtathatjuk. Az adatok tárolására 30 megabájtnyi memória áll rendelkezésre, melyből a T-Mobile anyagai több mint 10 megabájtot rögtön elfoglalnak, szerencsére a memória microSD kártyával bővíthető -- ezt azonban nem mellékelnek hozzá.

Techdemo

Ha már a képzavarnál tartunk: a Z560-at játékokkal is alaposan megtömték, az mPet nevű kis tamagocsival gyermeklelkű felnőttek is elszórakozhatnak a tömegközlekedési eszközökön, a kiskutyák nevelése biztosan jó időtöltés számukra. A telefon viszont éppen a sokszínűsége miatt tűnik inkább egy állatorvosi lónak, mint egy átgondolt, adott célra kifejlesztett mobilkészüléknek, a "techdemo", technológiai bemutató jelleget tovább erősíti, hogy néhány funkció nem igazán úgy működik, ahogyan az elvárható lenne.

Samsung SGH-Z560 Samsung SGH-Z560
Samsung SGH-Z560 Samsung SGH-Z560

Csalódtunk például a zenelejátszásban: a kis memóriakapacitás nem is olyan nem nagy probléma -- ha a miniatűr P310-be belefért 80 megabájt, ebbe miért nem? --, az azonban megbocsáthatatlan, hogy a külső, érintésérzékeny gombokkal 2006 végén egy olyan médialejátszót vezérelhetünk, amely nem képes a háttérben működni: a zene egyből megáll, ha más programot nyitunk meg. A menürendszer dizájnját sem sikerült továbbfejleszteni, szinte pontosan ugyanúgy néz ki, mint a másfél éves, szintén technológiai bemutatónak ítélhető SGH-ZM60-é, mely a Samsung első 3G-s telefonja volt a T-Mobile kínálatában.

Hasonlóképpen jól mutat papíron az autofókuszos, 2 megapixeles kamera, azonban a fókuszálás jóformán hasznavehetetlen: mivel a fényképezést egyetlen gombbal indítjuk el, a fókuszálás megelőzi a képkészítést. Így egy kicsit előre kell látnunk az időben, körülbelül 2 másodperccel korábban kell megnyomnunk a gombot, minthogy el szeretnénk kapni az adott pillanatot. Ez sokszor lehetetlen vállalkozás, ezért első dolgunk volt, hogy az autófokuszálást kikapcsolva fix fókuszúra állítottuk a készüléket. A kamerával készített képek átlagos minőségűek voltak, nem jobbak és nem is rosszabbak a kategória többi résztvevőjének képénél.

Samsung SGH-Z560

HSDPA

A mobiltelefon egyetlen dologban azonban valóban lepipálja társait, s ez a HSDPA adatátviteli technológia támogatása. A High Speed Download Packet Access, azaz HSDPA a harmadik generációs mobilhálózatok kiegészítésének tekinthető, mely első körben körülbelül négyszer-ötször gyorsabb letöltést tesz lehetővé a 3G-nél is. Míg utóbbival 384 kbit/s-os lehet maximum a mobil szélessáv, a HSDPA-val már ADSL-sebességgel roboghatunk az információs szupersztrádán: az elméleti 1,8 megabit/s-ból, melyre a mobil képes, körülbelül 1,5 megabit/s-ot valóban el is érhetünk.

A HSDPA kapcsolódást piros 3G+ jelzéssel jelöli a mobil, azonban már egyszerű wapoldalak letöltésekor is észre fogjuk venni, amikor a HSDPA-t használjuk. Míg a 3G használatakor körülbelül 200 ms-os késleltetéssel válaszolnak a szerverek a mobil vagy adatkártya kérésére, HSDPA-nál ez jóval kisebb, a 60-70 ms-os érték akár már néhány online játéknak is bőven megfelel. Ebből, és a hatalmas sávszélességből adódóan a mobil webböngészője, vagy az ahhoz kapcsolt számítógép sokkal gyorsabban tölti be a weboldalakat, mint a szimpla 3G-s telefonok. A fejlődés a válaszidő csökkenéséből adódóan sokkal látványosabb, mint azt a szimpla sávszélességemelkedésre tekintve gondolnánk.

A T-Mobile Magyarország lefedettségi területén mindenhol elérhető a HSDPA, ahol harmadik generációs mobilhálózat is elérhető, sőt, a minap megjelent Option adatkártyával az adatátviteli sebesség már körülbelül 3 megabit/s-ra nőtt. Ezt a "második generációjú" HSDPA-t a Z560 nem támogatja, így a maximális adatátviteli sebesség továbbra is 1,5 megabit/s körüli a telefonnal. A tesztek alatt ezt az értéket valóban hozta is. Hasonló mértékben bővült a visszirány is, a 64 kbit/-os uplink helyett HSDPA-nál már akár 384 kbit/s-mal indulhatnak el a levelek tőlünk. A számítógépes csatlakozást az újabb fejlesztésű Samsung PC Studio szoftver lényegesen könnyebbé teszi, végre sikerült egy jól használható alkalmazást mellékelni a telefonhoz.

Samsung SGH-Z560 Samsung SGH-Z560 Samsung SGH-Z560 Samsung SGH-Z560 Samsung SGH-Z560

Next time

Az SGH-Z560 első HSDPA-mobilnak kifejezetten tetszetős, vékony darab, jól simul a tenyérbe és a zsebbe. Rendkívül funkciógazdag és valóban villámgyors mobilinternetezést nyújt ott, ahol ezt a mobilhálózat lehetővé teszi, azonban néhány extra funkció helyett inkább egy sokkal kidolgozottabb menüre -- legyen a P310 az etalon --, illetve egy jobb médialejátszó alkalmazásra kellett volna a Samsungnak gyúrni, azzal igazán átütő sikert érhetett volna el finnyás szerkesztőségünkben is. A következő garantáltan jobb lesz, az SGH-Z560 pedig már elég nyomott áron, kedvező kezdőrészlettel megvásárolható hazánk legnagyobb mobilszolgáltatójánál.

Samsung SGH-Z560 mobiltelefon értékelés

   
Minőség 8
Képességek 8
Ár/érték 8
Összbenyomás 8
Az értékelés szubjektív véleményünkön alapul

A Samsung SGH-Z560 mobiltelefont a T-Mobile Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

Véleménye van?

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról