Kipróbáltuk a Vodafone harmadik generációs szolgáltatásait
A Vodafone hazánk két másik mobilszolgáltatójához képest közel egy éves késéssel, idén júniusban indította el a harmadik generációs live! portálját, illetve az azon keresztül elérhető 3G-s szolgáltatásait. Bár a következő generációs mobilhálózat már korábban is rendelkezésre állt Budapest egyes részein, azon csak a gyors internetezés volt elérhető. A késés azt sejtette, hogy a Vodafone valami nagy dobással készül -- ez többé-kevésbé igaz is lett.
A szolgáltató végül a lefedettségben nem dobott túl nagyot, a harmadik generációs szolgáltatások még ma is csupán Budapest területén és környékén érhetők el. A szolgáltatások terén már tapasztalható némi különbség, főként a zeneletöltésben. A két rivális ugyanakkor ellépni látszik a Vodafone mellett a versenyben: a T-Mobile Magyarország technikailag egyértelműen fejlettebb szolgáltatást (pl. HSDPA) kínál nagyobb területen, míg a Pannon a 3G-lefedettségre gyúrt rá az elmúlt időszakban, meglehetősen erőltetett menet jellegű hálózatbővítési ütemtervet sejtetve.
Vodafone 3G lefedettségi térkép
GGG
A harmadik generációs szolgáltatások alapvető mozgatórugója a nagyobb letöltési sebesség. A GPRS nem igazán nyújtott elegendő sávszélességet ahhoz, hogy a szolgáltató által biztosított online tartalmakat elérhessük, főleg, ha azok multimédiás anyagokat, képeket is tartalmaztak -- ezt mindenki tudhatja, aki a WAP-ot többé-kevésbé rendszeresen használta az elmúlt években. Szöveges tartalmak -- hirek, moziműsor -- elérésére még megfelelő sebességet nyújtott, de többre már nem volt kényelmesen elég. A 3G legalább egy nagyságrenddel nagyobb átviteli sebességet nyújt mint a GPRS, így már nem csak arra elegendő, hogy a fenti szöveges anyagokat villámgyorsan elérhessük, de akár élvezhető sebességű internetezésre, online rádió- és televízióadások továbbítására és más szolgáltatásokra is alkalmassá teszi a mobilhálózatot.
A 3G következő lépcsőfoka még ezen is túltesz: a HSDPA technológiát minden harmadik generációs hálózattal lefedett területen elérhetővé teheti a mobilszolgáltató, mely a 384 kbit/s-os elméleti sebességet 1,8 megabit/s-ra növeli a válaszidők jelentős csökkenése mellett. A feltöltési sebesség is jelentősen gyorsul, 64 kbit/s-ról 384 kbit/s-ra nő. Ez a sebesség már potenciális internetszolgáltatóvá alakíthatja át a mobilszolgáltatókat azokon a területeken, ahol biztosítják ezt a szolgáltatást, és HSDPA-val is kompatibilis készülékeket is biztosítanak az előfizetőknek.
Tartalomhoz a forma
A Vodafone harmadik generációs szolgáltatásait a vállalat egyik "saját" készülékével, a kihajtható kivitelű Sharp 770SH-val tesztelhettük. A telefon kellemes meglepetést okozott: a Sharptól megszokott, szenzációs képminőséget nyújtó QVGA kijelző ellenére körülbelül két napos működési és ritka használat esetén közel egy hetes (!) készenléti idővel bírt -- ez utóbbi kimagasló a 3G-s telefonok között. Ebben valószínűleg nagy szerepe van a külső, apró LCD-nek, mely csupán az időt, az akkumulátor töltöttségét és a térerőt mutatja, minimális energiát fogyasztva.
A 770SH természetesen minden létező harmadik generációs szolgáltatást támogat, legyen az zeneletöltés, videoklipek letöltése és streamelése a 3G-s hálózaton keresztül, a gyors internetelérés, illetve a videotelefonálás. A készülék memóriája MicroSD memóriakártyával bővíthető, erre menthetők el az 1,3 megapixeles kamerával készített képek és videók, a letöltött zeneszámok, egyéb tartalmak. A 770SH mentes a korábbi Sharp-telefonok idegesítő hibáitól, végre normális naptár és kikapcsolt állapotban is használható ébresztő is található benne.
