Már számítógépek is írnak híreket
[The Financial Times] Évszázadok, ha nem ezredek óta tart az a folyamat az emberiség történelmében, hogy egyre több munkát gépek végeznek el, míg az emberek egyre komplexebb (a gazdasági élet nyelvezetében magasabb hozzáadott értékű) feladatokat látnak el -- ki-ki kényszernek, vagy lehetőségnek megélve ezt. Hozzáállástól függően így borzasztóan, vagy éppen lelkesítően hathat, hogy az üzleti híreket, információkat közlő Thomson Financial egyes anyagait március óta már nem emberek, hanem gépek írják -- adta hírül a londoni Financial Times üzleti lap.
A Thomson március óta számítógépek segítségével generáltat egyes híreket, jellemzően a szinte teljesen sztenderdizálható pénzügyi jelentések terén. Egy vállalat által kiadott negyedéves gyorsjelentés akár 0,3 másodperccel később már meg is jelenhet a Thomson hírszolgálatában, köszönhetően az automatizált megoldás sebességének. A hírszoftver ráadásul nemcsak az aktuális mutatókat prezentálja, hanem összehasonlítja és értékeli a vállalat korábbi teljesítményével.
A Thomson annyira elégedett az eredménnyel, hogy az automatizált híradás gyakorlatát ki kívánja terjeszteni. "Ez nem a költségről szól, hanem arról, hogy az információt olyan sebességgel tudjuk ügyfeleinknek eljuttatni, amely lehetővé teszi a szinte azonnali kereskedési döntést. Ezt azt [is] jelenti, hogy fel tudunk szabadítani riportereket, akiknek több idejük lesz gondolkodni" -- mondta el Matthew Burkley, a Thomson stratégiai alelnöke.
A vállalat szerint a szoftverek eddig nem ejtettek hibát, mivel rendkívül módon behatárolt, szabványosított az alkalmazási területük. A száraz nyelvezeten a gépek szinonima-szótárának bővítésével lehet segíteni. A különféle hírtípusok különböző szoftvereket igényelnek, amelyeket egyenként 150-200 ezer dollárba került kifejleszteni. A Thomson azért indult el az automatizáció útján, hogy felvegye a versenyt a Reuters és a Bloomberg riportereinek és elemzőinek hadával. A Financial Times megkérdezésére a Reuters elmondta, szintén vannak hírei, melyeket gépek generálnak, míg a Bloomberg nem alkalmaz egyelőre ilyen automatizációt.