:

Szerző: Bodnár Ádám

2006. december 4. 11:04

Pár év múlva több terabájtot tárolhatnak az átlagos asztali merevlemezek

A Fujitsu a hétvégén demonstrálta új adatrögzítési technológiáját, amelynek segítségével négyzethüvelykenként már kezdetben is 1 terabit is tárolható, így az eljárással akár 5 terabájtos merevlemezek is létrehozhatók. A heat-assisted magnetic recording (HAMR) a merevlemez-ipar szereplőinek általános véleménye szerint a leginkább járható utak egyike a nagyobb kapacitású meghajtók felé vezető úton.

[HWSW] A Fujitsu a hétvégén demonstrálta új adatrögzítési technológiáját, amelynek segítségével négyzethüvelykenként már kezdetben is 1 terabit is tárolható, így az eljárással akár 5 terabájtos merevlemezek is létrehozhatók. A heat-assisted magnetic recording (HAMR) a merevlemez-ipar szereplőinek általános véleménye szerint a leginkább járható utak egyike a nagyobb kapacitású meghajtók felé vezető úton.

A HAMR eljárás a merőleges adatrögzítéshez hasonlóan a szuperparamágnesesség problémáját hivatott megoldani a merevlemezeken. Az egyre nagyobb adatsűrűségű médiumokon egyre kisebb terület áll rendelkezésre az adatbitek tárolására, ami ahhoz vezet, hogy a merevlemez működése során keletkező hő hatására az adatok mágnesesen instabillá válnak, azaz módosulnak vagy törlődnek. A merőleges adatrögzítési eljárás (perpendicula recording) ezen az adatbitek médiára merőleges elrendezésével hivatott segíteni, ami által a kapacitás akár tízszeresére is növelhető.

A százszoros növekedést ígérő HAMR eljárás során a hagyományos hordozórétegnél stabilabb mágneses jellemzőkkel bíró felületet az írás előtt lézerrel felmelegítik, majd ezután kerül írásra az adott bitsorozat. A lézer minden esetben csupán az írandó bitek tárolására szolgáló területeket melegíti fel, amely az írás után lehűlve stabilizálja a rögzített mágneses jelet. Az eljárás kísértetiesen hasonlít a magnetooptikai meghajtókban használt technológiára, ám amíg a MO meghajtók esetében az olvasás is a lézer és egy optikai szenzor segítségével történik, a HAMR a mai merevlemezekben használatos olvasófejet használ az adatok olvasására.

A Fujitsu demonstrációja során a HAMR technológiát használó meghajtójában 88x60 nanométer méretű adatbiteket sikerült a lézerrel kombinált mágneses író-olvasó fejjel a lemezre írni, a vállalat szerint többrétegű lencsés eljárással ez rekordnak számít. A japán vállalatnál a biztató eredmények ellenére úgy vélik, legalább 3-5 évnyi további fejlesztére van szükség, mielőtt a HAMR technológiát alkalmazó meghajtók piacra kerülhetnek. Addig alighanem a merőleges adatrögzítést használó meghajtók uralják majd a piacot, amelynek segítségével jövőre akár 1 terabájtos asztali meghajtók is születhetnek.

a címlapról