A telefon USB-kábelen keresztül összeköthető a számítógéppel, 3G-modemként is használható. A letöltési sebesség a Vodafone hálózatán körülbelül 270-320 kbit/s körül alakult, kicsit elmaradva a 384 kbit/s-os elméleti maximumtól. A nagyobb sebességet nem is annyira az internetböngészés, inkább a zeneboltból vásárolt dalok vagy játékok letöltésénél lehet igazán kamatoztatni: mind a live! WAP-portál elérése, mind a megvásárolt tartalmak letöltése nagyon gyors volt 3G-lefedettség esetén, a játékok néhány másodperc alatt, a számok fél perc alatt letöltődnek.
Kín-állat
A Vodafone 3G-s live! WAP-portálja a harmadik generációs készülékek számára újabb menüpontokkal egészül ki. Fontos tudni, hogy a Vodafone harmadik generációs szolgáltatásai csak a szolgáltatótól vásárolt -- vagy a szolgáltató kínálatában is szereplő -- készülékekkel érhetők el, a Vodafone ugyanis detektálja a készülékeket a live! meglátogatásakor, a 3G-s menüpontok pedig ettől függően jelennek meg. Ennek, illetve egy hibának volt köszönhető, hogy a szolgáltatóra szabott Sony Ericsson V630i tulajdonosai nem érhették el a 3G live! menüt: a hibát a Vodafone lapunk jelzésére javította ki akkor, amikor a készülék már két hete a piacon volt.
A 3G-s live! portálon a nagyobb sávszélesség előnyeit elsősorban a Mobil TV és a Zeneletöltés pontok alatt kamatoztathatjuk: utóbbi nem csak a 3G-vel lefedett területeken érhető el, bár ilyenkor egy-egy zeneszám jóval lassabban töltődik le. A jelenleg körülbelül 500 ezer zeneszámot tartalmazó kínálat MPEG4 (64 kbps) kódolású dalokból áll, mely a fejlett tömörítési módszernek köszönhetően még elfogadható hangminőséget biztosít. Bár ez a CD-minőségtől messze áll, arra bőven megfelelő, hogy a 3G-s készülékekkel utazás közben szórakoztassuk magunkat. Egy-egy dalért 450 forintot, vagy annál kevesebbet számláz a szolgáltató a következő havi mobilszámlánkban. A dalokat digitális jogkezelő technológiával védik, azokat csak azon a telefonon lehet meghallgatni, amelyikkel megvettük őket.
Mobiltelefonos tévé
A másik, izgalmasabb menüpont a Mobil TV, mely alatt jelenleg igen szegényes még a kínálat: az úgynevezett "alapcsomag" a HírTV online streamelt adását, az RTL Klub "válogatását", legnépszerűbb műsoraiból készült csomagját, a tv@go-t, a ChilliTV-t, és a Fashion TV adását tartalmazza. Az alapcsomaghoz 24 órás hozzáférést válthatunk 400 forintért, illetve az extraként kínált, felnőtteknek szánt Blue TV-ért nem kevesebb mint 900 forintot kér egy napra a Vodafone.
A streamelt videók minősége hagy némi kívánnivalót maga után, nem szólva a letölthető változatokról: az agyontömörített anyagok néha rosszabb minőségűek, mint a HírTV streamelt adása. A minőséget a tartalom készítője -- mely nem a Vodafone -- feláldozta a sávszélességspórolás oltárán, reméljük ez a kritika elér hozzá, a készülékek és a hálózat ennél többre képesek. Szerencsére nem feltétlenül kell fizetnünk azért, hogy kipróbáljuk készülékünk videózási képességeit, ugyanis a fizetős tartalmak mellett számos ingyenes is elérhető, például számos éppen futó mozifilm előzetese is megtekinthető a 3G-s mobilokon.
A harmadik generációs hálózatokkal reklámozott "húzóalkalmazásról", a videotelefonálásról nem véletlenül nem ejtettünk eddig szót: a véleményem szerint teljesen használhatatlan szolgáltatás haszontalanságát úgy tűnik maguk a mobiltelefon-gyártók is felismerték. A legújabb készülékekből -- például a slágervárományos Nokia 6233-34-ből -- már ki is maradt az előlapi, második videokamera, így ezekkel lényegében nem is lehet videotelefonálni -- illetve engem láthatnak a készülék megfordításával, ekkor azonban én nem látom a másik felet. A Vodafoine 3G-s szolgáltatásai között azonban helyet kapott ez is.
