Az ASUS különleges garanciát vállal a 802.11n szabványtervezetű routerére
[Clubic.com] Miközben arra számíthatunk, hogy a következő generációs Wi-Fi szabványtervezet körüli vita miatt egyre inkább kitolódik a végleges 802.11n szabvány megszületésének dátuma, a gyártók sorra jelentik be az előzetes szabványtervezeten alapuló termékeiket. Az ilyen eszközök megvásárlásával azonban jelentős rizikót vállalnak a fogyasztók, hiszen azt -- eddig -- senki sem tudta garantálni, hogy a most megvásárolt berendezések kompatibilisek lesznek a végleges szabvánnyal, illetve más eszközökkel.
Evolúciós garancia
Az ASUS változtat ezen a gyakorlaton és az első gyártó lett, mely az idén megvásárolt, 802.11n előzetes szabványon alapuló termékeivel kapcsolatban garanciát vállal arra, hogy azok a véglegesített szabvánnyal is kompatiblisek lesznek -- vagy szoftveres frissítés formájában, vagy amennyiben ez nem lehetséges, hardveres módosítás, esetleg csere képében. Ezt a "evolúciós" garanciát jelenleg csak a WL-500W routerére és az ezzel kompatibilis WL-100W kártyájára vállalja az ASUS, és csak azokra a darabokra, melyeket 2006-ban vásárolnak meg.
A szabványosítás elhúzódása miatt a Wi-Fi Alliance azt tervezi, hogy 2007-től minősíteni fogja a 802.11n szabványtervezetnek megfelelő eszközöket, ezzel is elősegítve e termékek elfogadottságát, piaci sikerét. Az eredeti tervek szerint a 802.11n tervezetnek 2007 elején kellett volna végleges szabvánnyá válnia, erre azonban a jelek szerint csak 2008-ban kerül sor.
Előzetes minősítés
A véglegesített szabvány megjelenéséig a tökéletes együttműködés sem garantált a különböző gyártók különböző vezeték nélküli lapkákra épített eszközei között, a Wi-Fi Alliance minősítése azonban részben megoldást nyújthat erre a problémára. A tervek szerint márciusban, mikor az IEEE megkapta a 802.11n legújabb tervezetét, a Wi-Fi Alliance megkezdi az eszközök minősítését, majd mikor a 802.11n végleges szabvánnyá avanzsál, a szervezet újra bevizsgálja és minősíti az eszközöket.
A következő generációs Wi-Fi szabványra épülő eszközök elméleti maximális áteresztőképessége másodpercenként 540 megabitre emelkedne, amely tízszeresen haladja meg a jelenleg elérhető leggyorsabb, 802.11g szabvány nyers sávszélességét. Fontos, mondhatni alapvető tulajdonsága a javasolt sztenderdnek, hogy visszafelé kompatibilis az eddigi 802.11b és 802.11g szabványokkal, így a következő generációs eszközök képesek lesznek kommunikálni elavult nyelvet beszélő társaikkal is.