Először veszített csatát az Egyesült Államok a kéretlen levelek elleni harcban
[eWeek] Kiábrándító adatokat közölt az antivírus szoftvert fejlesztő, internetforgalmat is monitorozó Sophos: most először fordult elő az amerikai spamellenes törvény (can-spam act) elfogadása óta, hogy negyedévről negyedévre nem csökkent a tengerentúlról származó kéretlen levelek száma. Az elmúlt két évben fokozatosan csökkent a spamek aránya, most azonban megállt ezt a trend.
Nőtt az amerikai spamek száma
A Sophos adatai szerint 2006 első negyedévében az Egyesült Államok továbbra is a kéretlen leveleket termelő országok listájának tetején ült 23,2 százalékos "piaci részesedéssel", míg 2005 utolsó negyedévében hajszálnyival kevesebb, 23,1 százalékos arányt regisztráltak. A Sophos 2003 óta monitorozza a kéretlen levelek számát, illetve azok származási helyét.
A kutatók szerint a kéretlen levelek többségét továbbra is az úgynevezett botnetek, zombihálózatok termelik, melyek trójaiakkal, férgekkel és vírusokkal fertőzött számítógépekből állnak, anélkül, hogy a felhasználó tudná, gépe erőforrásait milyen célokra használják. A spammelők egyre gyakrabban használnak más megkerülő technikákat, például képeket, melyekkel ki lehet játszani a kéretlen leveleket szűrő szoftverek ellenőrző rutinjait. A spamek 85 százaléka ráadásul további hálózatok készítésére alkalmas kártékony kódokat is hordoz magában.
Ázsiából származik a kéretlen levelek fele
A spam megfékezésére tett erőfeszítések hatására 2004 februárjához képest megfeleződött az Egyesült Államokból származó kéretlen reklámlevek száma, az azonban mindenképpen figyelemre méltó, hogy a trend most megállni látszik az egyre fejlettebb szűrőalkalmazások és a biztonsági megoldások mind szélesebb körű terjesztése ellenére. Az még több aggodalomra ad okot, hogy a dél-ázsiai területről egyre több spam árasztja el a levelesládákat. Kína a második helyet foglalja el a Sophos listáján, 20 százalékos értékkel.
Bár a kínai spam aránya csökkent 2005 negyedik negyedévéhez képest, az összes kéretlen levél közel fele Kínából, Hong-Kongból, Dél-Koreából, Japánból és Tajvanról érkezik. Két évvel ezelőtt Kína és Dél-Korea még csupán a spamek körülbelül 12 százalékáért volt felelős.