Csomagban olcsóbb
A harmadik generációs telefonok értékesítését 3G-s, multimédiás csomagokkal támogatta meg a Vodafone, melyek súlyos forintokban kifejezhető előnyöket nyújthatnak az előfizetőknek. A meglévő előfizetés mellé rendelhető kiegészítő csomagok, vagy a komplett multimédiás előfizetések kedvezményeket, benne foglalt tartalmakat, illetve WAP- és esetleg internetforgalmi díjat tartalmaznak.
Az előfizetés mellé bruttó 1650 forintért megrendelhető Multimédia Mini 10 perc hálózaton belüli videotelefonálást, 1000 forint értékű, szabadon választott Vodafone live! letöltést -- legyen az játék, vagy zene -- és 50 MB-nyi WAP-használatot tartalmaz. A nagyobb, Multimédia Maxi csomag bruttó 2850 forintos havidíjért 10 darab 24 órás hozzáférést nyújt a Mobil TV alapcsomaghoz tartozó 4 tévécsatornához, emellett 30 perc hálózaton belüli videotelefonálást, 1500 forintnyi szabadon választott Vodafone live! letöltést, illetve 50 MB WAP- és 50 MB internethasználatot biztosít.
A Vodafone-nál a harmadik generációs szolgáltatások -- tévéadás streamelése, játék-, zeneletöltés -- mindig a WAP-keretet merítik, a nagyobbik csomagnál biztosított 50 megabájtnyi internethasználat tisztán számítógépes internetezésre, vagy a mobilkészülék böngészőjével és e-mail kliensével használható fel. A két multimédiás csomag a Vodafone tripla és Vodafone 200 előfizetésekkel kombinálva is megvásárolható. A kedvezményeket utólag, a havi számlán írja jóvá a Vodafone, sajnos az "egyenlegünk" állásáról két havi zárás között egyelőre semmilyen formában nem tudunk pontosan tájékozódni --a Vodafone-tól kapott tájékoztatás szerint ezen folyamatosan dolgoznak.
Bővíteni kell
A 3G-vel kapcsolatos alapvető probléma sajnos ugyanaz, mint a WAP (h)őskorában: tartalom nélkül nem lehet eladni a harmadik generációs mobilokat, ugyanakkor a tartalom bővítésében senki sem érdekelt addig, amíg nincs elegendő 3G-s mobil az előfizetők kezében. 22-es csapdája. Az idő kétségkívül megoldást nyújt majd erre a problémára is, ehhez elegendő megtekinteni a szolgáltatók kínálatát: a Vodafone már 11 darab harmadik generációs készüléket kínál az előfizetőinek négy hónappal a Vodafone 3G-szolgáltatások elindítását követően. Készülékkínálat már van, itt az ideje felbővíteni a tartalmakat is. És még mindig várjuk azt a bizonyos "killer" alkalmazást, mely robbanást okozhat ezen a piacon.
A Vodafone adós még a harmadik generációs hálózat bővítésével is: míg a T-Mobile már 11 városban, a Pannon pedig több mint 40 településen biztosítja a 3G-t Budapest mellett, a Vodafone hálózata még mindig csupán a fővárost fedi le. A Vodafone a 3G-s szolgáltatások indulásakor közölte, hogy komplett városokat kíván lefedni, egyetlen szegletét sem kihagyva a településeknek, a fejlődés üteme azonban a riválisokhoz képest igen lassúnak tűnik.
A még gyorsabb mobilinternetet nyújtó HSDPA mobiltechnológiáról pedig úgy nyilatkozott korábban a szolgáltató, hogy annak bevezetése az "igények függvényében" várható, miközben a T-Mobile minden 3G-vel lefedett területen automatikusan elérhetővé teszi ezt a körülbelül 1,5 megabit/s-os letöltési sebességet nyújtó "kiegészítő" szolgáltatását is; sőt, a legnagyobb hazai piaci szereplő hálózata megelőzte korát, már akár 3 megabitre is képes lenne, de nincsenek még piacon ehhez megfelelő mobileszközök. A Vodafone korábban folyamatosan hangoztatta, hogy fiatal GSM-hálózatának előnyei megmutatkozhatnak a harmadik generációs hálózat kiépítésekor, ebből azonban napjainkig sajnos semmit sem látni.
Véleménye van?
A Sharp 770SH kamerájával készített tesztképek