Megérkezett az AMD Opteron új generációja
Útjára indult az AMD Opteron új családja, melyet F-revízióként ismerünk. Habár továbbra is az eddig is ismert K8 mikroarchitektúrára épülnek, a chipek több jelentős újítást vonultatnak fel, ezek közé tartozik az új foglalat, a virtualizációs képesség, és a DDR2 memória használata.
Socket F és DDR2
Az új foglalat Socket F néven ismert, és 1207 tűt tartalmaz. Kiképzése hasonló az Intel LGA775 foglalatához, vagyis szintén LGA, azaz land-grid array: a tűk nem a processzor tokozásán foglalnak helyet "lábakként", hanem a foglalatból nyúlnak ki. Az F-infrastruktúra hivatalosan is támogatja a jövő év közepén, vagy második felében várható négymagos chipeket, így biztosított a platform jövőállósága és a beruházások védelme, hiszen a lapkák kicserélését követően, azonnal kétszeresére növelhetjük a rendszerben található processzormagok számát. Az egyutas rendszerekbe szánt Opteronok az asztali PC-khez hasonlóan AM2 foglalatba illeszkednek, ami révén még alacsonyabb belépési költség érhető el. Ez ráadásul arra is utalhat, hogy az AM2 is képes lesz négymagos processzorokat befogadni.
Az új platform már támogatja a HTX felületet, amely közvetlenül a processzorhoz csatlakoztat egy perifériát, HyperTransport linken keresztül. Az AMD ún. Torrenza kezdeményezésének keretén belül alkotta meg a bárki által hozzáférhető HTX specifikációt, amellyel célja, hogy platformjához alkalmazás-specifikus célprocesszorok jelenhessenek meg, például kriptográfiai motor, Java-gyorsító, vektorprocesszor, vagy molekuláris dinamikai számításokat végző chipek.
A DDR2 memóriára való váltással az AMD addig várt ki, ameddig lehetett. Az Intel jóvoltából felfutó volumen miatt az DDR2 egységnyi kapacitásra vetített ára ma már alacsonyabb mint a visszaszoruló DDR-é, miközben alacsonyabb fogyasztással, magasabb sávszélességgel, és megbízhatóbb működéssel bír. Egyetlen, ugyanakkor igen jelentős hátránya, hogy jelentősen magasabb késleltetési karakterisztikája miatt az AMD-platform számára nem nyújt magasabb teljesítményt, sőt, a korai, ráadásul akkor még drága DDR2-modulokkal több feladat futtatása alatt gyengébb eredményeket produkált. A magasabb rendelkezésre álló sávszélesség és az egyre javuló késleltetések révén ugyanakkor magas terhelésű szerverfeladatok során a jövőben a DDR2 teljesítményoldalról is egyre nagyobb előnyhöz jut, ami a négymagos chipek jelentette extra memóriaterheléssel fog kiteljesedni.
A DDR2-t támogató Opteronok a memória szabványnak megfelelően támogatják a memóriacímzés paritásvédelmét, és a címek hibajavítását, ami megbízhatóbb működéshez vezet. A memóriakapacitás növekedésével a memória által produkált bithibák jelentik az egyik, ha nem a legnagyobb gondot. A megbízhatóság mellett magasabb rendelkezésre állást is biztosít az új platform, mégpedig tartalék memóriamodul használatával. Ha a processzor az egyik modulnál hibát érzékel, üzem közben igyekszik lekapcsolni, és a tartalék modult használatba venni, anélkül, hogy az adatok sérülnének.
Az új generációs Opteron "látképe"
Virtuális szerverek
A virtualizációs technológia révén az új Opteronok immár hardveresen támogatják több egyidejű operációs rendszer futtatását, amivel csökken az ennek a kezelésével járó teljesítményveszteség. Az egymástól független, szoftveresen elszigetelt virtuális gépek (VM) segítségével drasztikusan növelhető a szerverek kihasználtsága, csökkenthetőek az adminisztrációs és üzemeltetési költségek a központi menedzselhetőség és az akár jóval kevesebb szerver révén. További előnye a virtualizációnak fokozott biztonság, mivel az egyes feladatok külön VM-en futtathatóak, illetve az egy gépen való kevert szoftverkörnyezet (Windows, Linux, BSD, valamilyen UNIX) futtatása jelentette rugalmasság.
Pusztán teljesítményoldalról is javulást hozhat a virtualizáció használata. Még a szerverszoftverek esetében is jellemző, hogy a processzormagok vagy a tranzakciós igények számának növekedésével a szoftver (operációs rendszer kernel, webszerver, adatbázis-kezelő stb.) skálázódása nem tud lépést tartani, így az adott vasból a maximális teljesítmény több azonos VM futtatásával passzírozható ki, ami egyúttal rugalmas erőforrás-allokációt is lehetővé tesz. Az AMD prezentációjában a legnagyobb webszerver teljesítményt 26 VM futtatásával mutatta fel, 96 százalékos átlagos processzor-kihasználtság elérése mellett.
Új modellszámozás
Az új Opteronok az AMD disztribútorainál azonnal hozzáférhetőek, kezdve az egyutas gépekbe szánt változatoktól egészen a nyolcutas rendszerekbe is építhetőkig. A modellszámozás is változott némileg, immár négyszámjegyűvé vált. Az első szám jelzi, hogy legfeljebb hány utas gépbe építhető, a második mindig 2-es, mivel ez jelzi az új generációt, az utolsó kettő pedig a termékvonalon belüli relatív teljesítményt mutatja. A korábbi kétmagos modellektől eltérően itt kettesével emelkedik a szám egy magasabb órajelű változat esetében. Végül a modell jelölésének végén található betűjelek (vagy azok hiánya) utal az energiaosztályra: az SE (special edition) 120 wattot jelöl, a betűk hiánya a normál 95 wattos keretet, míg a HE (high-efficiency) az energiahatékony 68 wattos példányokat.
Az új chipek árazása a kétutas változatok esetében kedvezőbb, mivel hasonló áron eggyel gyorsabb modellt kapunk, míg a nyolcutas termékvonal árai megegyeznek a jelenlegi kétmagosakéval, míg a leggyorsabb, 2,8 gigahertzes 8220 SE változatért prémiumot kérnek. Az F-revíziós Opteronokra épülő szervereket és munkaállomásokat a HP, a Sun és az IBM is bejelentette a mai napon.
Elkészült a K8L
Érdekesség, hogy az AMD egyúttal bejelentette a négymagos K8L terveinek elkészültét, azaz a tape-outot (ami a mágnesszalagra rögzített tervekre utal). Ez azt jelenti, hogy egy-két hónapon várható az első működő szilícium bemutatása, ha az AMD a demózás mellett dönt, de a kereskedelmi termékként való megjelenés a legkorábban jövő év közepére tehető, ha a chip validációja komolyabb probléma nélkül végbemegy.
A K8L, azaz a "nyolc és feledik" generáció, a négymagos felépítésen kívül jelentős kommunikációs és mikroarchitekturális újításokat vonultat majd fel. A magok agresszívabb utasítás-előtöltést, fejlettebb elágazásbecslőt, soron kívüli adatbetöltést, és kétszeresére növelt lebegőpontos csúcsteljesítményt és belső cache-sávszélességet ígérnek. Az AMD processzorainak történetében először jelenik meg a harmadszintű gyorsítótár, amely kezdetben várhatóan 2-4 megabájt nagyságú lesz. A K8L ezen túlmenően jobb skálázódást is ígér a HyperTransport 3.0 révén, valamint fokozott megbízhatósággal és rendelkezésre állással bír majd.